אינתיפאדת אל אקצה

ערפאת בחר באבו עלא לראשות הממשלה

הגופים המרכזיים של אש"ף והפתח תמכו במינוי. נדרש עוד אישור המועצה המחוקקת. אם יקבל ההצעה, יצטרף אבו עלא להרכיב ממשלה חדשה. דחלאן: לא אשרת בממשלה שאינה בראשות אבו מאזן

רויטרס

הוועד הפועל של אש"ף אישרר הערב את החלטת הוועד המרכזי של הפתח למנות את יו"ר הפרלמנט, אבו עלא, לתפקיד ראש הממשלה במקום אבו מאזן המתפטר. בקול ישראל דווח כי הישיבה כונסה בראשותו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת. הצעה אושרה פה אחד בהצבעה בוועד המרכזי. במידה ויעתר להצעה, יוטל על אבו עלא, אחרי אישור המועצה המחוקקת, להקים ממשלה חדשה.

אחמד קריע (אבו עלא) בן ה-65 מוכר כגורם מתון שנחשב מאדריכלי הסכם אוסלו ב-1993. גורם פלסטיני בכיר אמר כי אבו עלא לומד את ההצעה וצפוי למסור את תשובתו בקרוב.

בכיר משרד החוץ האמריקאי לשעבר, דניס רוס, אמר הערב כי אין ספק שלאבו עלא יש את היכולות המתאימות לתפקיד. לדברי רוס, "השאלה היא לא מי הוא ראש הממשלה אלא האם הוא 'יסונדל' על ידי ערפאת". באיחוד האירופי מיהרו הערב לתמוך במינויו של אבו עלא לתפקיד ראש הממשלה.

ראש הממשלה המתפטר, אבו מאזן, הבהיר היום לעיתונאים כי התפטרותו "סופית". כשנשאל אם יהיה מוכן לקבל את המינוי פעם נוספת אמר: "עדיין מוקדם לדבר על כך כעת". השר הפלסטיני הממונה על הביטחון, מוחמד דחלאן, אמר היום כי לא ישרת כשר בממשלה שאבו מאזן לא עומד בראשה. לדבריו, אינו מעוניין לעבור שוב את שעבר עליו בתקופה האחרונה. דחלאן אמר שאבו מאזן "הגיע לנקודת אל חזור ביחסיו עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת אך קשיו התגברו בשל הפיגועים שביצעו ארגוני הסירוב וצעדי הענישה של ישראל".

שר החוץ האמריקאי, קולין פאוול, אמר מוקדם יותר כי מי שיעמוד בראש הממשלה הפלסטינית יהיה חייב לקבל את האחריות על כל מנגנוני הביטחון, וכן לזכות בגיבוי מלא מצד המועצה המחוקקת הפלסטינית, במאבקו בארגוני הטרור. הוא הודיע כי הממשל לא יקיים מו"מ עם ערפאת. שר החוץ האמריקאי גינה את ניסיון ההתנקשות במנהיגות החמאס בעזה ביום שבת. הוא ציין כי ארה"ב צריכה להכפיל את מאמציה כדי להחזיר את הצדדים למפת הדרכים.

בממשל האמריקאי מתנגדים לגירוש ערפאת

היועצת האמריקאית לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, התייחסה הערב לקריאות ההולכות וגוברות בממשלת ישראל לגרש את ערפאת. רייס אמרה כי הממשל עדיין חושב כי שום טובה לא תצמח מגירושו של יאסר ערפאת. רייס אמרה בראיון לרשת "פוקס" כי "ערפאת היה מכשול לשלום בעבר והוא עדיין מהווה מכשול כיום". בראיון לרשת אן.בי.סי הביע גם שר החוץ פאוול, הסתייגות מגירוש ערפאת.

יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין (ליכוד), אמר גם הוא היום כי סילוקו של ערפאת מהאזור לא יועיל לישראל. בראיון לקול ישראל אמר ריבלין כי גירוש ישרת רק את מטרותיו של ערפאת, "שהפך היום לכמעט לא רלוונטי בעיני העולם".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully