וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון יצהיר: נכיר במדינה מפורזת

4.6.2003 / 14:10

החלה הפסגה המשולשת בעקבה; אבו מאזן יכריז על סיום האינתיפאדה החמושה; ישראל תדבר על בית לפזורה הפלסטינית אך לא תתייחס לזכות השיבה; ירדן מחזירה שגרירה לישראל

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ראש הממשלה, אריאל שרון, וראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן נועדים בשעה זו בעקבה, לדיון המהווה את שיאה של פסגת עקבה. בתום הפגישה ימסרו השלושה את הצהרות הסיום.

ראש הממשלה שרון הוסיף היום פסקה להודעתו הצפויה בסוף הפסגה. מלשכת ראש הממשלה נמסר, כי שרון יצהיר שבמידה שיבשילו התנאים תוקם מדינה פלסטינית מפורזת שתהיה "ביתה של הפזורה הפלסטינית". בהודעה נמסר עוד כי לא תותר כניסתם של פליטים פלסטינים לשטח מדינת ישראל. בגלי צה"ל דווח כי מלשכת שרון נמסר שהאמירה בנוגע לפליטים הפלסטינים לא תופיע בהצהרת הסיכום, אולם נועדה להבהיר שישראל אינה מסכימה לזכות השיבה.

אבו מאזן צפוי להכריז על סיום האינתיפאדה החמושה. עד לרגע האחרון שררו בין ישראל לפלסטינים חילוקי דעות ביחס לנוסח הודעת הסיכום שימסור ראש הממשלה הפלסטיני. לטענת גורמים ישראלים, הפלסטינים ביקשו לרכך את נוסח ההודעה ולהצהיר על סוף האינתיפאדה העממית במקום האינתיפאדה החמושה.

בצהריים הודיע המלך עבדאללה כי יחזיר את שגריר ארצו לישראל. בגלי צה"ל דווח כי השגריר שב לירדן עם תחילת אינתיפאדת אל אקצה.

הפלסטינים אופטימים

כתבי "הארץ", דניאל סובלמן, גדעון אלון וארנון רגולר, מוסיפים:

שר החוץ הירדני, מרואן מועשר, אמר בצהריים במסיבת עיתונאים כי אבו מאזן התחייב לכך שהמשטרה הפלסטינית תהיה הכוח היחיד שיורשה לשאת נשק ברשות, וכי שני הצדדים יכירו זה בזה ובלגיטימיות של שתי המדינות. לדברי מועשר, תוכן מפת הדרכים לא ישונה. מאחר והיא "התקבלה כלשונה על ידי כל הצדדים והקהיליה הבין לאומית. גם עניין הפליטים יישאר כלשונו במפה".

ראשי המשלחת הפלסטינית לפסגה הביעו הבוקר אופטימיות עם תחילת הפסגה. שר ההסברה הפלסטיני, נביל עמר, אמר כי המשלחת הפלסטינית מעודדת ואופטימית מאוד לאחר ששמעה את נאומי בוש וחוסני מובארק בשארם. "אנו עוד צריכים לשמוע את ההצהרה הישראלית בעקבה", אמר עמר, "אך מבחינתנו מדובר בפסגה (פסגת שארם - א"ר) מעודדת ביותר, שהתרכזה בנושא ההתנחלויות, ושהעמדה הבין לאומית שנקבעה בעבר ביחס להפסקת הבנייה בהן ובסופו של דבר פינויין קיבלה בה חיזוק משמעותי".

בעקבה ננקטו הבוקר אמצעי ביטחון חסרי תקדים לקראת הפסגה. ג'יפים ונגמ"שים מצויים כמעט בכל צומת בעיר, ותנועת מכוניות בצירים הראשיים נאסרה. ארמונו של מלך ירדן, עבדאללה, שבו נערכת הפסגה, כמו גם מרכזי התקשורת שנפתחו בעיר, מוקפים בטבעת ביטחון, והנסיעה נאסרה גם במרחק קילומטרים מהם. ספינות של חיל הים הירדני מונעות כל תנועה במימי מפרץ עקבה.

שרון יבטיח היום בנאומו בפסגה כי פינוי המאחזים הלא חוקיים בגדה המערבית יהיה מיידי וכי המדינה הפלסטינית שתקום תיהנה מרצף טריטוריאלי. שרון יאמר שישראל אינה רוצה לשלוט בעם אחר, אך הביטחון הוא התנאי לשלום, ונדרשת פעולה נחרצת של הפלסטינים נגד הטרור כדי שאפשר יהיה לשנות את המצב. הוא יצהיר שישראל קיבלה את חזון הנשיא בוש של שתי מדינות, ואת "הצעדים המפורטים" ב"מפת הדרכים". שרון יחזור על הצעתו, שישראל תיסוג מכל אזור שבו יקחו הפלסטינים את האחריות הביטחונית ויילחמו בטרור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully