וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"רוצים שקט ביטחוני - הצביעו בעד מפת הדרכים"

25.5.2003 / 13:00

כך אמר שרון לשרי הממשלה בפתח הדיון בו יוכרע אם התכנית המדינית תאושר; הדגיש: יש קשר ברור בין המצב המדיני לכלכלי; שרי הליכוד מתלבטים; במפדל והאיחוד הלאומי יתנגדו אך לא יפרשו

"כל שר שרוצה שנה של שקט ביטחוני, ומשא ומתן שיביא לשגשוג כלכלי צריך להצביע בעד מפת-הדרכים", כך אמר הבוקר ראש הממשלה, אריאל שרון, בפתח ישיבת הממשלה הדנה באישור התכנית המדינית.

הממשלה צפויה לאשר היום את הצעדים המפורטים ב"מפת הדרכים" של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. ההצבעה על אישור התוכנית - המובילה להקמת מדינה פלסטינית לצד ישראל - עשויה לפלג את שרי הליכוד, שהתכנסו הבוקר לפני ישיבת הממשלה לדיון סוער. כמה משרי הסיעה עדיין מתלבטים.

ישיבת הממשלה נפתחה באווירה מתוחה בין המתנגדים והתומכים בתכנית המדינית. חלק מהשרים טענו כי לא היה להם די זמן לעיין בתכנית. שרון הבטיח לשרים שהישיבה תהיה ארוכה ולכולם תינתן הזדמנות להביע את דעתם. ראש הממשלה אמר לשרים כי 14 ההסתייגויות שהוגשו לאמריקנים הן בגדר קווים אדומים.

שרון הודיע בישיבת שרי הליכוד כי שר האוצר, בנימין נתניהו, מסר לו שיצביע נגד. שרת החינוך, לימור לבנת, הציעה בישיבה להוסיף להחלטה על קבלת המפה כמה הסתייגויות, ובהן שלא תהיה פשרה על ביטול זכות השיבה, לא תהיה חזרה לגבולות 1967 לא יהיה ויתור על ירושלים, והתניית הקמת המדינה פלסטינית בהדברת הטרור. הצעת לבנת תובא לדיון בממשלה. שר הביטחון, שאול מופז, הודיע כי יתמוך בתכנית למרות שהוא חושב שהיא רעה לישראל - בנוסח הקיים. מקורות מדיניים העריכו שהתוכנית תאושר ברוב לא גדול.

יו"ר המפדל, אפי איתם, אמר לפני ישיבת הממשלה כי שרי מפלגתו יתנגדו בהצבעה בממשלה על מפת הדרכים. לדבריו, אין למפדל כוונה לעזוב את הממשלה בעקבות ההצבעה. גם יו"ר האיחוד הלאומי, אביגדור ליברמן, אמר כי סיעתו נחושה להתנגד לתכנית המדינית ולנסות לסכלה אך אין להם בשלב זה כל כוונה לעזוב את הממשלה. חמשת שרי שינוי הודיעו שיתמכו בהצעה.

שרת החקלאות, ציפי לבני, אמרה לקול ישראל כי היא נוטה להימנע בהצבעה, או להצביע נגד משום שהתכנית דוחה את פתרון סוגיית הפליטים הפלסטינים. השר עוזי לנדאו יציג בישיבת הממשלה את "הסכנות החמורות שבמפת הדרכים". לדבריו, זו התכנית המדינית המזיקה ביותר בשנים האחרונות ומי שקרא אותה יתגעגע לאוסלו.

ראשי מפלגת העבודה קראו לממשלה לאשר את מפת הדרכים בלי סייגים. שמעון פרס והמזכ"ל, אופיר פינס, אמרו, כי מפת הדרכים היא המסמך היחיד הזוכה לתמיכה בינלאומית, ולתמיכת רוב הציבור בישראל וברשות הפלסטינית. יושבת ראש האופוזיציה, חברת הכנסת דליה איציק, אמרה כי ראש הממשלה אינו צריך לדאוג לרוב בממשלה משום שסיעת העבודה תעניק לו רשת ביטחון.

שרון מתנגד לוועידה בינלאומית בשארם

כתבי "הארץ", עמוס הראל וגדעון אלון מוסיפים:

ישראל מתנגדת ליוזמה האמריקאית לכינוס ועידה בינלאומית בשארם א-שייח', בהשתתפות נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, ראש הממשלה אריאל שרון, ראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן ומנהיגים ממדינות ערביות. הממשל האמריקאי פועל לכינוס הוועידה ב-4 ביוני, יום רביעי הבא.

מקורות מדיניים בירושלים אמרו אתמול כי שרון יסכים להשתתף, "אם בכלל", רק בוועידה במתכונת מצומצמת, ולא במפגש בינלאומי רחב, בהשתתפות גורמים כמו האירופים והאו"ם. ישראל גם מעדיפה שהוועידה תתכנס בעקבה, ולא במצרים. נראה ששרון יסכים להשתתף בוועידה בראשות בוש, שבה ישתתפו גם אבו מאזן, עבדאללה מלך ירדן ונשיא מצרים חוסני מובארק, ושבה יוכרז על יישום "מפת הדרכים".הבית הלבן לא מסר אמש הודעה רשמית על הוועידה, אבל בוש אמר שלשום: "אם פגישה תקדם את ההתקדמות לקראת שתי מדינות החיות זו לצד זו בשלום, אני אשקול ברצינות קיום פגישה כזו".

ההחלטה לכנס ועידה בינלאומית בראשות בוש, באה בסיומו של סוף שבוע של מגעים דיפלומטיים ומחוות דו-צדדיות של ארה"ב וישראל. הצעד המשמעותי מבחינת ישראל היה ההצהרה המשותפת שפירסמו שר החוץ קולין פאוול והיועצת לביטחון לאומי קונדוליסה רייס, בבוקר יום שישי. בהודעה מביעה ארה"ב את התייחסותה הרצינית להסתייגויותיה של ישראל מנוסח "מפת הדרכים" שהוגש לה.

כחלק מההבנות בשיחות וייסגלס, פירסמה לשכת שרון הודעה, שלפיה ישראל מקבלת את "מפת הדרכים" ותביא אותה לאישור הממשלה. בוש כינה את ההצהרה "התפתחות חיובית", ומשם נסללה הדרך לוועידה. מקורות פלסטיניים התייחסו אתמול בחיוב אך במידה של הסתייגות להצהרות בוש ושרון על "מפת הדרכים".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully