וואלה!
וואלה!
וואלה!

ח"כים מהימין שוקלים פרישה מהקואליציה

26.5.2003 / 7:57

איום על הקואליציה בעקבות אישור מפת הדרכים; 3 ח"כים מהאיחוד הלאומי תומכים בפרישה; ליברמן ואלון מעדיפים להישאר כדי למנוע כניסת העבודה לקואליציה; שרון ואבו מאזן ייפגשו השבוע

איום ראשון על שלמות קואליציית הימין, בעקבות אישור מפת
הדרכים אתמול בממשלה. שלושה משבעת חברי הכנסת של האיחוד הלאומי תומכים בפרישה מיידית מן הממשלה. בדיון שנערך הלילה במזכירות תנועת "תקומה", אחת ממרכיבי מפלגת האיחוד הלאומי, החליטו חברי הכנסת אורי אריאל וצבי הנדל לתמוך בפרישה מיידית, ואליהם הצטרף גם חבר הכנסת אריה אלדד, מתנועת מולדת. שרי האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן ובני אלון, תומכים בהמשך הישיבה בממשלה, מחשש שהתפטרותם תסלול את הדרך לצירוף העבודה לקואליציה.

סיעת הליכוד תדון היום במפת הדרכים, על רקע התסיסה בתנועה בעקבות אישור מפת הדרכים. בגלי צה"ל דווח כי כמה חברי כנסת יעלו דרישה להביא את התכנית לאישור המליאה.

ראש הממשלה, אריאל שרון, ייפגש בימים הקרובים עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, בפעם השנייה מאז כניסתו לתפקיד - על רקע החלטת הממשלה לאמץ את מפת הדרכים. כך הודיעו היום גורמים מדיניים בירושלים. הפגישה תתקיים ככל הנראה בלשכת ראש הממשלה בירושלים. בפגישתם הקודמת, לפני עשרה ימים, דרש אבו מאזן משרון שישראל תקבל את מפת הדרכים כתנאי לכל התקדמות. עתה ידרוש שרון מהפלסטינים להילחם בטרור. מקורות פלסטיניים, בהם השר יאסר עבד רבו, מסרו אתמול כי הפגישה תיערך ביומיים הקרובים כדי לדון בקידום יישום השלב הראשון של המפה על ידי שני הצדדים.

בשבוע הבא מתוכננת פגישת פסגה בהשתתפות נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, שרון ואבו מאזן. מקום הפגישה עדיין לא הוחלט, אולם ישראל מעוניינת שהמפגש יתקיים בעקבה, והמארח יהיה עבדאללה מלך ירדן, בלי לשתף מנהיגים ערביים נוספים. הלילה דווח כי קבוצה של פקידי ממשל אמריקאים יצאה אמש למזרח התיכון כדי להכין את פגישת הפסגה. פקידי הממשל יבקרו בעקבה ובשארם א-שייח שבמצרים.

הרשות: נבחן המימוש

הבית הלבן בירך אמש על החלטת הממשלה וציין כי מדובר ב"צעד חשוב קדימה". "אנו מצפים להתקדם עם כל הצדדים באזור כדי לממש את חזון הנשיא בוש מנאומו ב-24 ביוני", נאמר בהודעה. גם האיחוד האירופי בירך על ההחלטה.

אבו מאזן ודובריו השונים הדגישו אתמול כי לא יסכימו לשום שינויים או תיקונים במפת הדרכים, וכי על ישראל לקבל את המפה כמו שהיא. הדוברים הפלסטינים בירכו על שישראל קיבלה את מפת הדרכים, אך הדגישו שהיא תיבחן במעשים. ג'יבריל רג'וב, ראש הביטחון המסכל לשעבר, אמר כי מדובר בצעד חשוב לישראלים, "אם ישראל תתן אופק מדיני - זה ייתן אפשרות להפסקת הפיגועים", אמר.

מופז: נסכים ל"הודנה" לכמה שבועות

בישיבת הממשלה אתמול אמר שר הביטחון, שאול מופז, שלא שינה עמדתו כלפי מפת הדרכים, ולדעתו הנוסח הנוכחי שלה רע לישראל. עם זאת, החליט לתמוך בהצעה בעקבות הבטחת ארה"ב לטפל ברצינות בהסתייגויות של ישראל. מאוחר יותר אמר מופז שבהצבעתה העבירה ישראל את הכדור למגרש הפלסטיני. "עיקר הנטל מוטל כעת עליהם", אמר. "אנחנו נקפיד על קוצו של יוד בכל הנוגע ליישום הביטחוני של המפה, מצד הפלסטינים".

מופז אמר כי ההצבעה בממשלה אינה אישור הסכם או מסמך משפטי, אלא "הצהרת כוונות" כללית מטעם ישראל, כשהפרטים יתגבשו בהמשך. "לא יכולנו להיראות כמי שמכשילים את התהליך, גם אם סיכוייו אינם נראים גבוהים", טען.

כמו שרון, גם מופז מרכך במידת מה את עמדתו בשאלת ה"הודנה" (הפסקת אש) הפלסטינית. שר הביטחון הביע תמיכה מסויגת בהשגת הפסקת פיגועים בת שבועות בודדים, בטרם תחל הרשות בצעדים מהותיים נגד החמאס והג'יהאד האיסלאמי. עם זאת, הדגיש, כי בטווח הארוך לא תתפשר ישראל "בשום אופן" עם הכוונה הפלסטינית להסתפק ב"הודנה" בלבד, ונדרשת מלחמה של הרשות בארגוני הטרור.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully