וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

וילנאי, סנה ואיציק מובילים במקומות הראשונים

3.3.2000 / 20:00

רענן כהן וסאלח טריף במקום הרביעי והחמישי; בנימין בן אליעזר - שר הביטחון; ניצח את וילנאי וסנה בהפרש ניכר; "הפלסטינים יבינו שיש כללים ברורים ושצריך לחזור להידברות"

מאת ורד כהן-ברזילי

מספירה חלקית של קולות חברי מרכז מפלגת העבודה עולה כי שלושת המובילים במירוץ לתפקידי השרים הם מתן וילנאי, אפרים סנה ודליה איציק.

רענן כהן וסאלח טריף נמצאים כרגע במקומות הרביעי והחמישי, ואם לא יהיה שינוי בתוצאות הם יהיו ככל הנראה שרים בלי תיק.

בנימין בן אליעזר הוא מועמד מפלגת העבודה לתפקיד שר הביטחון בממשלת האחדות. מתוצאות הבחירות שנערכו היום בגני התערוכה בתל אביב, עולה כי בן אליעזר ניצח את שני מתחריו בהפרש ניכר, וזכה ב-44.9 אחוזים מהקולות, שהם 550 קולות. אחריו הגיע אפרים סנה, שזכה ב-398 קולות שהם 32.5 אחוזים, ואילו למקום השלישי הגיע וילנאי עם 277 קולות, שהם 22.5 אחוזים מהקולות. מתוך 1,687 בעלי זכות בחירה הצביעו 1,238 חברי מרכז.

בתגובה לתוצאות אמר בן אליעזר, כי "מי שניסה ללכת ולהספיד את מפלגת העבודה ואת הדמוקרטיה שלה, ראה היום לפניו חגיגה של דמוקרטיה. אני מאד שמח שרוב חברי המרכז הגיעו ואמרו את שלהם".

בן אליעזר התייחס למתמודדים מולו ואמר: "היה חשש בליבי משום שהיו שני מועמדים רציניים שחלקם בביטחון הוא רב, ואני מקווה ששניהם לא יעזבו את הזירה הביטחונית ויהיה שיתוף פעולה לטובת המדינה".

בתשובה לשאלה כיצד יגיבו הפלסטינים על בחירתו, לאור הקו הניצי שהוא מייצג, אמר בן אליעזר כי "הפלסטינים יודעים דבר אחד: אני הייתי הראשון שהגיע לטוניס ב-94'. הובלתי קו של שלום והידברות, וקו שקבע ששדה הקרב הוא שולחן הדיונים. אני מצטער שבספטמבר הם הפכו את הקערה על פיה, ואת השולחן, ופנו לשדה שכולו דם. אני מקווה שאני אעשה כל דבר כדי שהם יבינו שיש כללים במשחק הזה, והכללים יהיו ברורים לחלוטין. לא יתכן מצב שבו יום יום נתבשר על עוד חלל ועוד חלל. אני מקווה לעשות כל שניתן כדי שבמהרה הם יבינו שצריך לחזור לשולחן הדיונים".

בן אליעזר אמר כי מרגע שייכנס לתפקידו יקדיש את כל זמנו להשבת הביטחון לתושבי ישראל, אולם הוא אינו תומך בניהול משא ומתן עם הפלשתינים תחת אש.

השר שלמה בן עמי אמר בתגובה לתוצאות, כי בן אליעזר "הוא איש מתאים בהחלט לתפקיד, יש לו ניסיון ביטחוני. אני בטוח שהוא גם יעשה מאמץ להפעיל שיקול דעת מדיני כדי להיות שר ביטחון טוב. צריך שילוב בין שיקול דעת מדיני לבין הבנה ביטחונית, לא חייב להיות ניסיון ביטחוני, ואם הוא יעשה את המיזוג הוא יהיה שר ביטחון טוב".

וילנאי אמר בתגובה לבחירה: "אני מאחל לפואד הצלחה. הוא היה מפקדי בקורס קצינים כשהייתי צוער, ואני בטוח שהוא יהיה שר ביטחון טוב. אני רגוע לחלוטין. ציפיתי לתוצאה יותר טובה, אבל אני חדש בפוליטיקה ולומד כל הזמן". וילנאי הוסיף כי בכוונתו לרוץ לשלב הבא של הבחירות.

כשנשאל האם ציפה לתוצאות אחרות, אמר וילנאי: "חשבתי שהשיקולים צריכים להיות אחרים, מבחינת הניסיון הצבאי אין ספק בעניין, אבל כנראה ששקלו גם שיקולים אחרים מאשר רק הניסיון הצבאי פרופר". גם סנה בירך את בן אליעזר, "לפואד יש כנראה יותר תמיכה במרכז. פניי עכשיו לסיבוב הבא. אני רוצה להיות ראשון בסיבוב השני ואז נדבר".

בתגובה לבחירתו של בן אליעזר אמר יו"ר מרצ, יוסי שריד, כי מפלגת העבודה בחרה את המועמד הטבעי לשר ביטחון בממשלת שרון והימין. "בהכירנו את השניים, אין ספק שהם ימצאו בינהם שפה כוחנית משותפת", אמר שריד.

מתמודדים מהשורה השנייה

עם סיום הסיבוב הראשון בהצבעה, החל בשעות הצהריים הסיבוב השני בו ייבחרו יתר נציגי המפלגה בממשלתו של שרון. קלפיות ההצבעה לבחירת חמשת שרי העבודה הנותרים בממשלת שרון ושני סגני השרים, כבר נסגרו. בין המתמודדים על תפקידי השרים גם אפרים סנה ומתן וילנאי שהפסידו בהתמודדות על תפקיד שר הביטחון.

14 חברי מפלגה הודיעו על כוונתם להתמודד על אחד משמונת כיסאות השרים שיהיו לעבודה בממשלת האחדות. שני המועמדים שישנו טוב הלילה הם שמעון פרס המיועד לתפקיד שר החוץ, ושלום שמחון המיועד לתפקיד שר החקלאות מובטחים, זאת לאחר שהתברר שאין מתמודדים נוספים על המשרדים בהם הם חושקים.

המתמודדים על תיקי התמ"ס, התחבורה, מדע תרבות וספורט, ושני משרדים ללא תיק יהיו דליה איציק, רפי אלול, מיכה גולדמן, אלי דיין, נסים זווילי, סלאח טריף, רענן כהן, שמעון שטרית, שירי ויצמן ושני המפסידים בקרב על תיק הביטחון.

חברי המרכז יבחרו גם שני סגני שרים. ארבעה אנשים הגישו את מועמדותם לתפקיד: ח"כ יוסי כץ, ח"כ אבי יחזקאל, ח"כ אלי בן מנחם וח"כ סופה לנדבר. תפקיד סגן השר החמישי שקיבלה המפלגה שוריין עבור השר מיכאל מלכיאור ממימד.

המתמודדים על תפקידי השרים הם מהשורה השנייה של העבודה, לאחר שמרבית בכירי המפלגה, ביניהם בורג, ביילין, בן עמי ורמון החליטו לא להיכנס לממשלה. שמעון פרס הגיב אתמול על החלטת הבכירים בחדשות ערוץ 2: "אי אפשר לעצור רכבת רק בגלל שמספר נוסעים חשובים לא רוצים לעלות עליה".

בעלי זכות הבחירה במרכז העבודה הפכו בימים האחרונים לאנשים המחוזרים ביותר במדינה. הטלפונים בבתיהם לא הפסיקו לצלצל, בניסיון של המועמדים לרקום דיל של הרגע האחרון. בימים האחרונים עלתה הטענה כי בנימין אליעזר, רענן כהן, דליה איציק ואבי יחזקאל חברו יחד לדיל המכונה "הדיל העירקי". כל אחד מהארבעה מבקש לשכנע את תומכיו להצביע גם בעד שלושת האחרים. בן אליעזר מבקש להבטיח בכך את מקומו במשרד הביטחון, כהן במשרד התחבורה, איציק חושקת במשרד התעשייה והמסחר ואילו יחזקאל חומד בתפקיד סגן שר.

אתמול התברר כי חברי המרכז טעו שחשבו שהעברת תהליך בחירת שרי המפלגה לידיהם תעניק להם כוח וג'ובים. על פי החוק כל חברי המרכז שישתתפו בתהליך הבחירה יהיו מנועים מלקבל כל תפקיד במגזר הציבורי. הגילוי החדש הפך את תחושת הניצחון של חברי המרכז לתסכול וכעס. החברים שהודו לאפרים סנה על ההחלטה שהעביר במרכז, החלו לכעוס עליו. "הוא חשב שהוא נותן לנו מתנה, אך כעת לא נוכל לקבל ג'ובים", אמר אתמול חבר מרכז למעריב, "נפלנו מהפח אל הפחת".

שיחות עם בכירים

אתמול בערב הודיע יוסי ביליין, כי יתמודד על תפקיד היו"ר הזמני של מפלגת עבודה. במהלך היום ערך ביילין שיחות עם בכירים במפלגה ובהם השרים חיים רמון ושלמה בן עמי. מחר צפוי ביליין לשוחח גם עם השר בנימין בן אליעזר. שר המשפטים היוצא הבהיר להם, כי בכוונתו להתמודד על התפקיד ולשמש בו עד שייבחר יו"ר קבוע ומועמד לראשות הממשלה. לטענת ביילין, חשוב שדווקא אדם המתנגד לממשלת אחדות יעמוד בראש העבודה ובכך ימנע קרע ופילוג אפשריים.

השר שמעון פרס נשאל היום על הודעתו של ביילין, ואמר: "אני לא מחפש את התפקיד הזה". פרס סירב להשיב האם יסיר את מועמדותו לתפקיד, במקרה שביילין יגיש את מועמדותו.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully