וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מועצת יש"ע הכינה תכנית חלוקה משלה

28.5.2003 / 7:40

תוגש לממשלה כחלופה ל"מפת הדרכים"; במסגרתה תוותר ישראל על כ-30% משטחי הגדה, יבוטלו כל המחסומים הצבאיים ותתאפשר תנועה חופשית לפלסטינים; חשיפתה צפויה להרחיב הקרע בין המתנחלים

אנשי מועצת יש"ע נערכו מראש לאפשרות חידוש המו"מ המדיני מפת חלוקה המכירה למעשה במסירת חלק מן השטחים לפלסטינים. תכנית החלוקה שהוכנה על ידי גורמים רשמיים ביש"ע, תוגש לממשלה כחלופה ל"מפת הדרכים" האמריקאית אותה הם מגדירים "קטסטרופה שהיא גרועה יותר מהסכם אוסלו".

"מעריב" מדווח, כי במסגרת התכנית תוותר ישראל על השליטה בכ-30 אחוזים משטחי הגדה המערבית לטובת הפלסטינים. בין השטחים הישראליים והפלסטיניים תחצוץ גדר הפרדה. על פי התכנית, יהיו משני צידי הגדר מובלעות ישראליות ופלסטיניות רבות. התכנית כוללת גם ביטול כל המחסומים הצבאיים ברחבי הגדה, וחופש תנועה לפלסטינים בין כל עריהם וכפריהם. בנוסף מתכננים משרטטי המפה הקמת מחלפים וגשרונים שיסייעו בהפרדת הכבישים בשטח, והגדרתם כ"כבישים ליהודים בלבד" ו"כבישים לערבים בלבד".

מטרתה העיקרית של התכנית היא למנוע פינוי התנחלויות והכרה במדינה פלסטינית. בתמורה, מוכנים המתנחלים למסור לפלסטינים את השליטה האזרחית על כל תחומי חייהם. המתנחלים מתכוונים להוכיח, בעזרת התכנית, כי ניתן לחיות בדו קיום לצד ישות ערבית מבלי לפנות אף לא התנחלות אחת ותוך מתן חופש פעולה ותנועה מלא לפלסטינים.

בכירים בצה"ל: התכנית ניתנת ליישום

גורם בכיר במועצת יש"ע אמר אתמול ל"מעריב": "צריך להבין על מה אנחנו מדברים. הערבים נמצאים בשטחים שלהם וממילא לא נזיז אותם משם. מצד שני, בשום אופן אסור להזיז גם יהודים. זו בסך הכל התאמת התכניות למציאות בשטח.

חשיפת התכנית צפויה לתרום להתרחבות הקרע הפנימי בקרב המתנחלים, בין הקיצוניים הדוחפים למאבק אלים בממשלה ובמפת הדרכים לבין רובם של מנהיגי המתנחלים, שיקבלו את ההכרעה הדמוקרטית שתתקבל בישראל. המועצה מסרבת בינתיים לפרסם את התכנית ואת המפות המפורטות שגובשו, מחשש שהצעד יגרור התקפות חריפות מימין ויתפרש כהכרה בהסכמים עם הפלסטינים. קצינים בכירים בצה"ל קיבלו לידיהם חלק מהתכנית, המתייחס לאזור בנימין, וקבעו חד משמעית כי היא ניתנת ליישום, למעט כמה הסתייגויות טכניות.

ראש המועצה האזורית מטה בנימין, פנחס ולרשטיין, כתב ב"מעריב" כי "הסכמה ל"מפת הדרכים" היא שטות מוחלטת וטעות שתעלה לנו במחיר יקר. העם בישראל, שיודע שיש אלטרנטיבה שפויה, חייב לצאת למאבק נגדה. יריית הפתיחה למאבק תהיה בשבוע הבא, כשנחזור לכיכר ציון בירושלים כדי לזעוק: 'אוסלו מוכיח - אסור לתת להם מדינה'".

ממועצת יש"ע נמסר בתגובה לפירסום: "אין מדובר בתכנית חלוקה של הארץ. לעולם לא נסכים לריבונות זרה ממערב לירדן. מדובר בתכנית של מטה בנימין ליצירת רצף תחבורתי נפרד ליהודים ולערבים". עוד נמסר, כי מועצת יש"ע דנה מזה כמה חודשים בגיבוש תכנית מדינית, והיא תפורסם לאחר שתושלם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully