וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש: דרוש שלום אמיתי - לא הפסקה בין אינתיפאדות

3.6.2003 / 16:01

נשיא ארה"ב בתום פסגת שארם א-שייח': מנהיגי ערב הביעו מחויבות להיאבק בטרור; קרא להעניק לפלסטינים רצף טריטוריאלי "שניתן לקרוא לו בית"; מובארק קרא לישראל למלא חלקה במפת הדרכים

הסתיימה הפסגה בשארם א-שייח' שבמצרים, בהשתתפות נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש, ומנהיגי מצרים, ירדן, ערב הסעודית, בחריין והרשות הפלסטינית. המארח, נשיא מצרים חוסני מובארק, הביע בהכרזת הסיכום תמיכה ברשות הפלסטינית ובראש ממשלתה, אבו מאזן. כמו כן, הבטיח מובארק את סיועו, וקרא לישראל למלא את חלקה ביישום מפת הדרכים.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, אמר בנאום הסיכום של הפסגה, כי ארה"ב, והוא עצמו, מחויבים לסייע לכל הצדדים להגיע להחלטות הקשות שיובילו לשלום. הוא הוסיף, כי "אם שני הצדדים ימלאו את התחייבויותיהם, נוכל להתקדם למדינה פלסטינית תוך ביטחון לישראל". הוא הדגיש: "אנו מחפשים שלום אמיתי, לא רק הפסקה בין מלחמות נוספות ואינתיפאדות - אלא פיוס קבוע בין עמי המזרח התיכון".

הנשיא הזכיר, כי ב-24 ביוני אשתקד, הוא הגיש הצעה לשתי מדינות שתחיינה בשלום זו לצד זו. "קראתי לישראל לכבד את זכויות הפלסטינים, כולל הזכות לחיות בכבוד בפלסטין חופשית ושקטה. אני קורא לעם הפלסטיני לאמץ את מנהיגיהם החדשים, התומכים ברפורמות, בדמוקרטיה ובמלחמה בטרור".

בוש הוסיף, כי "ההתקדמות לשלום דורשת מחויבות אקטיבית ותמיכה של המדינות השכנות". לדבריו, מנהיגי ערב המשתתפים בפסגה הביעו מחויבות לעקרונות אלה, וכן את התנגדותם לטרור, "לא משנה מה ההצדקות או המניעים שלו. הם מחויבים גם לפעולות מעשיות, להשתמש בכל האמצעים העומדים לרשותם כדי לעצור את הנשק והמימון מלהגיע לקבוצות הטרור, ולסייע לרשות הפלסטינית במלחמתה בטרור".

הנשיא האמריקאי הודה למובארק, ואמר כי הוא "פעל על פי המסורת הטובה של המנהיג שקדם לו, אנואר סאדאת, שהיה "מנהיג לשלום, והיה לו חזון לראות את ההזדמנויות - ולב אמיץ לנצל אותם. זוהי הרוח לה אנו זקוקים היום".

קודם לכן, בפתח הפסגה, אמר בוש כי על ישראל "לטפל בהתנחלויות ולהבטיח לפלסטינים רצף טריטוריאלי שניתן לקרוא לו בית". בוש אמר כי אסור לתת למיעוט של טרוריסטים לעצור את תהליך השלום באזור. הוא הוסיף: "אני מהאנשים שעושים מה שהם אומרים".

מוקדם יותר היום אמרו מקורות בירושלים לגלי צה"ל כי ארה"ב דורשת מראש הממשלה, אריאל שרון, להכריז מחר בפסגת עקבה, כי המדינה הפלסטינית שתוקם תהיה בעלת רצף טריטוריאלי. עם זאת, לדברי הגורמים, הניסוח המדויק של ההצהרה ייקבע רק בתום ההתייעצות שיקיים היום שרון עם השרים בנימין נתניהו, שאול מופז, סילבן שלום, יוסף לפיד ואהוד אולמרט. נתניהו ישתתף בהתייעצות למרות סירובו להימנות עם חברי המשלחת לעקבה. השרים מופז, שלום ולפיד ישתתפו מחר בפסגה בעקבה, לצד ראש הממשלה.

עוזרי בוש: הוא לא מתעניין בפרטים

עוזרים בעבר ובהווה של הנשיא בוש מסרו ל"וושינגטון פוסט" כי הוא אינו מתכוון לא מתכוון לרדת לעומקו של הסכסוך הישראלי-פלסטיני ואינו מתעניין בפרטים הקטינים של העימות. העוזרים סיפרו כי בוש הראה חוסר עניין כשבכירים בממשלו ניסו לעסוק באוזניו בצורה מעמיקה בפרטי הסכסוך - כמו הגבולות הסופיים של שתי המדינות או מעמדה של ירושלים.

לדבריהם, הנשיא ביל קלינטון דן בסוף כהונתו בפרטי המו"מ הקטנים ביותר וידע לזהות אפילו התנחלויות ספסיצפיות בשטח, אך בוש מתייחס לכך בביטול ומכנה אותם "הסוגיות הישנות האלו". הנשיא הדהים את עוזריו כשתמה באוזניהם מדוע הישראלים מבזבזים את כספם בהרחבת ההתנחלויות בגדה, מכיוון שברור שייהפכו בסופו של דבר למקומות מגורים לפלסטינים. חלק מהעוזרים טענו כי מדובר באינדיקציה לכך שבוש תופס את נושא ההתנחלויות בצורה נאיבית. מקורבים אחרים מעריכים כי הנשיא פשוט מציג בכך את נחישותו להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל.

גורמים בממשל הביעו חשש כי כוונתו של בוש (לפי מפת הדרכים) להשאיר את הסוגיות המרכזיות השנויות במחלוקת, כמו מעמדה של ירושלים וזכות השיבה לפליטים, לשני הצדדים לפתור לבד - מה שעלול לסכן את תהליך השלום. "אין לו ידע או סבלנות ללמוד את הסוגיות האלו מספיק לעומק כדי שיהיה לו יעד סופי בראש", אמר גורם בממשל שסירב להזדהות.

אבו מאזן יכריז: נסיים האינתיפאדה החמושה

כתבי "הארץ" דניאל סובלמן וגדעון אלון מוסיפים:

הפסגה הבוקר החלה באיחור של שעתיים. לפי דיווחים ברשתות אל-ג'זירה ואל-ערבייה, לאיחור גרמו חילוקי דעות בין בוש למובארק, שייצג בפגישה את עמדת כלל המנהיגים הערבים. לפי הדיווחים, המחלוקת נסובה על סירוב מנהיגי מדינות ערב לדרישתו של בוש לרכך את יחסם לישראל ולקדם את הנורמליזציה עמה.

משארם ייצאו בוש ופמלייתו לעקבה בירדן, לפסגה שתתקיים מחר. אבו מאזן יאמר בנאומו בוועידת עקבה מחר כי "על האינתיפאדה החמושה להסתיים, ואנו נעבור לאמצעים שלווים". בטיוטת ההצהרה הפלסטינית, שהגיעה לידיעת גורמים מדיניים בירושלים, נאמר גם: "אנו נשקיע את כל מאמצינו, תוך שימוש בכל האמצעים העומדים לרשותנו, להפסקת מתן הצביון הצבאי לאינתיפאדה, ואנו נצליח בכך". נוסח הטיוטה נופל מציפיותיה של ישראל, שקיוותה כי אבו מאזן יביע מחויבות לעקירת הטרור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully