וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: אבו מאזן מנהל "שיחות נפש" עם ארגוני הטרור

28.5.2003 / 0:04

ראש הממשלה הטיל ספק בנחישות עמיתו הפלסטיני להילחם בטרור אחרי הביקורת שספג מחברי מפלגתו על אישור מפת הדרכים; גילה: רובינשטיין המליץ לא להשתמש במונח "כיבוש" לגבי השטחים

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר אתמול כי ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, מנהל "שיחות נפש" עם ארגוני הטרור הפלסטינים ועל כן הם מבינים כי אין בדעתו לפעול נגדם. שרון שספג מחבריו למפלגה ביקורת רבה בעקבות אישור התכנית המדינית האמריקאית, התייחס בספקנות לנכונות הפלסטינים לבצע את חלקם במפת הדרכים. ראש הממשלה הוסיף כי כל עוד נופלים טילי קסאם בשטח ישראל יהיה קשה להתקדם בתהליך המדיני.

בתוך כך, אמר אתמול קצין בכיר באגף המודיעין של צה"ל בוועדת החוץ והביטחון של הכנסת, כי הפלסטינים נערכים למאבק בטרור. לדבריו, "יש להם רצון לעשות דברים אך אין כוונה לפעולה חזיתית". הקצין הוסיף כי בשטח כבר נראים צעדים ראשוניים כמו הצבת מחסומים. הדובר העריך כי אישור מפת הדרכים על ידי ממשלת ישראל מחזק את מעמדו של אבו מאזן בקרב הפלסטינים.

ראש הממשלה שרון גילה אתמול כי היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין הציע לו לא להשתמש במונח "כיבוש". לדברי שרון, רובינשטיין המליץ לו להשתמש במינוח: "חבלי ארץ שנויים במחלוקת בין שני העמים" ביחס לשטחים. ראש הממשלה דיבר בישיבת ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, לאחר שיו"ר הקואליציה, ח"כ גדעון סער, (ליכוד) הציע לו לחזור בו מן הביטוי "כיבוש" שהשמיע שלשום ארבע פעמים בישיבת סיעת הליכוד בכנסת בהתייחסו לצורך להיפרד מהשטחים. שרון הסביר כי התכוון לומר ש"לא טוב שנשלוט באוכלוסייה הפלסטינית".

ח"כ יוסי שריד (מרצ) אמר לשרון "אתמול כשדיברת על 'הכיבוש' הלכתי מיד לראי כדי לראות אם הפכת באורח פלא ליוסי שריד". שריד הוסיף עוד כי הוא אינו מאמין לאף מילה של ראש הממשלה כל עוד לא עמד במבחן המעשה. הוא קרא לשרון לפנות את המאחזים הבלתי חוקיים ולהקפיא באופן מוחלט את ההתנחלויות כפי שדורשת מפת הדרכים.

במהלך הישיבה גילה ראש הממשלה כי הגיע להבנה עם הממשל האמריקאי בעניין אופן הטיפול בבעיית המאחזים הבלתי חוקיים בשטחים. הוא אמר כי נושא ההתיישבות בשטחים יידון בין ארה"ב לישראל ולא במסגרת מפת הדרכים.

ירדן: בוש ישתתף בשתי פסגות נפרדות

כתב "הארץ", גדעון אלון, נתן גוטמן וארנון רגולר מוסיפים:

יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, פנה לראש הממשלה אבו מאזן, ודרש ממנו לדחות את הפגישה עם ראש הממשלה, אריאל שרון, שתוכננה להיום בירושלים. אבו מאזן נענה לדרישה, והפלסטינים הודיעו ללשכת שרון על דחיית הפגישה. ערפאת דורש מאבו מאזן שמוסדות הפתח - הוועד הפועל של אש"ף והוועד המרכזי של הפתח - ידונו בתכני השיחה עם שרון, לפני שתתקיים. המטרה בהתייעצות היא להבהיר שמקור הלגיטימיות לשיחות עם ישראל אינו אבו מאזן, אלא מוסדות אש"ף וערפאת עצמו. עדיין לא ברור מתי תיערך הפגישה. באופן רשמי נימקו הפלסטינים את דחיית הפגישה בעומס בלוח הזמנים של ראש ממשלת הרשות.

שר ההסברה הירדני, מוחמד עפאש עדוואן, אמר אתמול כי נשיא ארה"ב צפוי להשתתף בשבוע הבא בשתי ועידות פסגה במזרח התיכון, האחת בעקבה שבירדן בהשתתפות ראשי ממשלות ישראל והרשות, אריאל שרון ומחמוד עבאס (אבו מאזן); והשנייה בשארם א-שייח שבמצרים בהשתתפות מנהיגים ערבים ובהם נשיא מצרים חוסני מובארק ומלך ירדן עבדאללה השני.

לדברי שר החוץ הירדני, מרוואן מועשר מתנהלות התייעצויות כדי לקבוע את מועדי שתי ועידות הפסגה. סוכנות הידיעות הממלכתית המצרית דיווחה, כי הפסגה במצרים תתקיים ב-4 ביוני בהשתתפות מנהיגי מצרים, ירדן, מרוקו ובחריין, ואילו הפסגה בירדן תתקיים למחרת בהשתתפות שרון ואבו מאזן. פיצול הפסגה בא בעקבות סירוב שרון להשתתף בוועידה אזורית רחבה, ונטיית ישראל להעדיף לקיים את הפסגה בעקבה ולא במצרים.

לקראת הפסגה יצא צוות הכנה אמריקאי לשארם א-שייח' ולעקבה, כדי לבדוק את מידת התאמת האתרים לפסגה וכדי להכין את ביקור בוש. הבית הלבן נמנע בינתיים מפרסום הודעה רשמית על הביקור, מכיוון שבוש רוצה לקבל החלטה סופית על קיום הפסגה רק אחרי שיתברר סופית כי לא חלה הידרדרות במצב במזרח התיכון.

על פי התכנית, הפסגה תכלול שני אירועים נפרדים: פגישה בין בוש לאבו מאזן ומנהיגי המדינות הערביות שאמורות לתמוך ביישום מפת הדרכים - מצרים, ירדן, ערב הסעודית, קטאר ובחריין; ופגישה שלו עם שרון ואבו מאזן, שעדיין לא ברור האם תיערך כפגישה משולשת או כשתי פגישות נפרדות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully