וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בזק: רווח נקי של 69 מיליון שקל

ערן גבאי

23.5.2003 / 1:04

הרווח התפעולי גדל ברבעון הראשון בכ-20% ל-262 מיליון שקל; הכנסות הקבוצה ירדו והסתכמו ב-2.03 מיליארד שקל לעומת 2.08 מיליארד שקל ברבעון המקביל

בזק ( בזק: ת"א) מדווחת הלילה על תוצאות הרבעון הראשון של 2003 מהן עולה כי הרווח התפעולי של החברה חזר לגדול לכ-262 מיליון שקל, בהשוואה לכ-216 מיליון שקל ברבעון הקודם. עם זאת, ירד הרווח התפעולי בהשוואה לרבעון המקביל, אז הסתכם בכ-279 מיליון שקל.

הכנסות הקבוצה הסתכמו הרבעון ב-2.03 מיליארד שקל לעומת הכנסות של 2.08 מיליארד שקל ברבעון המקביל ו-2.07 מיליארד שקל ברבעון הקודם. ברבעון המסיים של 2002 הסתכמו ההכנסות בכ-2.042 מיליארד שקל.

עיקר הירידה בהכנסות נובע מירידה בהכנסות מתקשורת נייחת בארץ ומטלפונים ניידים. ההכנסה מתקשורת נייחת בארץ ירדה כתוצאה משחיקת תעריפים ריאלית עקב האצת האינפלציה במהלך התקופה ומירידה בתנועת השיחות. ההכנסות מטלפון אלחוטי נייד קטנו בשל הירידה בדמי הנגישות, הכנסות תמסורת ודמי גבייה.

הרווח הנקי הסתכם ב-69 מיליון שקל, בהשוואה לרווח של 114 מיליון שקל ברבעון המקביל. ברבעון הרביעי בשנת 2002 נרשם הפסד של כ-792 מיליון שקל כתוצאה ממחיקת יתרת שווי הבטוחות של בזק בעסקת שמרוק-פלאפון.

הוצאות ההפעלה והכלליות של הקבוצה הסתכמו ברבעון הראשון בכ-1.15 מיליארד שקל, זהות אלה בתקופה המקבילה, ו-1.18 מיליארד שקל ברבעון הקודם. הוצאות הפעלה וכלליות של הקבוצה הושפעו בעיקר מירידה בהוצאות כלליות ואחזקת מבנים שקוזזה בעיקר בשל עלייה בהוצאות חומרים וחלקי חילוף.

הוצאות המימון של החברה הסתכמו הרבעון ב-33 מיליון שקל בהשוואה ל-45 מיליון שקל ברבעון המקביל. הירידה בהוצאות נובעת בעיקר מעלייה בהכנסות המימון של החברה מנכסיה הפיננסיים. כמו כן, ירדו הוצאות המימון בשל הירידה בסף החוב הפיננסי של הקבוצה. השפעת השינויים בשערי מטבע החוץ נוטרלו בעיקרן כתוצאה מביצוע עסקות הגנה.

ההון העצמי של הקבוצה קטן לכ-6.65 מיליארד שקל, המהווים כ-40.9% מכלל המאזן, בהשוואה לכ-7.82 מיליארד שקל בתקופה המקבילה. הירידה בהון העצמי נבעה בעיקר מההפסד הנקי של הקבוצה בשנת 2002 ומחלוקת דיווידנד בתקופת הדו"ח. תזרים המזומנים המאוחד מפעילות שוטפת הסתכם ברבעון הראשון בכ-777 מיליון שקל לעומת כ-680 מיליון שקל בתקופה המקבילה ב-2002.

יו"ר דירקטוריון בזק, מרים מזר, ציינה ש"הפרטת בזק היא חיונית כדי שתוכל להמשיך ולפעול בשוק תחרותי. כל עוד בזק מתפקדת כחברה ממשלתית, יקשה עליה לעמוד בתחרות מול חברות פרטיות, שאין עליהן כל החובות הרגולטוריות שמוטלות מעצם היותה של חברה ממשלתית.

"בזק כחברה מופרטת תוכל להאיץ תהליכי הטמעת שירותים חדשים ומתקדמים במערכותיה, כך שלמהלך ההפרטה יהיה השפעה מכרעת על בזק, ולמעשה על החברה והכלכלה בישראל בכלל".

יו"ר בזק אמרה כי השיפור בתוצאותיהן העסקיות של החברות הבנות בקבוצת בזק בולט לעין ומשפיע באופן חיובי על תוצאות מאזן כל קבוצת בזק. "המצב הכלכלי במדינה מחייב את כל קבוצת בזק להמשיך בתהליכי התייעלות, צמצום הוצאות מצד, והעמקת הפעילות העסקית מאידך - רק כך תוכל הקבוצה לשמור על איתנות כלכלית", אמרה.

מנכ"ל בזק, אילן בירן, אמר עם פרסום הדו"חות שתוצאות הרבעון הראשון של בזק תואמות את תוכנית העבודה והתקציב. בירן ציין את ההתפתחות המשמעותית של האינטרנט המהיר של בזק, WOW, שהגיע ברבעון הנוכחי ל-250 אלף לקוחות.

בירן ציין כי "בזק נדרשה להתייעל בלמעלה מ-3,000 עובדים בשנים האחרונות ועשתה זאת בתהליך מודרג ומושכל תוך תיאום עם נציגות העובדים".

עוד הדגיש בירן שהוא מצפה לדו-שיח מלא והוגן עם הרשויות באשר להמלצות הקשות של ועדת גרונאו וליבון מסודר של כל המחלוקות העובדתיות שבזק טוענת להן. יתר על כן, בזק חתמה על הסכם עם המדינה ונציגות העובדים באשר לפרישה של 1,770 עובדים לשנים 2001-2008, לפיכך יש לכלול עלות הפרישה בכל תוכנית לרבות מסקנות ועדת גרונאו.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully