וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עתירה: לחקור הרג אזרחים פלסטינים באינתיפאדה

27.10.2003 / 19:08

הארגון לזכויות האזרח ובצלם עתרו לבג"ץ נגד הפרקליט הצבאי הראשי. טוענים: 410 מתוך 2,171 ההרוגים הפלסטינים הם קטינים - אך רק 8 כתבי אישום הוגשו

האגודה לזכויות האזרח וארגון בצלם עתרו היום לבג"ץ נגד הפרקליט הצבאי הראשי. הארגונים דורשים ממנו להורות על פתיחה בחקירת מצ"ח בכל מקרה בו הרגו חיילי צה"ל אזרחים פלסטינים, שלא לקחו חלק בלחימה.

בעתירה מפורטות נסיבות מותם של שמונה פלסטינים, אותם הרגו חיילי צה"ל בין מאי 2002 ומאי 2003. מאחר שהזמן החולף פוגע בסיכויי החקירות, דרשו הארגונים לקיים דיון דחוף בעתירה. העתירה הוגשה על ידי עו"ד נעה שטיין מהאגודה לזכויות האזרח ומבוססת על מחקר שערך ארגון בצלם.

מהנתונים שהוצגו בעתירה, עולה כי מאז תחילת האינתיפאדה ועד אמצע החודש נהרגו על ידי כוחות הביטחון הישראליים 2,171 פלסטינים, בהם 410 קטינים. למרות זאת, נכון לתחילת חודש יולי, מתוך 365 חקירות מצ"ח שנפתחו מאז אוקטובר 2000, רק 55 עסקו בעבירות הקשורות לירי. לא ברור כמה מתוכן עסקו במקרי מוות של פלסטינים. חקירות אלה הובילו להגשת שמונה כתבי אישום בלבד.

במהלך האינתיפאדה הראשונה פעל צה"ל לפי פקודת מטכ"ל 33.0304, שחייבה פתיחה בחקירת מצ"ח בכל מקרה בו נהרג אזרח פלסטיני, למעט באירועים שהוגדרו כ"פעילות חבלנית עוינת". בתחילת האינתיפאדה הנוכחית שינתה הפרקליטות הצבאית את מדיניותה, בטענה שמדובר ב"סכסוך מזויין שאינו מגיע לכדי מלחמה", וקבעה כי חקירת מצ"ח תיפתח רק במקרים בהם עולה חשד להתנהגות פלילית של החיילים המעורבים. לפי הנוהל החדש, ההחלטה תתקבל בהתאם לתוצאות התחקיר המבצעי.

חלק ניכר מההרוגים נפגעו בפעילות שיטור

בעתירה טענו הארגונים כי חלק ניכר מההרוגים הפלסטינים לא נפגעו במהלך אירועי לחימה אלא במהלך ביצוע של פעולות שיטור, כמו אכיפת עוצר, מעבר במחסומים, פיזור הפגנות וכו'. יתרה מזו, נציגי הארגון טענו כי התייחסות למתרחש היום בשטחים כאל "סכסוך מזויין" אינה פוטרת את הצבא מחובתו לחקור כל מקרה בו נפגעו אזרחים שלא השתתפו בלחימה.

אנשי הארגון מתחו ביקורת גם על אופן ניהול התחקיר. לדבריהם, התחקיר המבצעי נערך ע"י אותם הכוחות אשר את תקינות פעילותם אמורה לבחון החקירה הפלילית של מצ"ח. "כאשר התחקיר הינו הבסיס העיקרי להחלטה בדבר פתיחת חקירת מצ"ח, אין להתפלא על כך שמספר החקירות שנפתח הינו זעום ביחס למקרי המוות של אזרחים פלסטינים" טוענים בארגון. בנוסף, טוענים אנשי הארגון, התחקיר מתבצע בידי אנשים, שלא הוכשרו לנהל חקירה מקצועית, ולפחות חלק מהתחקירים נעשים בצורה שטחית ובלתי ממצה. לעיתים התגלו גם סתירות בין ממצאי התחקירים ובין תוצאותיהן של חקירות מצ"ח.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully