וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מקורבי ברק: הוא החליט לכהן כשר ביטחון בממשלת האחדות

3.3.2001 / 18:53

ראש הממשלה היוצא טרם הודיע על כך באופן רשמי; ברק ושרון נפגשו הערב בתל אביב; מקורבי שרון: ברק הוא הבחירה היחידה שלו לשר הביטחון; רמון: על ברק להיות נאמן לדבריו - ולפרוש

ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק, החליט הערב להיענות להצעתו של ראש הממשלה הנבחר אריאל שרון ולכהן כשר ביטחון בממשלת האחדות שתוקם, כך טוענים מקורביו. אותם גורמים טוענים כי ברק, הנפגש בשעות אלו עם שרון, יודיע לו על כך. ברק עצמו סירב הערב להתייחס לעניין. מנגד, אנשי שרון אומרים כי ברק הוא הבחירה היחידה של שרון לתפקיד שר הביטחון.

לאחר הפגישה עם שרון צפויה לברק פגישה קשה הרבה יותר - עם אנשי מפלגתו. נטייתו לקחת על עצמו את תפקיד שר הביטחון, בניגוד מפורש להצהרתו ערב הבחירות כי יפרוש מהפוליטיקה ויחזור אליה רק "לכשיבשילו התנאים", מעוררת תגובות קיצוניות במפלגת העבודה. השר חיים רמון תקף במשך כל היום את התנהלותו של ברק במו"מ על הקמת ממשלת אחדות מול הליכוד. רמון אמר כי ברק מנסה להמשיך ולשלוט במפלגה למרות שכבר הודיע על פרישתו, וציין כי על ברק להיות נאמן לדבריו ולפרוש.

רמון ציין כי מפלגת העבודה צריכה לדרוש את תיק האוצר ולא את דווקא את תיק הביטחון, אולם בכל מקרה, על המפלגה ומוסדותיה לדון ולהכריע בעניין, ולברק אין מנדט לסגור דבר. רמון הציע לראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, שלא לסכם שום דבר עם ברק בארבע עיניים כי לברק אין סמכות כזו. לדברי רמון, הדבר היחיד שמעכב כרגע את הקמת ממשלת האחדות הלאומית הם חיבוטי הנפש של ברק.

השר האשים את ברק באחריות ישירה להפסדה של מפלגת העבודה בבחירות. "שלטון היחיד של ברק במפלגת העבודה הסתיים בתבוסה מוחצת לפני עשרה ימים" אמר רמון. "ברק אחראי במו ידיו לתבוסה. הוא לא הקשיב לדעתו של איש ולא התייחס להצעות שהציעו לו".

רמון סירב לומר האם ימשיך להיות חבר בצוות המו"מ על הקמת הממשלה והאם יסכים לכהן בה, במקרה שברק יחליט שלא לפרוש. "אם ברק יפרוש או לא יפרוש, אני אחליט בתקופה הקרובה אם אני מתמודד", אמר רמון.

יו"ר מרצ יוסי שריד אמר הערב כי הוא מאוד מאוכזב מהחלטתו של ברק לכהן בממשלת שרון. "חבל שהקדנציה של ברק תסתיים בזיגזג אחרון", אמר שריד. גם ח"כ סאלח טאריף, ממפלגתו של ברק, אמר כי הוא מאוכזב מצעדו של ברק. "איבדתי את האמון במפלגה שזו הנהגתה - זגזגן וחתרן".

לעומת זאת אמר ח"כ אופיר פינס, יו"ר הקואליציה, כי ברק הוא האדם המתאים ביותר לתפקיד שר הביטחון. ראש המטה המדיני בטחוני בלשכת רוה"מ, דני יתום, אמר הערב כי ברק החליט לקחת את התפקיד למען עתיד ילדנו.

שרון: יותר נשים בממשלה, ושר ערבי

ובעוד מפלגת העבודה אינה מצליחה למצוא את האחדות בתוכה, העריך היום אריאל שרון כי ממשלה בראשותו תקום בתוך כמה ימים. שרון הבטיח שבממשלתו יהיה מספר נשים גדול יותר מזה שהיה בממשלה הקודמת. הוא אף הודיע שבכוונתו לעמוד בראש שני הקבינטים המרכזיים: המדיני-בטחוני והכלכלי-חברתי.

המו"מ הקואליציוני בין הליכוד לעבודה ימשך גם היום. נכון לאתמול סוכמו כבר כמעט כל הנושאים, כשנקודת המחלוקת העיקרית היתה ונשארה "חוק טל", המאפשר לחרדים שלא להתגייס לצבא. צוות המשא ומתן מטעם הליכוד ביקש לדחות את ההכרעה בעניין למשך שנתיים, אולם אנשי העבודה סירבו. "אם זה יהיה שנתיים, לא נשב בממשלה ולו דקה", אמר חבר צוות המו"מ אופיר פינס.

נושא נוסף שחלה בו התקדמות, אך טרם הוסכם סופית, הוא המכניזם של קבלת ההחלטות בממשלה. בשלב זה הוסכם כי יוקם "צוות השניים", שיכלול את ראש הממשלה ונציגה הנבחר של מפלגת העבודה, בו ידונו בנושאים שיעלו בממשלה ובקבינט. ברק ושרון יצטרכו לסגור את הסוגיה הזאת בפגישה שתיערך ביניהם בימים הקרובים.

גם בנושא המיניסטריאלי אין הסכמה מלאה. ב"הארץ" דווח כי במפלגת העבודה דורשים שמונה שרים לכל מפלגה, כשראש ממשלה נחשב לשר. אולם בליכוד מציעים שישה-שבעה שרים, כשראש הממשלה אינו נחשב לשר. שרון הנחה את צוות המו"מ של הליכוד לצמצם את ממשלת האחדות, ולכן במהלך השיחות האחרונות הם הציעו לצוות של העבודה כי לכל אחת משתי המפלגות הגדולות יהיו שישה או שבעה שרים לכל היותר.

בעבודה החלו אתמול לדון על חלוקת התיקים הפנימית כשהמתמודדים העיקריים הם השרים בנימין בן אליעזר, דליה איציק, מתן וילנאי, אברהם שוחט, וחיים רמון. גם מספר ח"כים, כמו אופיר פינס, עשויים להיות שרים בפעם הראשונה. בליכוד מעריכים כי סילבן שלום ימונה לתפקיד שר האוצר, מאיר שטרית לשר החינוך, לימור ליבנת לשרת התעשייה והמסחר, רובי ריבלין לשר המשפטים, יהושע מצא לשר התיירות וציפי לבני תמונה לשרת הבריאות. בשלב זה נראה כי בכל ממשלה שתקום יכהן בה לראשונה שר ערבי.

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully