וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

לאומי: עוצמת העליות בבורסה באפריל ומאי מיצתה עצמה

ניצן כהן

5.6.2003 / 10:55

הירידה בתשואות באפיק השקלי מגיעה לסופה; כלכלני החטיבה להשקעות בבנק מציינים שההשקעה באג"ח צמודת מדד "מעניינת"

כלכלני חטיבת ההשקעות בבנק לאומי מעריכים כי המהלך החד שעשתה הבורסה בחודשים אפריל ומאי מיצה עצמו, כשהירידה בתשואות על האפיקים השקליים בדרך לסופה. להערכתם, ההשקעה באפיק צמוד המדד הפכה מעניינת על רקע הנחת העבודה שהאינפלציה ארוכת הטווח תנוע בטווחים של 2.5%-3%.

"סביר שעוצמת העליות שחווינו באפריל ובמאי מיצתה את עצמה. עלייה של 28.6% בחודשיים לא זכורה בבורסה, גם לא בשנות ההיי-טק העליזות של סוף המאה שעברה. אך נציין שגם במרבית הבורסות ברחבי העולם ניכרת מגמה חיובית מאוד שמקורה בעיקר בנאסד"ק שעלה בחודשיים אלו בכ-17.5%. המשך העליות בנאסד"ק יתמוך גם הוא בהמשך המגמה החיובית בת"א", ציינו כלכלני לאומי.

ההתפתחויות החיוביות שנרשמו השבוע בשוק ההון התנהגו במנותק לנתוני המאקרו שפורסמו. הגירעון בפעילות הממשלה בחודש מאי הסתכם בכ-1.76 מיליון שקל. הגירעון המצטבר (ינואר-מאי) הסתכם ב-8.15 מיליון שקל, בעוד שסך הגירעון השנתי אמור להסתכם בכ-15 מיליארדי שקלים.

בבנק לאומי מציינים כי המגמה של ירידת התשואות באפיק השקלי נמשכה גם השבוע, כשמגמה זו התחזקה ככל שזמן פירעון האיגרת ארוך יותר. הירידה בתשואות נעוצה, להערכתם, בירידת פרמיית הסיכון של ישראל, כתוצאה מהקטנת אי הוודאות הפוליטית האזורית וההקלה בעקבות אישור קבלת הערבויות מארה"ב, כמו גם בשל פערי הריביות הריאליים והציפייה להמשך הפחתת הריבית.

בלאומי מעריכים כי המגמה החיובית באפיק השקלי צפויה להימשך בטווח הקצר. עם זאת, מגמת הירידה בתשואות באפיק זה מתחילה להגיע לכדי מיצוי. המשך מגמת ירידת הריבית הריאלית במשק, ובהנחת אינפלציה ארוכת טווח של 2.5%-3%, ממליצים בבנק לבחון את ההשקעה באיגרות חוב צמודות למדד לטווח ארוך שנראית כהשקעה "מעניינת".

פסגת השלום בעקבה היתה מהגורמים העיקריים להתחזקות השקל בחודשים האחרונים. הפסגה, להערכת כלכלני לאומי, ממשיכה את מגמת השיפור במצב המדיני ואיפשרה ייסוף נוסף בשקל לרמה של 4.37 שקלים לדולר. השבוע נרשמה עלייה מתונה של 0.8% בשקל, העשויה להוות אינדיקציה נוספת למיצוי מהלך התחזקותו, שהחל בפברואר.

דברי הנשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בדבר מחוייבותה של ארה"ב לדולר חזק גרמו השבוע לרגישות במסחר ביורו, כשבמהלך השבוע נרשם ייסוף של 1.1% ביורו מול השקל - פועל יוצא של ירידות קלות ביורו-דולר בשילוב עם דשדוש בדולר-שקל.

בבנק לאומי מציינים כי בעקבות הרגיעה במצב המדיני-בטחוני, פער הריביות הוא הגורם העיקרי שמשפיע על המסחר במט"ח. פער הריביות הוא אחד משני הכלים של בנק ישראל העשויים לשמש להשפעה על קביעת שער החליפין. בחטיבה להשקעות של הבנק מעריכים כי הדולר ייסחר בטווח מחירים לא רחב בשבועות הקרובים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully