וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

זעם במשרד החינוך: טייס סרבן יופיע בפני תלמידים

1.10.2003 / 19:23

תיכון באשדוד יקיים מחר עימות בין הסרבן לבין טייס המתנגד לעצומת הטייסים. המנהלת: הדיון חשוב להגנת הדמוקרטיה

המחלוקת סביב עצומת הטייסים הסרבנים גולשת גם למערכת החינוך: החלטת בית הספר התיכון "אנקורי" באשדוד לקיים מחר עימות בין טייס שחתם על העצומה לבין טייס המתנגד לעצומה, מעוררת מגוון תגובות מצד רשויות החינוך. על פי התכנית, אמורים התלמידים בתום העימות לקיים הצבעה חשאית בעניין זכות הסירוב.

משרד החינוך הודיע כי הוא "רואה בחומרה את החלטת מנהלת אנקורי לאפשר לטייסים המצהירים על סירובם לשרת את המדינה לדבר בפני תלמידים, ולעודד אחרים לעשות כמותם".

מנגד, הביע יו"ר ועדת החינוך של הכנסת, ח"כ אילן שלגי תמיכה בהחלטת בית הספר לקיים את העימות. ח"כ שלגי אמר לקול ישראל כי הוא "מתנגד לסרבנות, אך אין מדובר באוייבי ישראל". שלגי הוסיף כי בראייתו, יש לאפשר לסרבנים להשתתף בדיון ציבורי גם בבתי הספר.

מנהלת בית הספר, שוש סהר, מסרה כי "בית הספר מייחס חשיבות גדולה לדיון ביקורתי בנושאים אקטואליים ובהם סוגיות הנוגעות לשירות בצבא, לקראת גיוסם של התלמידים לצה"ל". המנהלת הדגישה כי דיון מסוג זה "חשוב להגנת הדמוקרטיה וגבולותיה".

הסטודנטים: להחרים מרצים התומכים בטייסים הסרבנים

בתוך כך החליטה התאחדות הסטודנטים לקרוא לציבור הסטודנטים להחרים פרופסורים שחתמו על עצומת תמיכה בטייסים הסרבנים. בגלי צה"ל דווח, כי במכתב שעליו חתומים 20 ראשי אגודות סטודנטים נכתב: "אנחנו קוראים לציבור הסטודנטים לוותר על שמיעת מישנתכם המלומדת, ולהחרים את הרצאותיכם".

בתגובה לקריאת הסטודנטים הודיעו המרצים שתמכו בעצומת הסרבנים כי "לא יירתעו". אחת מהן, הד"ר רותי כהן, אמרה לקול ישראל כי "חבל שהסטודנטים, שנחשבו פעם לאוונגרד וחיל חלוץ למחאה ומאבק חברתי, הפכו לשלוחי מדיניות הממשלה". להערכתה, קריאת ראשי הסטודנטים להחרימם, לא תשפיע על מצב ההרשמה לקורסים.

גם קבוצה של 36 סופרים ומשוררים הביעו תמיכה בעצומת הטייסים וקראו לממשלה להקשיב לחיילים ולמפקדים שהיא שולחת למשימות, גם כשמדובר בלחימה בטרור. "הפסקת הדיון הציבורי בסוגיות פוליטיות היא התחמקות פחדנית מדיון בבעיה הבוערת עליה הצביעו הטייסים במחאתם. ממשלת ישראל חייבת לחפש בלי הרף דרכים להידברות עם הפלסטינים כדי לסיים את הכיבוש והאסון" אמרו חברי הקבוצה. הקבוצה כוללת בין היתר את דוד גרוסמן, נתן זך, סמי מיכאל, דליה רביקוביץ, יהושע סובול, בתיה גור, עמוס קינן ורות אלמוג.

טייס נוסף הצטרף הערב למכתב הסרבנים. בגלי צה"ל דווח, כי הטייס הוא סרן משה בוקאי, טייס תובלה במילואים, שאינו משרת באופן פעיל. בוקאי הוא בעל עיטור העוז. במקביל, טייס החתום על עצומת הסרבנים הסיר את חתימתו. מדובר צה"ל נמסר, כי הטייס, רב סרן במילואים גדעון דרור, הודיע על כך במכתב ששלח למפקד חיל האוויר, האלוף דן חלוץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully