וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"אנשים לא מתאבדים דווקא בגלל המצב הכלכלי"

אלי כהנא

15.5.2003 / 14:06

ורדה רזיאל ז'קונט לא סגורה על הניתוח התקשורתי כי גל ההתאבדויות במדינה קשור דווקא למצב הכלכלי. יכולות להיות עוד אלף סיבות, אבל אלה פחות מעניינות בדרך כלל. ראיון

גל ההתאבדויות בשל המצב הכלכלי נדמה לפסיכולוגית ורדה רזיאל ז'קונט סערה שאפשר והתקשורת מחוללת, לא בהכרח עם זיקה למציאות. אנשים לא מתאבדים דווקא בגלל הנסיבות הכלכליות הקשות. אלה משמשות זרז או טריגר למעשה, שלרוב מסתיר קשיים עמוקים אחרים. במקום הבלגן הצפוי, ורדה מנסה להכניס אותנו לפרופורציה.

"כיוון שאני לא מומחית לנושא, אני לא יודעת אם אנשים מתאבדים באמת בגלל המצב הכלכלי, או שהוא רק העילה שנוח להיתלות בה. למשל, הנער בן ה- 15 שהתאבד. לא מתקבל על הדעת שהוא התאבד בגלל המצב הכלכלי. זה פשוט לא הגיוני. אני חושבת שכל נער בן 15 מספיק אינטליגנטי להבין שהנטל הכלכלי שלו על אמו בטל בשישים לעומת הנטל הנפשי והטראומה לכל החיים שהוא גורם בהתאבדות. אני לא יודעת, כל המקרה הזה קשה מאוד להסבר בעיניי.

"מה זאת אומרת 'מתאבדים בגלל המצב הכלכלי'? נניח שמישהו מתאבד בגלל בחורה. האם הוא באמת התאבד בגללה? ברור שלא. עיתונאים הרי כותבים מה שמתחשק להם, יכול להיות שיש כאן סילופים מכל מיני סיבות.

"יכול להיות שהמצב הכלכלי הוא הקש ששבר את גב הגמל. הרי בשפל הכלכלי הגדול בארה"ב, בשנת 1929, היו מקרים רבים של התאבדויות. אבל צריך להבין שמצב כלכלי קשור לכוח, להערכה עצמית, לזהות, ליחסים עם המשפחה. הקושי הכלכלי רק חושף את הבעיות האלה. הוא לא יכול להיות הסיבה היחידה.

"למשל, הסיפור שפורסם לפני מספר ימים על בעל שנקלע לויכוח עם אשתו על רקע המצב הכלכלי והרג אותה עם פטיש בראש ואחרי זה דקר את עצמו בסכין. אנחנו יכולים לדעת באמת על מה היה הסכסוך? הוא היה יכול להיות על 100 דברים. יכול להיות שהיא אמרה לו 'אתה לא יודע להרוויח כסף, כמו שאתה לא יודע לזיין'. צריכים תמיד לראות את התמונה כולה.

"אין לי נתונים לגבי הגידול בהתאבדויות בעקבות המצב, יכול להיות באמת שיש גידול. בגילוי לב, לגבי האפשרות שפרסום מקרי התאבדויות מגדיל את מספר המתאבדים שרואים בכך התנהגות לגיטימית, אין לי מושג. אני צריכה לפתוח ספרים וללמוד את הנושא.

"אנשים לא מתאבדים בגלל המצב הביטחוני משום שזו מצוקת הכלל. מצוקת הכלל היא מצוקה שמאחדת ומגבשת, בניגוד למצוקת הפרט – שהיא קשורה לאגו, לכישלון, לרגשות אשם ויכולה להביא להתאבדויות. אני, בכל מקרה, לא הייתי מכריזה על 'גל התאבדויות בגלל המצב הכלכלי'. זה נראה לי נמהר מדי ולא מבוסס".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully