וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל מקבלת את "מפת הדרכים"

רויטרס

23.5.2003 / 17:38

ראש הממשלה שרון הודיע על כך אחרי הודעת הבית הלבן כי הערות ישראל לתכנית המדינית ייבדקו ברצינות; המפה תובא לאישור הממשלה; גורמים מדיניים: ויתור על זכות השיבה אינו תנאי מוקדם

ראש הממשלה, אריאל שרון, הודיע לפנות ערב כי ישראל מקבלת את הצעדים המפורטים ב"מפת הדרכים" האמריקאית. מלשכת ראש הממשלה נמסר כי שרון מתכוון להעביר את התכנית לאישור הממשלה ביום ראשון. מוקדם יותר העריכו בלשכת שרון כי ההצעה צפויה לזכות ברוב בממשלה.

הודעת שרון באה שעות ספורות אחרי שהממשל האמריקאי הודיע כי יבחן ברצינות את "ההערות המשמעותיות" שהעבירה ישראל לגבי "מפת הדרכים" של נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש. מזכיר המדינה, קולין פאוול, והיועצת לביטחון לאומי, קונדוליסה רייס, אמרו בהצהרה משותפת כי "הממשל האמריקאי שותף לגישת ישראל כי מדובר בדאגות אמיתיות ואנחנו נטפל בהן בצורה מלאה ורצינית ביישום מפת הדרכים".

ישראל לא תדרוש ויתור מוקדם של הפלסטינים על זכות השיבה כתנאי לאישור מפת הדרכים, כך אומרים גורמים מדיניים בירושלים. לדבריהם, ישראל תסתפק בהצהרה של הנשיא בוש לפני שבועיים על כך שמדינת ישראל צריכה להישאר ריבונית. בראיון לגלי צה"ל, אמרה השרה ציפי לבני נושא זכות השיבה עושה את ההבדל אם מפת הדרכים היא טעות היסטורית או תהליך חיובי ונכון.

העיתון "ניו יורק טיימס" דווח היום כי פקידים אמריקאיים גיבשו הסכמה עם מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, בעניין הניסוח שיאפשר לישראל לקבל את תכנית "מפת הדרכים". לפי הדיווח, מדובר ב"ניסוח מילולי יצירתי" שיאפשר לראש הממשלה, אריאל שרון, לאשר את התכנית בקווים כלליים. בנוסח שהוסכם עם וייסגלס נאמר כי ישראל תקבל את עקרונות התכנית האמריקאית ואת מסגרתה. כמו כן, תסכים ישראל לתהליך הכלול במפת הדרכים ולפתרון של שתי מדינות. בקול ישראל דווח כי לדיווח זה אין אישור ממקורות אחרים.

שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, אמר היום כי מצרים לא קיבלה פניה בעניין כינוס פסגה משולשת בשארם א-שייח, בהשתתפות שרון, נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש וראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן. הוא אמר את הדברים לעיתון המצרי "אל אחבאר", בתגובה לדיווח של כתב סוכנות איי.פי בוושינגטון, לפיו פקידים אמריקאיים בוחנים אפשרות לכנס את הפסגה בשארם. בידיעה נאמר כי ההחלטה בעניין הפגישה המשולשת תתקבל ברגע האחרון. בכל מקרה הבהירו במצרים כי יהיו מוכנים לארח פסגה כזאת אם יהיה צורך.

השרים מקבלים התכנית ברגשות מעורבים

ההצהרה האמריקאית על הכרת הממשל בהערות הישראליות למפת הדרכים התקבלה בקרב שרי הממשלה ברגשות מעורבים. בגלי צה"ל דווח כי שר המשפטים, יוסף לפיד, אמר כי ההצהרה מספקת וכי הוא יתמוך בתכנית.

לעומתו, אמר חבר סיעתו, השר מודי זנדברג, כי ההודעה האמריקאית אינה מספקת דיה מאחר והיא אינה מבהירה כי זכות השיבה יורדת מהפרק בזמן הקמת המדינה הפלסטינית הזמנית.

השר זבולון אורלב מהמפדל אומר שההודעה היא סתמית כי אינה אומרת דבר ולכן המפדל תצביע נגד מפת הדרכים. לדבריו, האמריקאים התעלמו מההערות הישראליות על ידי אמירה לא מחייבת.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully