וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בגדד: אוצרות המוזיאון הלאומי נמצאו בכספת סודית

8.6.2003 / 0:01

רשימת הפריטים החסרים צומצמה ל-3,000; לפני מלאכת החיפוש היו חסרים 170 אלף פריטים; ההערכה היתה כי נבזזו על ידי המון עיראקי; כעת מתברר: עובדי המוזיאון לקחו פריטים הביתה

ארה"ב הודיעה אתמול כי כמעט כל העתיקות יקרות הערך, שנעלמו מהמוזיאון הלאומי העיראקי במהלך המלחמה, נמצאו ללא פגע. עם סיום המלחמה התעורר חשש כי העתיקות נבזזו על ידי המון עיראקי, וכי נגרם להן נזק רב.

חוקרים אמריקאים שעובדים במוזיאון הצליחו להפחית את מספר העתיקות החסרות מ-170 אלף ל-3,000, זאת לאחר שבמהלך השבוע האחרון התגלה מקום מסתור בו הוחזקו אלפי פריטים בעלי ערך היסטורי רב. הבי.בי.סי. מדווח, כי בין הממצאים החשובים התגלה אוסף תכשיטים עתיק מימי הממלכה האשורית. האוסף, המוגדר כ"בלתי ניתן להערכה כספית", נמצא בתוך כספת במרתף מוצף של הבנק המרכזי העיראקי. מאות תכשיטי הזהב הוטמנו במקום במהלך שנות ה-90.

הידיעות לפיהן נבזז המוזיאון העיראקי, עוררו בקרב עולם האמנות זעם רב. טענות קשות הוטחו באמריקאים, כי נכשלו במשימתם לשמור על הסדר בעיראק. הממשל האמריקאי פרסם היום הודעה, לפיה בניגוד להערכות הקודמות, רק פריטים בודדים נגנבו מהמוזיאון. "בתחילת השבוע שעבר נמצאו 179 קופסאות שהכילו כ-8,000 פריטים השייכים למוזיאון", נאמר בהודעת הממשל. מהדיווחים עולה כי אלפי הפריטים, המוגדרים כ"פריטים החשובים ביותר", נמצאו בכספת סודית. לא נמסר דבר על מקום הימצאות הכספת. הממשל הודיע, כי בכך מתקרבת עבודת החוקרים לקיצה.

כעת מתברר כי הסיבה להיעלמותם של פריטים רבים היא לאו דווקא ביזה. ארה"ב פרסמה בהודעתה כי עשרות עובדים מסורים של המוזיאון, שחששו כי העתיקות עלולות להיפגע במהלך המלחמה, לקחו את הפריטים לביתם והסתירו אותם במהלך המלחמה. כעת, עם סיום הקרבות, מוחזרים הפריטים למקומם הטבעי.

על אף המאמצים הרבים שהשקיעו החוקרים, הם הודו אתמול כי אין בידם מידע לגבי 47 פריטים מהתצוגה העיקרית והחשובה במוזיאון. החוקרים מניחים כי פריטים אלו אכן נגנבו. חוקרים בריטים מהמוזיאון הבריטי צפויים להגיע בימים הקרובים לבגדד, כדי לסייע לחוקרים האמריקאים במלאכת שימור העתיקות שנמצאו עד כה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully