וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ביילין: הצטרפות לגנדי וליברמן - רעיון מטורף

3.3.2001 / 18:53

יממה לאחר פרישתו של ראש הממשלה מהזירה הפוליטית מתעצם הוויכוח בעבודה סביב הכניסה לממשלת האחדות; במקביל החל הקרב על תיק הביטחון; הליכוד: בסוף הם יצטרפו אלינו

הערכות סותרות במערכת הפוליטית בנוגע להקמת ממשלת אחדות, לאחר התפטרותו של אהוד ברק מראשות המפלגה, והודעתו כי הוא אינו מתכוון לכהן כשר ביטחון בממשלת שרון.

בימים האחרונים גברו ההערכות כי דווקא ברק הוא זה שמעכב את ההצטרפות לאחדות ולפיכך, לאחר צאתו מהזירה, גוברים הסיכויים להצלחת המהלך. מבין בכירי המפלגה תומכים באחדות יו"ר הכנסת, אברהם בורג והשרים שמעון פרס, חיים רמון ובנימין בן אליעזר. המתנגדים לאחדות, ובראשם השרים שלמה בן עמי ויוסי ביילין וברק עצמו, מתכוונים לפעול לישיבת המפלגה באופוזיציה. ביילין אמר היום לקול ישראל כי הוא מתכוון להילחם נגד "הרעיון המטורף לחבור לגנדי ושרון". חבר הכנסת סילבן שלום (ליכוד) העריך שדבר לא יעצור את צירופה של העבודה לאחדות.

ראש מרצ, יוסי שריד הגיב היום על פרישת ברק מהחיים הפוליטיים ואמר כי הוא "מקווה שיורשי ברק יאזינו לפחות למשאלתו הפוליטית האחרונה ולא יצטרפו לממשלת אחדות לאומית בהשתתפותם של איש הטרנספר, רחבעם זאבי, ואיש אסואן - טהרן, אביגדור ליברמן". שריד הוסיף כי בממשלה כזו תלך מפלגת העבודה לאיבוד.

ח"כ רן כהן ממרצ פנה לברק וביקש ממנו שלא להתפטר מהכנסת ולהמשיך לשרת את העם גם אם אינו ראש ממשלה או שר. "אין אצלנו מעמד של נסיכים המושחים עצמם למשול רק כראשי ממשלה וכשאינם נבחרים בורחים לעיסוקיהם ונוטשים את הציבור".

בתוך כך, החלה במפלגה המלחמה על תיק הביטחון. השמות המובילים הם של בן אליעזר ואפריים סנה, שאמרו היום כי הם רואים עצמם מועמדים לתפקיד. שמות נוספים שמוזכרים בהקשר זה הם של השרים מתן וילנאי, רמון ופרס. אפשרות נוספת היא שהשר אמנון שחק ימלא את התפקיד. שחק נפגש שלשום עם ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, אולם הוא סירב להתייחס לאפשרות הצטרפותו כשר ביטחון לממשלה.

איש המפתח כרגע הוא מזכ"ל העבודה, השר רענן כהן, שעד לפריימריז יכהן כיו"ר המפלגה ולהחלטות פרוצדורליות שלו עשויות להיות השלכות רבות על המינויים וההתמודדות.

"בגלל שרון, בגלל המפלגה"

ראש הממשלה החליט אמש לפרוש סופית מפעילות פוליטית ולא לכהן בממשלתו העתידית של אריאל שרון כשר הביטחון. ברק שלח מכתב לשרון, ממנו עולה כי שינה את החלטתו בנוגע להצטרפותו לממשלה בשל משבר אמון בינו לבין שרון "ומטעמים נוספים הקשורים במפלגת העבודה עצמה".

"הסכמתי לבקשתך להתמנות לשר הביטחון נבעה מתוך יחס כבוד למקור ומתוך אחריות אישית ואחריות לאומית ותוך הכרה וידיעה מראש של המחיר האישי והציבורי הכרוך בהיענות כזו", כתב ברק. "לא ביקשתי לעצמי דבר – אך הנחתי כי תנהג בהיענות זו בכבוד הדדי כראוי". אולם לדבריו של ברק, בימים האחרונים הצביעו הכותרות בעיתונים על תפיסת יחסי העבודה בממשלה מבחינתו של ראש הממשלה העתידי "כיחסי 'קבלת פקודות'". ראש הממשלה היוצא ציין גם את המעורבות של שרון ואנשיו ב"בחישה" הפנימית במפלגת העבודה ככזו שהאיצה את החלטתו. בנוסף, כתב ברק, הכרזותיו החד משמעיות של שרון על כוונתו למנות את חברי הכנסת גנדי וליברמן לשרים בממשלתו טירפדה גם היא את הצטרפותו לממשלת שרון.

"מכל הסיבות הללו", כתב ברק, "החלטתי שלא להצטרף לממשלת האחדות בתפקיד שר הביטחון או בתפקיד אחר ובכוונתי אכן לעזוב למשך זמן את הפעילות הפוליטית והמדינית כפי שהתחייבתי במקור". למרות זאת, הוא הוסיף כי ימליץ לחבריו לנסות ולגשר על הפערים בין הליכוד והעבודה ולכונן ממשלת אחדות.

רמון: אין אדם שברק לא פגע בו

במכתב ששלח למזכ"ל המפלגה, רענן כהן, תקף ברק בכירים במפלגת העבודה, בלי לכנות אותם בשמם, וכינה את מעשיהם "התבהמות התהליך הפוליטי". "בימים האחרונים נוצר במפלגה מצב בלתי נסבל. מספר אנשים בתוכנו מנסים לקדם - לא דיון דמוקרטי ישר ופשוט, אלא התקפות אישיות מופרכות וחסרות תקדים, והתבהמות התהליך הפוליטי באופן המבזה את יוזמיו ופוגע קשות בדמותה של "העבודה" ושל העשייה הפוליטית בכלל", הוא כתב. ברק ציין כי נפגע אישית ממעשיהם.

התגובות במערכת הפוליטית משבחות את מעשהו של ברק. יו"ר הכנסת, אברהם בורג, אמר כי ראש הממשלה "הפגין יושר ציבורי". יו"ר מרצ, יוסי שריד, אמר כי "ברק קיבל החלטה נכונה והוא ראוי להערכה". השר חיים רמון, יריבו המושבע של ברק בשבועות האחרונים, אמר כי מוסר ההשכל מהפרשיה הזו הוא ש"דין שילטון יחיד להיפסק". "חבל שהדבר האחרון שברק משאיר אחריו זה מכתב נאצה מביש ולא מכובד. זהו מכתב של עסקן ברמה נמוכה. ברק עצמו כבר חשב שהוא צריך להתפטר, אין אדם שהוא לא פגע בו", אמר רמון.

2
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully