וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

החל המשא ומתן לאחדות

3.3.2001 / 18:53

צוותי המו"מ של הליכוד והעבודה ייפגשו היום; בעבודה דורשים 8 תיקים; בליכוד החל קרב השרים; שרון לא פוסל ממשלה מעל ל-24 שרים; ערפל סביב תיק הביטחון; גם המפלגות משחיזות סכינים

מאת כתבי וואלה! חדשות

יממה של שיכרון חושים עברה על הליכוד. היום ניגש ראש הממשלה הנבחר, אריאל שרון, למלאכת הרכבת הקואליציה. שרון טילפן לכל ראשי הסיעות שתמכו בו בבחירות וביקש מהם להתחיל את המשא ומתן להצטרפותם לממשלה.

שרון הבהיר לכולם כי הוא מעוניין בהקמת ממשלה רחבה ככל הניתן. המשא ומתן יחל היום ויימשך ברציפות בימים הבאים. לשרון זמן מוגבל להקמת ממשלה כיוון שעליו להעביר את התקציב לשנת 2001 עד סוף החודש הבא. שרון הקים את צוות משא ומתן של הליכוד להרכבת הממשלה החדשה. המטרה: הרכבת ממשלה רחבה ככל האפשר.

שרון מינה כבר לפני מספר ימים את ראש עיריית ירושלים, אהוד אולמרט, שר האוצר לשעבר, עו"ד יעקב נאמן ואת מנכ"ל הליכוד, אורי שני כחברי צוות המשא ומתן הקואליציוני.בסביבת שרון טוענים כי הצוות, מקצועי ונטול אינטרסים אישיים, יאפשר להביא לסיום מהיר של המשא ומתן. שרון הינחה את חברי הצוות בקווי המיתאר של ניהול המשא ומתן כך שתוקם ממשלה "אחראית, רצינית ושוחרת שלום".

שרון טילפן גם למזכ"ל מפלגת העבודה וביקש ממנו להתחיל את המשא ומתן לאחדות. ראש הממשלה הנבחר אף שוחח בנושא עם השר בנימין בן אליעזר, הנחשב לידידו. חברי צוות המשא ומתן של העבודה הם: רענן כהן, בן אליעזר, חיים חרמון, דליה איציק ואופיר פינס. העבודה תדרוש שמונה תיקים ובהם החוץ, שיופקד כנראה בידי שמעון פרס, גורמים המפלגה אמרו כי דרישתם היא לתיקים חברתיים וכלכליים. אולם הדרישה הראשונה היא כי יימשך תהליך השלום עם הפלסטינים. אולם בעבודה יש גם מתלבטים המסרבים להצטרף לממשלת שרון בכל מחיר. ח"כ אופיר פינס אמר כי הסיכויים שהעבודה תצטרף לממשלה קיצונית כמו זו של שרון – קלושים. יוסי ביילין, לעומתו, מתכוון להנהיג את המפלגה לאחדות.

ובליכוד החלו החברים להיערך לקרב על התיקים. רשימת חברי הכנסת הרואים עצמם כמועמדים ראויים לקבלת תפקיד שר ארוכה מאוד. ארבעה מתוכם הם בעלי הסיכויים הרבים ביותר: מאיר שטרית, סילבן שלום, רובי ריבלין ולימור לבנת. ככל שזה נראה עכשיו מייעד שרון את תיק החינוך לשיטרית. ח"כ שלום רואה עצמו מתאים לתפקיד שר החוץ או האוצר.ריבלין מעוניין התיק המשפטים או הפנים, לבנת מעוניית בתיק השיכון או התשתיות. אולם ההערכה היא כי לבנת תקבל את תיק התקשורת. עוד חברים הרואים עצמם ראויים לתיקים הם צחי הנגבי, אם יחליט היועץ המשפטי לממשלה שלא להגיש נגדו כתב אישום בפרשת דרך צלחה, יהושוע מצא, מיכאל איתן, דני נווה, עוזי לנדאו, ציפי ליבני, גדעון עזרא ונעמי בלומנטל.

תיק נחשב, שעדיים לא ברור מי יקבל אותו, הוא תיק הביטחון. שרון הצהיר כי התיק שמור לברק, אך עכשיו נאלץ לחפש מועמד אחר. שניים מהמובילים לקבל את התיק הם משה ארנס ודן מרידור. שמו של שחק הועלה אף הוא, אך שחק נשמע אומר אתמול: "לא קיבלתי הצעה כזו, ובכל מקרה לא אשרת בממשלה שאיה חורטת על דגלה את דגל השלום".

מה רוצות המפלגות

לשרון מחכה גם מלאכת הקמת הקואלציה כשלמפלגות דרישות מרובות שכבר אתמול נראה כי הן מסתכמות ביותר ממיליארד שקל. בש"ס, הקטנה מהליכוד בשני מנדטים בלבד, מצפים ליחס הוגן. במפלגה הכריזו על כוונתם לפעול להקמת ממשלת אחדות, אולם נערכים גם לאפשרות של ממשלה צרה. במקרה כזה מצפים בתנועה לקבל חמישה תיקים, כשהבכיר ביניהם, תיק הפנים או השיכון, שילך ליו"ר, אלי ישי.

בנוסף אם יחזרו, ככל הנראה, חברי הכנסת שלמה בניזרי ואלי סוויסה למשרדים אותם עזבו לפני מספר חודשים (בריאות ותשתיות), מנכ"ל התנועה, אשר אוחנה, עשוי לכהן כשר הדתות ועל התיק הנוסף יתמודדו הח"כים יאיר פרץ וניסים דהאן.בנוגע לקווי היסוד של הממשלה העתידית, בש"ס ידרשו לשמור על הסטטוס קוו בעניין הדת, למצוא פיתרון בהסכמה לנושא גיוס בחורי הישיבות ולהמשיך במו"מ המדיני.

סיעת המפד"ל תדרוש בכל תוקף את תיק החינוך, בממשלה צרה או מאוחדת, שילך מן הסתם ליו"ר המפלגה, הרב יצחק לוי. עם זאת, בתנועה מודעים לכך שקיימת סבירות גבוהה שבסופו של דבר לוי יאלץ להסתפק בתיק אחר. במקרה שתוקם ממשלה צרה ידרשו במפלגה שני תיקים, כשעל התיק השני יתמודדו הח"כים זבולון אורלב ושאול יהלום. דרישה נוספת תהיה ראשות ועדה מרכזית כמו ועדת החוקה. בנוגע לקווי היסוד, במפד"ל ידרשו לקבוע, כי שום התנחלות לא תפונה במקרה של הסדר מדיני וכן לבטל את ה"מהפכה האזרחית", עליה הכריז ראש הממשלה היוצא, אהוד ברק. שיחות תיאום טלפוניות בלתי פורמליות עם אנשי הליכוד כבר התקיימו במשך היום.

השותפה השלישית היא יהדות התורה, שנוהגת שלא לקחת על עצמה תפקידי שרים ולהסתפק בראשות ועדה (בדרך כלל הכספים) וסגן שר במשרד שבאחריות ראש הממשלה. מחר יתקיימו התייעצויות של גדולי התורה של המפלגה, שככל הנראה ימליצו על הצטרפות לקואליציה, כל עוד שרון יעמוד בהתחייבות שנתן לראשיה לפני הבחירות, לעשות כל שינוי בנושא הדת והמדינה ובעניין גיוס בחורי הישיבות בהסכמה.

ישראל בעליה מגיעה למשא ומתן הקואליציוני בתחושה שלא היא זו שצריכה לבקש, אלא שרון הוא זה שצריך לתת. ח"כ יולי אדלשטיין, שמונה היום לראש צוות המשא ומתן הקואליציוני, אמר כי "העולים סיפקו את הסחורה באחוזי הצבעה גבוהים יותר עבור שרון מאשר כלל הציבור. זה לא שמגיע לנו, אלא זה אינטרס עליון של ראש הממשלה להגיע לשיתוף פעולה לטווח ארוך עם העולים, כדי לא להגיע למצב אליו נקלע אהוד ברק".

שיתוף הפעולה הזה יתבטא, לדעת ישראל בעליה, במתן שני תיקים בכירים לראשיה. תיק הפנים ותיק הקליטה הם כמובן הבחירה הטבעית, אבל נתן שרנסקי לא יפסול גם את תיק החוץ. מינוי זה יכול לעזור מאוד לשרון, שש"ס עלולה ללחוץ עליו שלא לתת לשרנסקי את תיק הפנים. נראה שישראל בעליה מוכנה לקבל את תיק החוץ במקום תיק הפנים, בתנאי שזה לא ייראה כמו כניעה לש"ס. "העובדה שהם מוכנים לתת לנו את תיק החוץ ולא את תיק הפנים היא מעניינת. זה כמו לא לתת לנו עשרה שקלים, אבל לתת לנו מאה. בכל מקרה לא אכפת לי מה ש"ס מוכנים ומה לא". תמורת ממשלת אחדות, אג'נדה ותיקה של ישראל בעליה, הם מוכנים לוותר אפילו על אחד התיקים.בישראל ביתנו שומרים כרגיל על ערפל קרב. הסיסמה היא עדיין "תיק כלכלי בכיר". את העובדה שנגד ליברמן גובש כתב אישום בעבירות של איומים והעלבת עובד ציבור, כתב אישום שעל פי פסיקת בג"ץ ימנע ממנו להתמנות לתפקיד סגן שר או שר, פוטרים בישראל ביתנו כלא משמעותית. בשינוי לא מוכנים לשבת עם ש"ס ודורשים להקים ממשלה חילונית רחבה. בממשלה כזו רואה עצמו היו"ר טומי לפיד שר משפטים או תקשורת, ונראה כי ידרוש תיק נוסף לחברו אברהם פורז.

השתתפו בהכנת הכתבה: הלית לוי, לירון מרוז,
אסף לוי ותולי שרגאי

1
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully