וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הממשלה אישרה מפת הדרכים; הרשות: נבחן המימוש

25.5.2003 / 18:28

ההחלטה עברה ברוב של 12 תומכים מול שבעה מתנגדים; השרים נתניהו, לבנת, הנגבי ונוה נמנעו; הפלסטינים: ישראל תיבחן במעשים ולא בהצהרות; הבית הלבן: זהו צעד חשוב קדימה

ממשלת ישראל אישרה היום את מפת הדרכים של הממשל האמריקאי. ההחלטה עברה ברוב של 12 תומכים מול שבעה מתנגדים וארבעה נמנעים. המתנגדים היו שרי המפדל, האיחוד הלאומי, השרים עוזי לנדאו, ישראל כץ ונתן שרנסקי. השרים בנימין נתניהו, לימור לבנת, צחי הנגבי ודני נוה נמנעו. הממשלה קיבלה החלטה נוספת לפיה ישראל לא תסכים בשום שלב לזכות שיבה לפליטים הפלסטינים.

"כל שר שרוצה שנה של שקט ביטחוני, ומשא ומתן שיביא לשגשוג כלכלי צריך להצביע בעד מפת-הדרכים", כך אמר הבוקר ראש הממשלה, אריאל שרון, בפתח ישיבת הממשלה הדנה באישור התכנית המדינית.

ישיבת הממשלה נפתחה באווירה מתוחה בין המתנגדים והתומכים בתכנית המדינית. חלק מהשרים טענו כי לא היה להם די זמן לעיין בתכנית. שרון הבטיח לשרים שהישיבה תהיה ארוכה ולכולם תינתן הזדמנות להביע את דעתם. ראש הממשלה אמר לשרים כי 14 ההסתייגויות שהוגשו לאמריקנים הן בגדר קווים אדומים.

ראשי מפלגת העבודה קראו לממשלה לאשר את מפת הדרכים בלי סייגים. שמעון פרס והמזכ"ל, אופיר פינס, אמרו כי מפת הדרכים היא המסמך היחיד הזוכה לתמיכה בינלאומית, ולתמיכת רוב הציבור בישראל וברשות הפלסטינית. יו"ר האופוזיציה, ח"כ דליה איציק, אמרה כי ראש הממשלה אינו צריך לדאוג לרוב בממשלה משום שסיעת העבודה תעניק לו רשת ביטחון.

"ההחלטה תיזכר לדיראון עולם"

מערכת "הארץ" מוסיפה:

ברשות הפלסטינית בירכו היום על אישור מפת הדרכים אך הדגישו כי ישראל תיבחן במעשים. שר ההסברה הפלסטיני, נביל עמרו, אמר כי הרשות מגיבה בחיוב מלווה בחשדנות. לדבריו, "ישראל תיבחן במימוש הצעדים במפת הדרכים ולא בהצהרות". ראש הביטחון המסכל לשעבר, ג'יבריל רג'וב, אמר כי מדובר בצעד חשוב לישראלים: "אם ישראל תיתן אופק מדיני זה יתן אפשרות להפסקת הפיגועים".

הבית הלבן בירך על החלטת הממשלה וציין כי מדובר "בצעד חשוב קדימה". בהודעה נאמר כי "אנו מצפים להתקדם עם כל הצדדים באזור כדי לממש את חזון הנשיא בוש מנאומו ב-24 ביוני". גם האיחוד האירופי בירך על ההחלטה.

שר הרווחה, זבולון אורלב (המפדל), אמר כי מפלגתו לא תפרוש בעקבות אישור מפת הדרכים. עוד אמר כי "בשבוע שחל יום ירושלים מצביעה הממשלה על תכנית שתביא לחלוקת ירושלים".

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר בעקבות האישור כי "אם מפת הדרכים לא היתה עוברת היתה קסטרופה כלכלית ומהומה חברתית". עוד הוסיף, כי "לא היתה ברירה, היינו חייבים לקבל את המפה בתנאים הקיימים".

בעניין דבריו של ראש הממשלה בנוגע לקשר בין המצב הכלכלי למצב המדיני אמר לפיד, כי שינוי נשארה נאמנה להחלטות הממשלה. "מי שהלך מאחורי גבו של שרון הוא שר האוצר, בנימין נתניהו, ששומר על יחסים טובים עם ש"ס והמפדל", אמר לפיד.

מזכ"ל העבודה, אופיר פינס, הקריא בתחילת ישיבת סיעת העבודה היום הצעת החלטה לפיה, תעניק סיעת העבודה רשת ביטחון פרלמנטרית לראש הממשלה בכל הנוגע ליישום מפת הדרכים. העבודה קוראת לממשלה ליישם בשלב הראשון את התכנית המדינית. פינס אמר כי "זהו יום חשוב בו הממשלה קיבלה החלטה מרחיקת לכת וחשובה מאין כמותה שאולי תחלץ אותנו ממעגל הדמים". פינס ציין כי בכך אימצה ממשלת שרון את הקריאה האסטרטגית של העבודה בכל הנוגע לסכסוך.

השרה לבנת אמרה כי "היכולת להשיג רוב נובעת מכך שאנחנו הקפדנו על כך שכל הערות ישראל במלואן יצורפו לנוסח מפת הדרכים".
עוד אמרה לבנת, כי היא מקווה שהאמריקאים יבינו שבישראל יש ממשלה ריבונית ודמוקרטית והיא לא היתה יכולה לקבל החלטה אחרת.

מועצת יש"ע מסרה בתגובה להחלטת הממשלה כי "ההחלטה תיזכר לדיראון עולם בתולדות מדינת ישראל". בהודעת המועצה נאמר כי מדובר בהחלטה המתנכרת "לזכותנו ההיסטורית על ארץ ישראל, ובהחלטה הפוגעת באינטרס הלאומי והביטחוני של מדינת ישראל". מוקדם יותר קיימו ראשי מועצת יש"ע משמרת מחאה מול משרד ראש הממשלה, בתקווה ששרי הימין לא יתמכו באימוץ מפת הדרכים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully