וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בוש: אשקול פגישה עם שרון ואבו מאזן בכובד ראש

24.5.2003 / 0:10

אמר כי הודעת שרון שהוא מקבל את מפת הדרכים היא התקדמות; ראש הממשלה הודיע על כך אחרי הודעת הבית הלבן כי הערות ישראל לתכנית המדינית ייבדקו ברצינות; המפה תובא לאישור הממשלה

הנשיא האמריקאי, ג'ורג' בוש, אמר כי הודעת ראש הממשלה, אריאל שרון שהוא מקבל את מפת הדרכים היא התקדמות. לדבריו, הוא ישקול בכובד ראש פגישה עם שרון וראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן אם יהיה בה כדי לקדם את רעיון שתי המדינות השוכנות זו לצד זו בשלום. בקול ישראל דווח כי הנשיא שוחח עם כתבים בטקסס לאחר שנועד שם עם ראש ממשלת יפן קואיזומי. בוש הדגיש את מחויבותו לקדם את השלום במזרח התיכון.

שרון, הודיע אתמול לפנות ערב כי ישראל מקבלת את הצעדים המפורטים ב"מפת הדרכים" האמריקאית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי שרון מתכוון להעביר את התכנית לאישור הממשלה ביום ראשון. מוקדם יותר העריכו בלשכת שרון כי ההצעה צפויה לזכות ברוב בממשלה.

הודעת שרון באה שעות ספורות אחרי שהממשל האמריקאי הודיע כי יבחן ברצינות את "ההערות המשמעותיות" שהעבירה ישראל לגבי "מפת הדרכים" של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. מזכיר המדינה, קולין פאוול, והיועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, אמרו בהצהרה משותפת כי "הממשל האמריקאי שותף לגישת ישראל כי מדובר בדאגות אמיתיות ואנחנו נטפל בהן בצורה מלאה ורצינית ביישום מפת הדרכים".

ישראל לא תדרוש ויתור מוקדם של הפלסטינים על זכות השיבה כתנאי לאישור מפת הדרכים, כך אומרים גורמים מדיניים בירושלים. לדבריהם, ישראל תסתפק בהצהרה של הנשיא בוש לפני שבועיים על כך שמדינת ישראל צריכה להישאר ריבונית. בראיון לגלי צה"ל, אמרה השרה ציפי לבני נושא זכות השיבה עושה את ההבדל אם מפת הדרכים היא טעות היסטורית או תהליך חיובי ונכון.

שרון, עידכן את יו"ר המפדל, אפי איתם, בהתפתחויות המדיניות. בקול ישראל דווח כי השר איתם אמר ששרי המפדל יתנגדו לאישור מפת הדרכים. לדבריו, הם חולקים על הפתרון המדיני המוצע ורואים במפת הדרכים סכנה לישראל. יו"ר סיעת האיחוד הלאומי, יורי שטרן, אמר כי סיעתו מבינה את הנסיבות הבינלאומיות ואת הלחצים המופעלים על ממשלת ישראל, אך גם בתנאים האלה אסור ללכת בדרך של התאבדות לאומית ולקבל עקרונות הסותרים אינטרסים חיוניים של מדינת ישראל.

שר ההסברה הפלסטיני, נביל עמר, מקדם בברכה את הודעת לשכת ראש הממשלה ואמר כי "מדובר בצעד חיובי. הפלסטינים מקווים שישראל תמלא את התחיבויותיה על פי התכנית". לעומת זאת, בקול ישראל דווח כי סעיב עריקאת אמר כי הפלסטינים יבקשו מהאמריקאים הבהרות כיצד הם מתכוונים להביא בחשבון את הסתייגויות ישראל. "לכל שינוי במהלך מימוש התוכנית, תהיה השפעה הרסנית על התהליך כולו", אמר עריקאת.

בתוך דווח בערוץ 1 כי בעקבות ההתפתחויות המדיניות תיתכן פגישה נוספת של שרון ואבו מאזן כבר בשבוע הקרוב.

"ניסוח מילולי יצירתי"

העיתון "ניו יורק טיימס" דווח אתמול כי פקידים אמריקאיים גיבשו הסכמה עם מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, בעניין הניסוח שיאפשר לישראל לקבל את תכנית "מפת הדרכים". לפי הדיווח, מדובר ב"ניסוח מילולי יצירתי" שיאפשר לראש הממשלה, אריאל שרון, לאשר את התכנית בקווים כלליים. בנוסח שהוסכם עם וייסגלס נאמר כי ישראל תקבל את עקרונות התכנית האמריקאית ואת מסגרתה. כמו כן, תסכים ישראל לתהליך הכלול במפת הדרכים ולפתרון של שתי מדינות. בקול ישראל דווח כי לדיווח זה אין אישור ממקורות אחרים.

שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, אמר אתמול כי מצרים לא קיבלה פניה בעניין כינוס פסגה משולשת בשארם א-שייח, בהשתתפות שרון, נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש וראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן. הוא אמר את הדברים לעיתון המצרי "אל אחבאר", בתגובה לדיווח של כתב סוכנות איי.פי בוושינגטון, לפיו פקידים אמריקאיים בוחנים אפשרות לכנס את הפסגה בשארם. בידיעה נאמר כי ההחלטה בעניין הפגישה המשולשת תתקבל ברגע האחרון. בכל מקרה הבהירו במצרים כי יהיו מוכנים לארח פסגה כזאת אם יהיה צורך.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully