וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל לא תדרוש ויתור מוקדם על זכות השיבה

23.5.2003 / 14:52

הנושא לא יובא כתנאי לאישור מפת הדרכים; הממשל האמריקאי מכיר בחשיבות הערות ישראל לתוכנית המדינית; ההודעה סוללת הדרך לאישור התכנית ביום ראשון; בלשכת שרון מעריכים: יהיה רוב

ישראל לא תדרוש ויתור מוקדם של הפלסטינים על זכות השיבה כתנאי לאישור מפת הדרכים, כך אומרים גורמים מדיניים בירושלים. לדבריהם, ישראל תסתפק בהצהרה של הנשיא בוש לפני שבועיים על כך שמדינת ישראל צריכה להישאר ריבונית. בראיון לגלי צה"ל, אמרה השרה ציפי לבני נושא זכות השיבה עושה את ההבדל אם מפת הדרכים היא טעות היסטורית או תהליך חיובי ונכון. כמו כן הביעה לבני חשש מתוצאות ביקורו של יו"ר לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס בוושינגטון ומכך שהממשל האמריקאי לא יצהיר במפורש כי הוא מקבל את הערות ישראל למפה.

העיתון "ניו יורק טיימס" דווח היום כי פקידים אמריקאיים גיבשו הסכמה עם מנהל לשכת ראש הממשלה, דב וייסגלס, בעניין הניסוח שיאפשר לישראל לקבל את תכנית "מפת הדרכים". לפי הדיווח, מדובר ב"ניסוח מילולי יצירתי" שיאפשר לראש הממשלה, אריאל שרון, לאשר את התכנית בקווים כלליים. בנוסח שהוסכם עם וייסגלס נאמר כי ישראל תקבל את עקרונות התכנית האמריקאית ואת מסגרתה. כמו כן, תסכים ישראל לתהליך הכלול במפת הדרכים ולפתרון של שתי מדינות. בקול ישראל דווח כי לדיווח זה אין אישור ממקורות אחרים.

שר החוץ המצרי, אחמד מאהר, אמר היום כי מצרים לא קיבלה פניה בעניין כינוס פסגה משולשת בשארם א-שייח, בהשתתפות שרון, נשיא ארה"ב ג'ורג' בוש וראש הממשלה הפלסטיני אבו מאזן. הוא אמר את הדברים לעיתון המצרי "אל אחבאר", בתגובה לדיווח של כתב סוכנות איי.פי בוושינגטון, לפיו פקידים אמריקאיים בוחנים אפשרות לכנס את הפסגה בשארם. בידיעה נאמר כי ההחלטה בעניין הפגישה המשולשת תתקבל ברגע האחרון.

בוש צפוי להגיע לישראל ביוני

כתב "הארץ", אלוף בן, מוסיף:

הבית הלבן פירסם אחר הצהריים הודעה המכירה בחשיבות ההערות הישראליות למפת הדרכים ותבטיח שבזמן יישום התכנית תטפל ארה"ב בהערות ישראל "באורח מלא ורציני". פרסום ההודעה האמריקאית, שסוכמה בשיחות שקיים השבוע וייסגלס בבית הלבן, סולל את הדרך לאישור מפת הדרכים בממשלה ביום ראשון. שרון מתכוון להביא לשרים הצעת החלטה שתאשר את הצעדים המפורטים במפת הדרכים, בנוסח שנמסר לצדדים ב-30 באפריל בעקבות הסכמה אמריקאית להכיר בהערות הישראליות. בלשכת ראש הממשלה מעריכים כי בממשלה יהיה רוב לאישור מפת הדרכים, אם יובהר שההערות הישראליות מקובלות על ארה"ב.

ארה"ב דרשה מישראל לאשר רשמית את המסמך, לאחר שהרשות התנתה בכך את תחילת קבלת האחריות הביטחונית לידיה. הנוסחה לאישור מפת הדרכים סוכמה בשיחות שקיים ביום רביעי וייסגלס עם היועצת לביטחון לאומי בבית הלבן, קונדוליסה רייס, ואנשי צוותה.

ישראל הציגה לארה"ב שורת הערות, שנגעו ברובן ליישום התכנית. בין השאר ביקשה ישראל להחמיר את הדרישות הביטחוניות מהצד הפלסטיני, לעכב את הקפאת ההתנחלויות ולקבוע שהפיקוח על הביצוע יהיה באחריות ארה"ב ולא בידי "הקוורטט". הממשל הגיב בחיוב לרוב ההערות הישראליות, אך התנגד לשתיים מהן: התביעה שהפלסטינים יכריזו מראש שהם מוותרים על תביעתם לזכות השיבה של הפליטים לתחומי ישראל; והדרישה שהיוזמה הסעודית, הקוראת לנסיגה ישראלית מוחלטת מהשטחים, תוצא מרשימת מקורות הסמכות של מפת הדרכים.

שר החוץ, סילבן שלום, מסר אתמול כי נשיא ארה"ב מתכנן לבקר בישראל בתחילת יוני, לאחר פסגת הג'י-8 בצרפת. בוש ייפגש עם שרון ואבו מאזן. תיתכן גם פסגה משולשת בין המנהיגים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully