וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

3 התאבדויות על רקע כלכלי

21.5.2003 / 12:51

זאב ניר, חקלאי מבנימינה, תלה אתמול את עצמו לאחר שלא נשא בנטל החובות וכילה את חסכונותיו; אשתו: הוא אמר "הכנתי חבל"; היום התאבד תושב רחובות; שלשום התאבדה מורה לאחר שפוטרה

זאב ניר (ויינר), חקלאי בן 67 מהמושבה בנימינה, התאבד אתמול בתלייה בשל חובות. הוא כילה את חסכנותיו, והתקשה להמשיך לחיות כפנסיונר. הוא נעדר מביתו במהלך היומיים האחרונים, והלילה נמצאה גופתו סמוך לאוטובוס ישן, לא רחוק מביתו.

ניר ואשתו ריווית עסקו בעסקי מזון שנים ארוכות. לפני שמונה שנים סגרו את עסק הקייטרינג המשגשג שלהם ופתחו מעדניה, אך המיתון פגע ביכולת בהצלחתה. גיליה, בתו של ניר, סיפרה כי למרות שאביה לא צבר חובות גדולים, הוא התייאש מהמצב שבו אחרי גיל פנסיה הוא נאלץ להמשיך לעבוד יום יום רק כדי לשרוד. "אבי היה איש של כבוד", אמרה גיליה, "שהתייאש מכך שהוא לא יכול לסייע לשלושת ילדיו לעמוד על הרגליים ולהסתדר בחיים".

ניר הותיר אחריו מכתב ובו נפרד מבני משפחתו וביקש את סליחתם:
"אני הייתי במצוקה נפשית נוראה, שלא יכולתי יותר לחיות עימה. כנראה שלא הייתם מודעים בדיוק למצבי הקשה. מכולכם אני מבקש סליחה גדולה, ומאחל לכולכם שנים מאושרות בלעדי. קשה היה לי לכתוב את המלים האלו, שוב מאחל לכם כל טוב, ומבקש את סליחתכם".

לפני כמה ימים אמר ניר לבני משפחתו, כי אינו יכול עוד לשאת בנטל החובות בהם הוא שרוי. בראיון לקול ישראל אמרה אשתו, כי "הוא הסתובב בזמן האחרון בדיכאון עקב המצב. הוא לא היה מוכן לקבל בשום אופן עזרה. הוא אמר 'אני אגמור באיזושהי דרך. יש לי חבל, אני הכנתי חבל'". הלוויתו תתקיים היום בשעה 17:00 בבית העלמין בבנימינה. ניר היה אחיו הבכור של הפזמונאי אהוד מנור. בשנת 1968 נהרג אחיהם הצעיר של השניים, יהודה, בעת שירותו הצבאי.

היום שם קץ לחייו תושב רחובות בחניון של בית החולים קפלן בעיר. בני משפחתו סיפרו כי בית העסק בבעלותו נקלע באחרונה לקשיים כלכליים, ובנוסף סבל האיש ממחלה.

שלשום נמצאה באתר הבנייה של מרכז ויצמן בתל אביב גופתה של רחל ארטמן, תושבת כפר סבא בת 43 ומורה לספרות בתיכון "הראשונים" בהרצליה. ההערכה היא, כי ארטמן התאבדה בקפיצה מגג המבנה ביום ראשון בערב, לאחר שעזבה את בית החולים איכילוב הסמוך.

ארטמן קיבלה לפני שבועיים מכתב פיטורים מבית הספר, בו שימשה מורה מחליפה למשך שנה. לדברי מנהל בית הספר, ארטמן החליפה בבית הספר מורה שיצאה לשנת שבתון, ופוטרה עקב שובה של המורה, ולא מסיבות אישיות.

מרכזת מגמת הספרות בבית הספר, שרה בראל, אמרה ל"ידיעות אחרונות": "רחל היתה שרויה בתקופה האחרונה במצוקה קשה. היו הרבה סיבות שעלולות היו לגרום לה להתאבד. גם מכתב הפיטורים השפיע, אך זה היה מכלול של דברים שהביאו לתוצאה המרה".

דיון בהתאבדויות על רקע כלכלי


שר הרווחה, זבולון אורלב, כינס הבוקר דיון מיוחד על גל ההתאבדויות שאירעו באחרונה מסיבות כלכליות. בדיון השתתפו, בין השאר, פרופ' ישראל אורבך מבית הספר לעבודה סוציאלית באוניברסיטת בר אילן ודוד קורן, מנכ"ל שירות הסיוע הנפשי ער"ן.

בתום הפגישה הוחלט כי משרד הרווחה ימליץ להקים מרכזים לייעוץ נפשי וכלכלי לאנשים שנקלעו למצוקה. בדיון הועלתה הצעה שכל הודעה על פיטורים תימסר למפוטר על ידי מנהלו ולא על ידי שליח, וכן הצעה כי נוסח מכתבי הפיטורים יעודן. שר הרווחה המליץ עוד, שהחברות ישמרו על קשר עם המפוטרים לאחר שעזבו את עבודתם, על ידי הענקת שי לחג והזמנה לטיולים של ועדי העובדים. בדיון נאמר כי לתקשורת יש חלק בעליה במספר מקרי ההתאבדות. הנוכחים ביקשו מהתקשורת שלא ליצור אידיאליציה של התאבדות על רקע כלכלי.

מערכת "הארץ" מוסיפה:

לפי נתונים שהגיעו לאורלב, בשנה האחרונה חלה עליה של עשרות אחוזים במספר ההתאבדויות, ומומחים מסכימים שהסיבה לכך היא המיתון העמוק. במשרד הרווחה הוכנה תכנית ניסיונית שמטרתה לספק תמיכה קהילתית באמצעות מרכזי סיוע, לאנשים שנקלעים למשברים כלכליים.

במשרד הרווחה אומרים כי פרופיל המתאבדים על רקע כלכלי אינו דומה לקהל היעד הרגיל של לשכות הרווחה, ושמדובר בעיקר באנשי עסקים ממעמד הביניים שירדו מנכסיהם ולא בצרכני שירותי רווחה. עובדה זו תחייב היערכות מיוחדת כדי לעורר מודעות לקיומם של שירותי סיוע בקהילה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully