וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

חשש: מערכת ההצבעה האלקטרונית בכנסת - לקויה

3.6.2003 / 18:26

בדיקה ניסיונית שערך יו"ר הכנסת העלתה: המערכת ציינה שח"כ בניזרי לחץ על כפתור ההצבעה, למרות שלא נכח כלל במליאה; רובינשטיין: אשקול חקירת משטרה בפרשת הזיופים

מזכיר הכנסת הורה לבדוק את מערכת ההצבעה האלקטרונית, לאחר שאחר הצהריים הועלתה אפשרות שהמערכת לקויה. אחר הצהריים ביקש יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, מהחברים שנכחו במליאת הכנסת ללחוץ על כפתורי ההצבעה. בפלט המחשב הופיע שמו של ח"כ שלמה בניזרי (ש"ס), כאילו לחץ על כפתור ההצבעה. ואולם, התברר כי בניזרי כלל לא היה בבניין הכנסת, ואיש לא ישב במקומו.

יו"ר האופוזיציה, דליה איציק, אמרה היום כי יש לבטל את ההצבעה על התכנית הכלכלית בשל פרשת זיוף ההצבעות. איציק אמרה לקול ישראל כי "הלילה הזה ייזכר בתולדות הכנסת כליל הזיופים". במקביל, יו"ר ש"ס, אלי ישי, דרש להקפיא את מימוש התכנית הכלכלית. במכתב ששיגר אל היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, טען ישי כי אין לבצע את התכנית עד שתסתיים החקירה בנושא הזיופים. היועצת המשפטית של הכנסת, עו"ד אנה שניידר, דחתה את הדרישה. לדבריה, הכשלים שבהצבעות היו בשלב ההסתייגויות ולא בהצבעות על סעיפי החוק עצמו. לטענתה, הפרשי הקולות לטובת הקואליציה מלמדים כי אין מקום להצבעה נוספת.

כתב "הארץ", גדעון אלון מוסיף:

ריבלין דן היום עם היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, בזיופים של חברי כנסת מהליכוד בהצבעות על התכנית הכלכלית. זאת, בעקבות החשש שלא רק ח"כ מיכאל גורלובסקי הצביע הצבעה כפולה (במקום עמיתו לסיעה גלעד ארדן), אלא גם ח"כ אחר, במקום עמיתתו לסיעה ח"כ ענבל גבריאלי.

ריבלין נועץ עם רובינשטיין, האם יש מקום להורות למשטרה לפתוח בחקירה פלילית בעניין. רובינשטיין אמר לריבלין, כי הוא סומך את ידיו על ההליך הפנימי בו נקט - הגשת תלונה לוועדת האתיקה של הכנסת נגד ח"כ גורלובסקי - משום שמדובר בנעשה בלב לבה של העבודה הפרלמנטרית, דבר המחייב זהירות מופלגת בהפעלת הליכי חקירה פליליים. ואולם, לנוכח החשד כי המקרה של גורלובסקי לא היה הזיוף היחיד, אמר רובינשטיין כי הוא שוקל להתערב בעניין בהתאם לסמכותו בחוק.

ריבלין ורובינשטיין סיכמו, כי בשלב ראשון יתבקשו היועצת המשפטית של הכנסת וקצין הכנסת לברר האם היו זיופים נוספים בהצבעות, ובתום בדיקתם ובהתאם לממצאיהם יחליט רובינשטיין האם להורות למשטרה לפתוח בחקירה. ריבלין הורה לקצין כנסת, יצחק שד"ר, וליועצת המשפטית של הכנסת לערוך בדיקה של כל ההצבעות שנערכו במליאת הכנסת ביום רביעי שעבר על התכנית הכלכלית.

נדחה הדיון בעונש שיוטל על ח"כ גורלובסקי

אתמול הודתה ח"כ גבריאלי כי נעדרה מכמה מההצבעות, ומישהו הצביע במקומה. גם תדפיס ההצבעה האלקטרונית מלמד, כי למרות היעדרות גבריאלי מכמה הצבעות בשעות הקטנות של הלילה, הצביע אחד מחברי הכנסת של הליכוד במקומה. גבריאלי סירבה לומר במי היא חושדת שהצביע במקומה.

ההערכה היא, שח"כ יחיאל חזן (ליכוד) יו"ר השדולה למען יש"ע היושב לצדה של ח"כ גבריאלי, הוא שהצביע במקומה. ח"כ חזן אמר אמש בתגובה: "יכול להיות שבטעות הצבעתי במקומה. אני לא בטוח בכך". הוא הוסיף, כי "בהחלט ייתכן שתוך כדי הצבעה על אלפי ההסתייגוית נשענתי על שולחנה של גבריאלי או שלקחתי חומר השייך לי. אני משוכנע שביסוד הדברים ישנה אי הבנה וברור ששום דבר לא נעשה, אם נעשה בכלל, במכוון".

ועדת האתיקה של הכנסת דנה היום בהצבעתו הכפולה של ח"כ גורלובסקי. בוועדה, שבראשות ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי), חברים גם חברי הכנסת גדעון סער (ליכוד), נסים דהן (ש"ס) ומתן וילנאי (עבודה). ועדת האתיקה מוסמכת להטיל שורה ארוכה של עונשים, שהחמור שבהם הוא הרחקת ח"כ מכל פעילות בכנסת למעט הצבעות למשך שישה חודשים. הוועדה החליטה לדחות לשבוע הבא את ההכרעה בנוגע לעונש שיוטל על ח"כ גורלובסקי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully