וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: ייתכן שיהיה צורך לפנות מאחזים

1.6.2003 / 13:30

ראש הממשלה אמר את הדברים בישיבת הממשלה; נתניהו הביע דאגה מההקלות שניתנו לפלסטינים נוכח ההתרעות על פיגועים; מופז: הסרת הסגר הוא מצב הפיך; גילה: 3 פיגועים סוכלו לאחרונה

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר היום בישיבת הממשלה כי ייתכן שיהיה צורך לפנות מאחזים. שרון אמר את הדברים כאשר תיאר את ההכנות לקראת מפגש עקבה. לדבריו, המפגש יצליח אם ישראל תצליח להעביר את עמדותיה בגלוי ובאופן מלא. בקול ישראל דווח ששרון אמר כי הפלסטינים מודים כי עדיין אינם מוכנים לקבל עליהם אחריות בטחונית, והם מבינים שפעילות צה"ל עשויה להימשך עד שיהיה הסדר.

שר האוצר, בנימין נתניהו, קרא היום לראש הממשלה שלא לבטל את הסגר בשל ריבוי ההתרעות על פיגועים. "אני מאוד מאוד מוטרד מההחלטה להוריד את הסגר. אני ממליץ לכם לבטל ולצמצם את ההקלות", אמר נתניהו בישיבת הממשלה. בקול ישראל דווח ששר האוצר אמר כי הוא מצפה שראש הממשלה "יעמוד על התנגדותו העקרונית והמעשית לכל סוג של הודנה (הפסקת אש), כי זה לא אומר שהפלסטינים מתכוונים להילחם בטרור, אלא רק להגיע להפסקת אש טקטית".

שר הביטחון, שאול מופז, השיב לנתניהו כי ההקלות והסרת הסגר הם מצב הפיך. מופז גילה שישראל סיכלה באחרונה שלושה נסיונות להחדיר מכוניות תופת לישראל ועצרה כמה מחבלים מתאבדים. לדבריו, הפלסטינים הודיעו לישראל כי הם זקוקים לזמן נוסף כדי להביא להפסקת הטרור. השר עוזי לנדאו ביקש מראש הממשלה שלא להגדיר את המאחזים בשטחים "לא חוקיים" כדי לא לחזק את לגיטימיות הדרישה לפנותם.

ראש הממשלה שרון, אמר בישיבה כי הוא רואה בחיוב את חידוש המפגשים בין שרים ישראלים לבין עמיתיהם הפלסטינים, אך לדבריו, הפגישות צריכות לעסוק בענייני המשרדים הרלוונטיים, ולא בעניינים מדיניים. שרון ביקש מהשרים שלא להחריף את התבטאויותיהם בעניינים מדיניים ובעניינים אחרים, משום "שישראל ניצבת בפני שנה מורכבת וקשה". הנמיכו את הטון, והימנעו מהאשמות וביטויי גנאי. אין שום תועלת ביצירת מתיחות. אפשר לדבר, אבל צריך לשים גבולות", אמר.

שרון לא יכריז על "סיום הכיבוש"

כתב "הארץ", עמוס הראל מוסיף:

ישראל דחתה הצעה אמריקאית, שלפיה ראש הממשלה שרון יכריז בנאומו בפסגת עקבה ביום רביעי השבוע על שאיפתו ל"סיום הכיבוש" (END OF OCCUPATION). ארה"ב ביקשה גם ששרון יצהיר בפסגה על פינוי המאחזים הלא חוקיים, אך נתקלה בהסתייגות ישראלית לסוגיה.

בפסגת עקבה ישתתפו נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ראש הממשלה שרון, ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן, ועבדאללה מלך ירדן. יום קודם ישתתפו בוש, אבו מאזן ועבדאללה בפסגת שארם א-שייח', שיארח נשיא מצרים חוסני מובארק, בהשתתפות שורת מנהיגים ערבים. הממשל מבקש שפסגת עקבה תסתיים בהצהרות מתואמות של שרון, אבו מאזן ובוש, שיבטאו את מחויבותם לקידום התהליך המדיני ויישום החזון של שתי מדינות, ישראל ופלסטין, שיחיו זו לצד זו בשלום ובביטחון.

שלשום ביקרו בישראל שני שליחים מארה"ב: אליוט אברמס, המנהל הבכיר לענייני המזרח התיכון במועצה לביטחון לאומי, וויליאם ברנס, ראש אגף המזרח התיכון במחלקת המדינה. השניים נפגשו עם שר החוץ, סילבן שלום, ועם מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, ודנו בסדר היום ובהצהרת הסיכום של הפסגה. אתמול נועדו שני השליחים ברמאללה עם אבו מאזן ואנשיו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully