וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מדענים האריכו חיי תולעים פי 6

24.10.2003 / 0:01

מוטציות שגרמו המדענים בארה"ב האריכו את חייהן לשווה ערך של 500 שנות חיים אנושיות. מעריכים: הממצאים יכולים להיות רלוונטיים גם לבני אדם

תולעים קטנות מזן "סינורהבדיטיס אלגנס", יכולות להאריך את תוחלת חייהם פי שש, אם עושים בהן שינויים במספר גנים והורמונים. השינויים הם דיכוי הורמון חילוף החומרים של התולעים, והסרת מערכת הפריון שלהן. לאחר ביצוע השינויים בתולעים, הן המשיכו לחיות זמן השווה ל-500 שנות חיים של בני אדם. זוהי תוחלת החיים הארוכה ביותר שהושגה אי פעם על ידי מדענים. המדענים טוענים כי יכול להיות שחלק מהממצאים נכונים גם לגבי יונקים, בהם בני אדם.

מדענים מאוניברסיטת קליפורניה (UCLA) מצאו שהם יכולים להכפיל את תוחלת החיים של תולעים, אם הם מבצעים בהן מוטציה המונעת את פעולת האינסולין בגופן. האינסולין הוא הורמון מטאבולי, המסייע בחילוף החומרים בגוף, ומסדיר את האנרגיה שמקבל הגוף ממולקולות גלוקוז (סוכר פירות). בבי.בי.סי דווח כי החוקרים גילו עוד, שמניעה הרמטית יותר של ויסות האינסולין מאריכה עוד יותר את תוחלת החיים של התולעים, אך במצב שקט וחסר תנועה, מנומנמות ועצלות.

גם להסרת מערכת הפריון של התולעים ניתנה במחקר משמעות מרחיקת לכת - תוחלת החיים של התולעים עלתה בכ-60% בממוצע. לדברי החוקרים, הארכת תוחלת החיים במקרה כזה לא התרחשה בגלל העקרות, אלא בשל שינוי הורמונלי שהתלווה לתהליך.

שילוב בין שינוי מערכת האינסולין של התולעים עם הסרת מערכת הפריון שלהן, הוא שהביא לתוצאה של הארכת תוחלת החיים פי שש. "במונחים אנושיים, התולעים האלה מקבילות לבני 500 פעילים ובעלי בריאות טובה", אמרה ד"ר ארנטס אוליביירה, ממבצעות המחקר. "כל זה מצביע על כך שאריכות ימים מופלגת אינה בהכרח קשורה להיעדר פעילות".

ד"ר אוליביירה הוסיפה כי "תוחלת החיים המוארכת של התולעים, שהיא תוחלת החיים הארוכה ביותר שהשיג אי פעם יצור חי, משמעותית במיוחד, משום שהאינסולין שולט באורך החיים של בעלי חיים רבים, כולל יונקים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully