וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפגנת המחאה באום אל פחם התפזרה בשקט

17.5.2003 / 20:05

ההפגנה אורגנה על ידי אנשי התנועה האיסלאמית במחאה על מעצרם של 16 מבכיריה; כעשרת אלפים איש השתתפו בעצרת, בהם 200 יהודים; ח"כ זחאלקה (בל"ד) אמר בכנס: הנגבי הוא פשיסט קטן

באום אל פחם התפזרה בשקט הפגנת המחאה על מעצר בכירי התנועה האיסלאמית. בקול ישראל דווח כי בעצרת באיצטדיון הכדורגל השתתפו כעשרת אלפים בני אדם.

העצרת המרכזית של התנועה האיסלאמית התקיימה אחר הצהריים נגד מעצרם של 16 מבכירי התנועה השבוע. המארגנים, שציפו להשתתפות עשרות אלפים, אמרו כי עם המפגינים נמנים גם 200 יהודים.

העצרת כללה תהלוכה בתוך העיר אל בית אביו המנוח של המנהיג העצור של הפלג הצפוני בתנועה, השייח ראאד סלאח. כן נאמו בעצרת כמה מראשי הציבור הערבי והמפלגות הערביות בכנסת. במקום התנופפו דגלים ירוקים ושחורים, סמלי התנועה האיסלאמית.

כוחות המשטרה לא נכנסו לתוך אום אל-פחם ונערכו מחוץ לעיר, בכביש ואדי ערה. את התנועה בתוך העיר ניהלו אנשי התנועה האיסלאמית. מפכ"ל המשטרה, רב ניצב שלמה אהרונישקי, נמצא בתחנת משטרת עירון כדי לפקח מקרוב אחר ההפתחויות בעצרת.

ח"כ ג'מאל זחאלקה (בל"ד) שדיבר בכנס, ביקר את הממסד הפוליטי והתקשורתי בישראל, ואמר כי מינויו של צחי הנגבי לשר לביטחון פנים "מביש". זחאלקה, שהזכיר את דברי הנגבי לפיהם יוכלו יהודים להתפלל בהר הבית, אמר: "אנחנו מכירים אותו והתעמתנו עימו באוניברסיטה. האיש אירגן עשרות התקפות פיזיות על סטודנטים ערבים ונכבל אז בשרשראות בשל התנהגותו, הוא עכשיו האחראי לשים שרשראות על אנשים אחרים. הוא פשיסט קטן שהפך להיות אחראי על החוק. היכן בעולם יש רמה כה נמוכה של צדק אנושי?".

בציבור הערבי ציפו לעשרות אלפי משתתפים

בציבור הערבי ציפו שעשרות אלפים, מכל התנועות הפוליטיות, ישתתפו בהפגנה. בישיבת חירום שכינסה שלשום, החליטה ועדת המעקב העליונה של הציבור הערבי לפרוש חסות על ההפגנה. בעצרת אמורים לנאום נציגים מכל התנועות הפוליטיות הערביות: חברי כנסת, סגן מנהיג הפלג הצפוני השייח כמאל חטיב, וראש העיר אגבריה.

אתמול בצהריים צעדו מאות מתושבי אום אל-פחם, בהם ראש העיר סולימאן אגבריה, בתהלוכת מחאה על המעצרים בהנהגת התנועה האיסלאמית. המפגינים קראו קריאות בגנות ראש הממשלה, אריאל שרון, ובשבח מנהיג הפלג הצפוני בתנועה, השייח ראאד סלאח שנעצר. בין היתר קראו הצועדים: "ראאד שלנו יא סלאח. אנו לצדך במאבק. שחררו את התנועה האיסלאמית. ברוח ודם נפדה אותך יא ראאד".

המפגינים נשאו את דגלי התנועה האיסלאמית ואת דגלי פלסטין. הצועדים יצאו מהמסגד הגדול של העיר אחרי תפילת יום השישי, לאחר נאום נלהב של האימאם בגנות המדינה והמשטרה. האימאם, השייח איברהים אגברייה, קרא למאבק במסגרת החוק.

פעילים בתנועה האיסלאמית דוחים הערכות שהופיעו בתקשורת בדבר חששות מעימותים אלימים כפי שהיו באוקטובר 2000. ברחוב באום אל-פחם אפשר היה לשמוע השבוע איומים ב"אינתיפאדה" בשל מעצרם של השייח סלאח ופעילי התנועה, ובעקבות הכעס הרב שיש בעיר כלפי המשטרה. ואולם, אישי ציבור ערבים וקצינים בכירים במשטרה הרגיעו והביעו ביטחון בניסיון ובבגרות - בשני המחנות.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully