וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

אי.אס.סי ממזגת לתוכה את חטיבת הלייזרים של קוהירנט

3.3.2001 / 18:53

לפי שווי של 230 מיליון דולר; החברה תעלה את הרווח למניה ב-60 סנט השנה; המכירות של שתי החברות יחד הגיעו ב-2000 ל-360 מ' ד'; יאשה סיטון יישאר מנכ"ל החברה המאוחדת Lumenis

יונתן נשיא

שבועיים לאחר ההדלפה על העסקה המתגבשת הודיעה היום אי.אס.סי כי השלימה את המיזוג עם חטיבת המערכות הרפואיות של קוהירנט האמריקאית בעסקת מזומן, אג"ח והחלפת מניות. בסה"כ, כולל החוב והרווחים העתידיים שישולמו לחברה האם של קוהירנט, מוערכת העסקה ב-230 מיליון דולר. לאחר השלמת העסקה, תשנה החברה הממוזגת את שמה מאי.אס.סי ל-Lumenis שנגזרת מהמלה הלטינית Lumen שמשמעותה אור.

המכירות המשותפות של החברה המאוחדת בשנת 2000 היו 360 מיליון דולר, כאשר התחום העיקרי של פעילותה הוא הלייזרים הקוסמטיים שהיו אחראים לחצי מהמכירות של שתי החברות יחד בשנת 2000. באי.אס.סי מעריכים כי העסקה תתרום לרווח למניה של החברה 60 סנט כבר השנה, כך שנראה כי מדובר על עסקה מצוינת עבור בעלי המניות של אי.אס.סי - מה גם שהחטיבה הזאת של קוהירנט הוערכה רק לפני מספר חודשים ביותר מ-650 מיליון דולר על ידי בנק ההשקעות פייפר ג'פרי.

חברת קוהירנט נסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי של 1.32 מיליארד דולר. לחברה מספר חטיבות, ובהן חטיבת טלקום, חטיבה אלקטרו-אופטית וחטיבה רפואית (Medical), שמתמחה בטכנולוגיית לייזר לשימושים רפואיים. ESC היתה מתחרה ישירה בחטיבה זו של קוהירנט. מתחרה בולטת נוספת היא חברת Candela הנסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי של כ-85 מיליון דולר.

בדו"ח שפורסם על ידי בית ההשקעות פייפר ג'פרי לפני מספר חודשים, העריכו האנליסטים כי שוויה של החטיבה הרפואית הוא כ-660 מיליון דולר, וכי היא אמורה לייצר הכנסות של 220.9 מיליון דולר ב-2001. מאז, לא פירסם בית ההשקעות דו"ח נוסף שסיפק הערכות אחרות. אם ההערכה הזאת עדיין תקפה, הרי שאי.אס.סי קונה את החטיבה לפי מכפיל מכירות של 1 בלבד, בהחלט מחיר מציאה.

אי.אס.סי מיקנעם מפתחת יישומים רפואיים וקוסמטיים מבוססי טכנולוגיית אור ולייזר להסרת פגמי עור, ללא פגיעה ברקמות הבריאות של העור. בין שאר מוצרי החברה, הנסחרת בבורסת הנאסד"ק לפי שווי של כ-410 מיליון דולר, ניתן למצוא מוצרים להסרת ורידים ברגליים, להסרת קעקועים ופגעים קוסמטיים אחרים, ומוצרים לטיפול בפגיעות אוזניים ועיניים.

אי.אס.סי מצליחה להתאושש ממשבר עמוק


אי.אס.סי טרם פירסמה את תוצאותיה הכספיות לשנת 2000, ואולם בבית ההשקעות אופנהיימר (CIBC) מעריכים כי היא תדווח על רווח של 17.4 מיליון דולר (או 61 סנט למניה) והכנסות של 160.7 מיליון דולר. בשנת הקרובה צפויים ביצועיה הכספיים של החברה להשתפר, שעה שהרווח יצמח ל-29.4 מיליון דולר (או דולר למניה) וההכנסות ל-194.5 מיליון דולר.

עם זאת, חשוב להזכיר כי ב-1998 מכרה החברה ב-225 מיליון דולר, ועצם העובדה שגם בשנה הבאה לא תצליח להציג שוב סכומים אלה מצביעה על המשבר העמוק שנקלעה אליו בשנים האחרונות, ושממנו היא מצליחה להתאושש.

לא תהיה זו הפעם הראשונה שאי.אס.סי מנסה לייצר ערך לבעלי מניותיה באמצעות גידול חיצוני. כך, בשנת 1996 רכשה החברה את חברת לוקסר, ובהמשך התמזגה עם חברה ישראלית אחרת, תעשיות לייזר. אולם האיחוד בין אי.אס.סי ותעשיות לייזר לא עבר בצורה חלקה ולא הצליח להוביל את החברה הממוזגת לגבהים חדשים, תחת ניהולו של שמעון אקהויז מייסד החברה.

אי.אס.סי, שהיתה רווחית, אף החלה להציג הפסדים בדו"חותיה הכספיים. טענות לגבי הניהול של החברה על ידי אקהויז, ולגבי הביצועים האומללים של החברה ושל המניה, הובילו למאבק שליטה בין אקהויז לבין בעל מניות בחברה, אריה גנגר (המכהן בתפקיד יו"ר החברה היום).

בסיומו של המאבק, שהגיע גם למסדרונות בתי המשפט, ידו של גנגר היתה על העליונה. יאשה סיטון, היום נשיא ומנכ"ל החברה, הוזעק בחזרה לנהל אותה, לאחר שעזב את תפקידו בעקבות המיזוג בין שתי החברות. סיטון שוהה כעת בחו"ל, ולא ניתן היה להשיג את תגובתו לידיעה על המיזוג עם חטיבת הלייזרים של קוהירנט.

"באי.אס.סי היו הרבה פירות בשלים שחיכו להיקטף", הסביר לנו סיטון לאחר פרסום התוצאות הפיננסיות לרבעון השני של השנה. "המהלך של המיזוג עם תעשיות לייזר היה צעד נכון, שלא השכילו ליישמו כהלכה. בשנה האחרונה (2000) החלפנו את כל הצוות הניהולי שלנו, צימצמנו כוח אדם ובסיוע תוכנית הרה ארגון של חברת הייעוץ מקנזי אנו מתחילים לקטוף את הפירות", הוסיף.

"אם כבר לפני שנתיים וחצי היו משכילים באי.אס.סי לנהל נכון את המיזוג עם תעשיות לייזר, היתה נמנעת כל הטראומה שעברה החברה בתקופה הזו", אמר. ניתן להניח שבעלי המניות של אי.אס.סי מקווים כעת שאם אומנם המיזוג עם החטיבה הרפואית של קוהירנט ייצא אל הפועל, הרכישה לא תותיר טראומה על החברה, שטרם התגברה לחלוטין על המיזוג הקודם.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully