וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שרון: אי אפשר להמשיך לשלוט על 3.5 מיליון פלסטינים

27.5.2003 / 0:08

חברי סיעת הליכוד הביעו ביקורת חריפה על החלטת הממשלה לאשר את "מפת הדרכים"; ח"כ לוי: רעידת אדמה; ח"כ יתום: שמו עלינו פס; ראש הממשלה השיב למבקריו: הכיבוש מזיק - חייבים הסדר

ביקורת חריפה נמתחה אתמול בישיבת סיעת הליכוד על החלטת הממשלה ביום ראשון, לאשר את "מפת הדרכים". ראש הממשלה, אריאל שרון, הגיב למבקריו ואמר: "ישראל לא נכנעה לטרור". הוא ציין כי הכיבוש מזיק למדינה, והדגיש שישראל לא יכולה להמשיך ולשלוט ב-3.5 מיליון פלסטינים.

"להחזיק שלושה וחצי מיליון פלסטינים תחת כיבוש זה דבר גרוע גם לישראל, גם לפלסטינים, גם לכלכלת ישראל", אמר שרון. "היום יש 1.8 מיליון פלסטינים שארגונים בינלאומיים מכלכלים אותם. אתם רוצים לקחת את זה על עצמכם? ניקח את הרפואה? את הבריאות? את החינוך? את הסטודנטים? בואו נטפל בסטודנטים שלנו...אתם רוצים להישאר תמיד בג'נין, בשכם, ברמאללה ובבית לחם? אני לא חושב שהדבר הזה נכון".

שרון הוסיף, כי "המדיניות של ישראל צריכה להיות ברורה - היא חייבת לעשות כל מאמץ להגיע להסדר מדיני - עד לגבול סיכון ביטחונה". הוא הוסיף כי "תמורת תהליך מדיני של שלום לדורות, ישראל תצטרך לשלם מחיר כבד", אך הדגיש כי לא יהיה מוכן להתפשר בנושאי הביטחון. ראש הממשלה אמר כי כבר לפני 15 שנה הוא דיבר על הצורך להקים מדינה פלסטינית, תוך שמירה על אזורים חיוניים לישראל. לדבריו, אין בכוונתו להביא את הנושא להכרעת הכנסת, כל עוד אין הסכם מדיני.

בתשובה לשאלת ח"כ יחיאל חזן מאריאל, אמר שרון כי מפת הדרכים מאפשרת בניה בהתנחלויות. "בהחלט ניתן לבנות ללא הגבלות לילדיך, לנכדיך ואני מקווה שגם לנינך", אמר שרון.

קודם לכן הביעו כמעט כל חברי הסיעה ביקורת על החלטת הממשלה. הבוטה ביותר היה ח"כ דוד לוי, שאמר כי מפת הדרכים הוא "המסמך שכולל את הרעות הרבות ביותר עמדו אי פעם בפני ממשלה בישראל". לוי הוסיף, כי כל ההערות שהממשלה הוסיפה בהחלטתה "הן אולי טובות לאליבי אך סופן שילכו לסל וינשרו כעלי כותרת מבלי שאיש יתחשב בהן". לדבריו, אין במסמך פשרה אלא ויתור על הכל והוא בבחינת רעידת אדמה בישראל.

ח"כ אהוד יתום, מראשי השב"כ לשעבר, הביע מורת רוח על כי לא התקיים דיון בסיעת הליכוד לפני הבאת התוכנית לאישור הממשלה. "הכאב שלי הוא ששמו עלי פס ועל כל שאר חברי הסיעה האחרים", אמר. ח"כ גילה גמליאל ביקרה בחריפות את החלטת שר האוצר בנימין נתניהו להימנע מההצבעה, ואמרה "זו השערוריה הכי גדולה". היא דרשה להביא את ההחלטה לאישור מליאת הכנסת. ח"כ מיכאל רצון אמר שהמסמך הוא "גיהנום". לדבריו זה מסמך המהווה כניעה של ישראל לטרור הפלסטיני, "מסמך שנועד לפתור את בעיות העם הפלסטיני".

בשבוע הבא: פגישה בין בוש, שרון ואבו מאזן

כתב "הארץ", אלוף בן והסוכנויות, מוסיפים:

גורמים מדיניים בירושלים הודיעו אתמול, כי שרון ייפגש השבוע עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, בפעם השנייה מאז כניסתו לתפקיד. בפגישתם הקודמת, לפני כעשרה ימים, דרש אבו מאזן משרון שישראל תקבל את מפת הדרכים כתנאי לכל התקדמות. עתה ידרוש שרון מהפלסטינים להילחם בטרור.

שר החוץ, סילבן שלום, אמר אתמול כי בסוף השבוע הבא מתוכננת להתקיים פגישת פסגה בהשתתפות נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, שרון ואבו מאזן. השר שלום, שדיבר בתום פגישה עם עמיתו הירדני, מרואן מועאשר, אמר כי ייתכן שהפסגה האזורית תתכנס בירדן. השניים נפגשו בוועידת שרי חוץ ביוון.

ישראל מעוניינת שהמפגש יתקיים בעקבה, ושהמארח יהיה עבדאללה מלך ירדן, בלי השתתפות של מנהיגים ערביים נוספים. קבוצה של פקידי ממשל אמריקאים מבקרת כעת בשארם א-שייח שבמצרים ובוחנת את סידורי הביטחון והאפשרות לקיים שם פסגה. לאחר מכן תבקר המשלחת בעקבה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully