וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ההסתדרות מאיימת: ממחר החרפה בשביתה

3.3.2001 / 18:53

פגישת שר האוצר ומזכ"ל ההסתדרות נמשכת - הסיכויים להסכם קלושים; מחר יצטרפו לשביתה מעונות היום של ויצ"ו ונעמ"ת; יותר מאלף ישראלים תקועים בנמלי התעופה באירופה

מאמצי האוצר וההסתדרות לסיים את השביתה נמשכים. פגישתם של שר האוצר אברהם שוחט ויושב ראש ההסתדרות עמיר פרץ נמשכת. מוקדם יותר הערב ערכו נציגי הצדדים פגישה מקדימה, ובסיומה העריכו כי הסיכויים לחתימת הסכם הלילה - קלושים. יושב ראש ההסתדרות, עמיר פרץ, האשים את שר האוצר כי חזר בו מהסכמות שנתן מוקדם יותר היום.

אם בתום הדיונים לא יושג הסכם הלילה, תחריף ההסתדרות את השביתה מחר וייכללו בה גם מעונות היום של נעמ"ת, ויצ"ו ואמונה, אנשי חברת תשתיות הנפט, ואנשי המנהלה והאחיות בקופת החולים הכללית. בהסתדרות מדברים על החרפה נוספת אם לא ייחתם הסכם בימים הקרובים.

בנמל התעופה מאפשרים העובדים המראות ליעדים קרובים בלבד. קודם לכן הם חסמו את הכניסות והיציאות וגרמו לפקקים כבדים. מחברת התעופה הלאומית של ישראל "אל על" נמסר, כי טיסותיה יתקיימו בהתאם לתנאים בשדה התעופה. מוקדם יותר הודיעה החברה על השבתה כוללת של כל טיסותיה, אך חזרה בה. חברות התעופה הזרות ביטלו כבר 15 טיסות שהיו אמורות להגיע לארץ, ויותר מ-1,000 ישראלים, שהיו אמורים לחזור לישראל, תקועים בנמלי התעופה באירופה. גם נבחרת הכדורסל של ישראל תקועה בנמל התעופה בבוקרשט.

נמלי הים בחיפה ובאשדוד הושבתו גם הם ועשרות אוניות תקועות בנמלים ולא ניתן לשחרר סחורות. משרד התחבורה הנחה את חברת "אגד" לתגבר את קווי האוטובוסים בעקבות השביתה ברכבת. נסיעת חיילים בקו חיפה תל אביב מתבצעת ללא תשלום.

בצהריים הסתיימה ללא תוצאות פגישתם של ראשי האוצר וההסתדרות, שנמשכה מאז אתמול בערב. הצדדים יצאו למנוחה וייפגשו שוב בשמונה בערב. הממונה על השכר באוצר, יובל רכלבסקי, אמר כי הפערים בין עמדות הצדדים עדיין גדולים.

עד לשעות הצהריים התקיימה השביתה במתכונתה החלקית. במשרדי הממשלה, בלשכות העבודה, וברשויות המקומיות לא התקיימה קבלת קהל, באוניברסיטאות לא ניתנים שירותי ספריה ולא ניתן להירשם לשנה הבאה. רשות הדואר עובדת כרגיל.

התעשיינים מעריכים, כי נזקי השביתה הגיעו ליותר מ-200 מיליון שקלים. התאחדות התעשיינים דרשה היום מהיועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, להוציא צווי ריתוק לעובדי רשות הנמלים או שהממשלה תכריז על מצב חירום בנמלי הים.

המדינה מתכוונת לערער היום בפני בית הדין הארצי לעבודה על החלטת בית הדין האזורי לעבודה בירושלים, לדחות את הבקשה להוציא צווי מניעה כנגד העובדים במגזר הציבורי הנוקטים בעיצומים.

ההסתדרות דורשת תוספת של 4 מליארד שקלים

ההסתדרות משביתה את המשק על רקע אי הסכמה בנוגע להסכם השכר החדש. ביום שישי הציעו פקידי האוצר ליצור התאמה בין שיטת העדכון במשק של שכר הבכירים לזו של שכר שאר השכירים. ראשי ההסתדרות דחו את ההצעה ודרשו תוספת שכר של 16 אחוז. האוצר, לעומתם, הציע תוספת של אחוז אחד בלבד.

כעת דורשים בהסתדרות ארבעה מיליארד שקל של תוספות סחר, כלומר שישה אחוזים. בנוסף לכך, דורשת ההסתדרות קביעת סולם שכר חדש, שעל פיו השכר הנמוך ביותר יהיה שכר המינימום, והגבוה ביותר זה שמקבלים בכירים בממשלה, המועסקים בחוזים אישיים.

0
walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully