וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הרגע לו חיכו כל משקיעי הביוטכנולוגיה

3.3.2001 / 18:53

ביום שני ייחשף הגנום האנושי במלואו


ltpgt
lt/bgtמאת ליסה מורגנתאלרltbgt

זוכרים את ההמולה בבית הלבן ב-26 ביוני, כאשר המדענים חגגו את השלמת פיענוח הגנום האנושי?
lt/pgt

ltpgt
האם שמתם לב שלמרות החגיגיות הרבה, לא ראיתם בפועל את הגנום האנושי? הסיבה לכך היתה שהוא לא היה מוכן בזמן. אך ביום שני הקרוב, כתב העת "סייאנס" (Science) יציג אותו בצבע מלא באינטרנט. מיפוי כמעט מושלם המכיל כ-99.9% מהגנום. למחרת, ב-16 בפברואר, יודפס עותק נייר שלו בדיוק בזמן לקראת הצגתו בכנס השנתי של "סאיינס".
lt/pgt

ltpgt
אני מודה, אני מכורה לחקר הגנום. אך אירוע כזה הוא חסר תקדים בהיסטוריה האנושית, וספק אם יהיה דומה לו בעתיד. השוואת האירוע לנחיתת האדם על הירח במקומה. האירוע חשוב עד כדי כך.
lt/pgt

ltpgt
תוכלו להביט בשורות של חלקיקי A ,T ,C ו-G מהם מורכבים הכרומוזומים שלכם - המתכון בשבילכם. ההבדל ביניכם לבין קוף הוא בכ-2% בלבד מאותיות אלה. לעזאזל, מה שמבדיל ביניכם לבין האדם שיושב לצידכם הוא פחות מ-1% (ואם זה לא מפחיד אתכם, מה כן?), וככל הנראה תתחילו לשמוע על זה היום או מחר משום שהחרם החדשותי יסתיים והעיתונאים יוכלו להתחיל לדווח על כך.
ltbgt
האם אירוע מדהים ובעל השלכות עתידיות זה יקדם את הביוטכנולוגיה?
lt/bgt
אני מאמינה שכן. האם הוא יטיס את מניות הביוטכנולוגיה לירח? כן, את חלקן. חברת סלרה (סימול CRA) ללא ספק תעלה משום שהיא ביצעה חלק ניכר מהמיפוי בו נצפה. לפי ספירת סלרה, מספר הגנים האנושיים הוא כ-40 אלף - הרבה פחות מ-100 אלף, המספר שנהגו לומר לנו בבית
הספר.
lt/pgt

ltpgt
אך צפויים ויכוחים רבים לגבי האופן שבו מרכיבים חלקיקים את 40 אלף גנים אלה. גנים הם מתכונים ליצירת חומצות אמינו וחלבונים בגופכם. ועד כמה שזה נשמע מוזר, מתכונים אלה מגיעים ברצף אחד רק לעתים נדירות. לעתים קרובות הם במקטעי חלקיקים המכונים אקסונים, המונים חמישה או שישה בכל גן. כל אחד מחלקיקים אלה ישתלב בקלות עם חלקיקים מגנים אחרים ליצירת חלבונים אחרים, וכך מתאפשר מצב בו 40 אלף גנים מחזיקים מתכונים ללמעלה ממיליון חלבונים.
lt/pgt

ltpgt
מה שאינני מבינה הוא האופן שבו הבעלות על גנים אלה ואחרים תשפיעה על מניות הביוטכנולוגיה עם חשיפת הגנום האנושי. כמעט כל חברת ביוטכנולוגיה שמכבדת את עצמה רשמה פטנטים על גנים - אך החברות הראשונות היו אלה שחטפו את את החלק הארי של הגנים.
lt/pgt

ltpgt
חברת Human Genome Sciences (סימול HGSI) מחזיקה בכ-16 אלף פטנטים על גנים. אינסייט ג'נומיקס (סימול INCY) טוענת כי יש בידיה יותר פטנטים על גנים מכל חברה אחרת, בכלל זה HGSI.
lt/pgt

ltpgt
עם זאת, אינסייט טוענת זה זמן כי יש בידיה 140 אלף גנים משובטים המוחזקים במקפיאים. איש מהמדענים שאני מכירה אינו מסכים עם מספר זו, כך שאני סקרנית לדעת כיצד אינסייט תיישב סתירה זו. אני משערת שנשמע מאינסייט טיעונים הנוגעים לחלקיקי גנים, ואני ממתינה בעניין רב לדיון זה, כמו גם לדיונים אחרים שיבואו בעקבות חשיפת הגנום האנושי.
lt/pgt

ltpgt
די בכך שאומר כי ברגע זה, נתוני היסוד בביוטכנולוגיה הם נפלאים והנתונים הטכניים הם מוזרים. אהיה מופתעת ביותר אם מניות הביוטכנולוגיה לא יזנקו בשבוע הבא. בקרוב נראה אם צדקתי.
ltbrgt
lt/bgtעדיין פרי על ביוטכנולוגיהltbgt
יתכן שהמזל ישחק לכולנו בשנת הנחש הבאה עלינו. אך כשמדובר בביוטכנולוגיה, המזל לא היה לצדם של מומחי הנתונים הטכניים או של מומחי נתוני היסוד.
lt/pgt

ltpgt
מומחה נתוני היסוד ג'יימס קריימר כתב טור ב-5 בינואר - והופיע ברשת CNBC בבוקר של ה-9 בינואר - והסביר בכל פעם כי מניות הביוטכנולוגיה נמצאות בירידה.

הן לא ירדו.

קריימר, אלוהים יברך אותו, בעצם סימן את התחתית עבור הביוטכנולוגיה - ועד שפירסם את הטור שלו בנושא, כבר הבשילו התנאים לעליות במגזר. הביוטכנולוגיה (המגזר בעל הביצועים הטובים ביותר בנאסד"ק בשנה שעברה) חטף על הראש בשבוע הראשון של ינואר, כאשר המשקיעים מימשו רווחים שבחרו לא לממש משיקולי מס בשנת 2000.
lt/pgt

ltpgt
בכל מקרה, מכירות השבוע הראשון של ינואר, בסיוע החלטת בית המשפט לטובת Amgen (סימול AMGN) ומספר שיחות ועידה שערכו ברוקרים, הובילו לעלייה של יותר מ-30% ממחירי השפל של ה-8 בינואר למחירי השיא של ה-30 בינואר.
lt/pgt

ltpgt
(תחת הכותרת "טעיתי", פסיקת בית המשפט מחודש שעבר בעניין Amgen ו-Transkaryotic Therapies (סימול TKTX) הרגיעה את חששות המשקיעים מפני תרופות ביוטכנולוגיות גנריות. אני האמנתי ש-Transkaryotic צפויה לנצח בבית המשפט, אך לא הסתכנתי בלנבא את תוצאות המשפט משום שהסיכויים נטו לטובת Amgen. יתרה מזאת, אני עדיין מאמינה ש-Transkaryotic עשויה לזכות בערעור, אשר צפויות להיות לו השלכות מרחיקות לכת על מגזר הביוטכנולוגיה. אך זה כבר הסיפור של השנה הבאה).
lt/pgt

ltpgt
אי-מייל שקיבלתי בעקבות העימות שלי עם קריימר גרר טור המשך ב-12 בינואר. הקורא מארק גילמן הוא בחור בסגנון מומחי הנתונים טכניים, והוא טען שהצדק נטה לצידו של קריימר. כמו כן טען כי מדד הביוטכנולוגיה של הבורסה האמריקאית (BTK) יזנק לרמה של 630 נקודות בסביבות ה-16 בינואר.

הוא לא זינק.

עם זאת, כדי לעשות עם מארק צדק, אציין כי המדד כן הגיע לרמת של 630 נקודות ב-23 בינואר, ואף עלה לשיא חדש של 667 נקודות שבוע מאוחר יותר. אך מארק גם חזה כי "המדד יירד בהמשך לרמה של 380 נקודות, וכי רמה של 300 נקודות צפויה בשבוע האחרון של ינואר".
ltbrgt
lt/bgt לא. הוא לא ירד לרמה זוltbgt
בזמנו, כתבתי: "אני מאמינה שהביוטכנולוגיה תרד אחרי העליות משום שמדד הביוטכנולוגיה של נאסד"ק זינק ב-15% ומדד הביוטכנולוגיה של הבורסה האמריקאית עלה ב-20% לעומת רמתו באמצע המסחר של יום שני... זו היא תנודה מוצדקת למדי, ואני צופה תיקון קטן במטרה ליישר קו. זה מציב את מדד ה-BTK ברמה של 578 נקודות, מה שמקשה עלי להאמין כי הוא יירד לרמה של 300 נקודות עד ה-31 בינואר. ימים יגידו... אני מאמינה כי הנאסד"ק ירשום עליות

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully