וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

פרץ: נפתח במאבק שיפגע במוסדות השלטון

23.5.2003 / 11:51

ועדת הכספים אישרה את התכנית הכלכלית והרפורמה בקרנות הפנסיה; הקיצוצים פחתו בכמיליארד שקל; אושר הסכם השכר; בוטלה הקפאת קצבאות הזקנה; ועדה תדון במיסוי קצבאות ילדים

ועדת הכספים של הכנסת סיימה הבוקר את ההצבעות על התכנית הכלכלית, שנמשכו יותר מ-20 שעות ברצף. בהצבעה האחרונה אישרה הוועדה את הרפורמה בקרנות הפנסיה. אושר קיצוץ של 2% בתשלומי הפנסיה לגימלאים והגדלת תשלומי הפנסיה של העובדים ב-2% נוספים. כמו כן, יועבר ניהול הקרנות החדשות והישנות לידי משרד האוצר. בכך כפה האוצר בחקיקה את הרפורמה בקרנות הפנסיה, לאחר שבשבועות האחרונים לא הצליחו האוצר וההסתדרות להגיע להסכמה בנושא.

יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, אמר לאחר ההצבעה כי מדובר במהלך שיוביל להתמוטטות מוחלטת של קרנות הפנסיה. לדבריו, ההסתדרות לא תעבור על כך בשתיקה, ותפתח במאבק בתחילת שבוע הבא. פרץ איים לפתוח במאבק שיפגע, לדבריו, במוסדות השלטון.

עם ההצבעה על הרפורמה בקרנות הפנסיה, הסתיים אישור התכנית הכלכלית על ידי הוועדה, במהלכו ניסתה האופוזיציה לעכב את ההצבעות בהסתייגויות ובדרישה להצבעה שמית. הממונה על התקציבים באוצר, אורי יוגב, אמר כי האוצר יגיש בקרוב לממשלה תכנית קיצוצים חדשה, בה יהיה היקף הקיצוצים קטן בכמיליארד שקל מהקיצוץ בתכנית המקורית.

במהלך הלילה אישרה ושינתה הוועדה סעיפים שונים מהתכנית הכלכלית. בין היתר, אושרו הלילה השינויים בקצבאות הביטוח הלאומי, אך בהסתייגויות. כן בוטלה הקפאת קיצבאות הזיקנה והשארים. הקיצוץ בקצבאות הילדים נפרש על פני שבע שנים במקום ארבע, כפי שדרש האוצר. הוחלט להקים ועדה שתדון באפשרות להטיל מס על קצבאות הילדים. כן קבעה הוועדה, כי מענק הלידה מן הילד השני ואילך יעמוד על 30 אחוז משיעורו היום, ולא יבוטל כליל כפי שדרש האוצר. הוועדה אישרה גם את הסכם השכר שנחתם אתמול בין ההסתדרות לאוצר. כן אושרה רשימת היישובים הזכאים להקלות במס.

לא יופחת מספר סגני ראשי הרשויות

אמש אישרה הוועדה שורה של שינויים בחוק התכנית הכלכלית. ההצבעה נמשכה שעות ארוכות, והאופוזיציה ניסתה לעכב את ההצבעות בהסתייגויות ובדרישה להצבעה שמית. בין השינויים העיקריים:

* מס הבריאות שיוטל על עקרות בית הופחת מ-84 שקל ל-70 שקל בחודש. הגבייה נדחתה בחודש והוחלט להקים ועדת חריגים שתעניק פטורים מתשלום המס. בביטוח הלאומי העריכו שעלות תיקונים אלו 120 עד 150 מיליון שקל בשנה.

* הוסרה ההצעה להפחית מספר סגני ראשי הערים בשכר ברשויות, שהיה חוסך 80 עד 150 מיליון שקל בשנה בתקציבי הרשויות. בהצעה המקורית נכלל קיצוץ נרחב יותר בסגנים, בסך 239 מיליון שקל.

* הופרדה מהצעת חוק התכנית הכלכלית התכנית לאיחוד רשויות, שהיתה אמורה לחסוך בטווח הארוך 1-2 מיליארד שקל.

* קצבאות הילדים ימוסו כהכנסה במקום לקצץ בגובה הקצבאות, ועקב כך יועבר עיקר נטל הקיצוץ ממשפחות מרובות ילדים למשתכרי שכר גבוה. ההכרעה בעניין תועבר לוועדה. כן סוכם לפרוש את הקיצוצים בקצבאות על תקופה של חמש עד שבע שנים, במקום על שנתיים וחצי כפי שנקבע בחוק המקורי.

* לא תבוטל הקמת בית החולים באשדוד, מתוקף סיכום בין שר האוצר בנימין נתניהו, לבין דניאל בנלולו (ליכוד), תושב העיר. עלות הקמת בית החולים מאות מיליוני שקלים. לדברי בנלולו, נתניהו נענה גם לדרישתו להצמיד את קצבאות הביטוח הלאומי לשכר הממוצע ולא למדד.

* ח"כ איוב קרא (ליכוד) טען כי נתניהו קיבל את הצעתו להפחית מ-15% את גובה ההיטל שיוטל על מעסיקי עובדים זרים.

* נתניהו הבטיח "לשקול בחיוב" את בקשת סיעת הליכוד להפחית את שכר הלימוד לסטודנטים, ובסיעה העריכו שיענה בחיוב.

* בוטלה ההצעה שלא לעדכן במשך ארבע שנים את קצבאות הקשישים, הופחת הקיצוץ בסיוע לגמלאים הזקוקים לסיוע סיעודי.

* שונתה ההצעה לבטל את מענק הלידה החל מהילד השני.

* על דעת כל ראשי הסיעות בכנסת, הסירה ועדת הכספים את הצעת האוצר להפחית 40 מיליון שקל מכספי מימון המפלגות ב-2003 ו-2004.

* ועדת החינוך הסירה את ההצעה לדחות את יישום החוק המעניק חינוך חינם לילדים חולים, הנאלצים לשהות בבית חולים ובבתיהם למשך תקופה ארוכה.

* בלחץ סיעת הליכוד, נתניהו הסכים להוציא מהצעת חוק התכנית הכלכלית את ההצעה לאחד את טיפות החלב עם קופות החולים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully