וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

רובינשטיין יתמוך בעתירה בעניין בלומנטל

13.5.2003 / 9:01

התנועה לאיכות השלטון עתרה היום לבג"ץ נגד החלטת ועדת הכנסת, שלא להסיר חסינותה של בלומנטל; יו"ר הכנסת ריבלין יגיש הצעת חוק שתפקיע מידי הח"כים את ההחלטה בנוגע להסרת חסינותם

התנועה לאיכות השלטון עתרה הבוקר לבג"ץ נגד החלטת ועדת הכנסת, שלא להסיר את חסינותה של ח"כ נעמי בלומנטל. בעתירה טוענים אנשי התנועה כי ועדת הכנסת "פעלה כמו מועדון חברים" כשקיבלה את ההחלטה, וכי פעלה ממניעים פוליטיים שחורגים מסמכותה. בגלי צה"ל דווח, כי היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, שיצטרך להשיב לעתירה ולהגן על החלטת ועדת הכנסת, מתכוון להגיש חוות דעת שתתמוך בעותרים.

רובינשטיין אמר אתמול כי "הגיעה השעה לשקול כיצד לשנות את המצב שבו פורום פוליטי מקבל החלטות בענייני אכיפת החוק". לדבריו, "מקצת ההצבעות בוועדת הכנסת צבועות בגוון פוליטי, ואולם בסופו של דבר ההכרעה מי יפסוק בשאלת הסרת חסינות נתונה בידי המחוקק". רובינשטיין אמר ש"צריך אופטימיות רבה לקוות שישתנה המצב שבו הכנסת היא המחליטה בעניין הסרת החסינות".

יו"ר, ראובן ריבלין, מתח ביקורת על החלטת ועדת הכנסת, והודיע כי יגיש הצעת חוק שתפקיע מחברי הכנסת את הסמכות לקבוע בנוגע להסרת חסינותם של חבריהם. על פי הצעתו, הסמכות בעניינים כאלה תהיה בידי גוף חיצוני "חף מאינטרסים". ריבלין אמר עוד כי עוד השבוע תתקיים במשרדו ישיבה בנושא.

שר המשפטים, יוסף (טומי) לפיד, אמר בתגובה, כי חברי הכנסת ניצלו לרעה את חוק הסרת החסינות. "הזכות למנוע הסרת חסינות נועדה למנוע רדיפה פוליטית, ואיש לא מעלה על דעתו שאליקים רובינשטיין רודף רדיפה פוליטית את חברת הכנסת בלומנטל", אמר. לדבריו, חברי הוועדה שמו עצמם כשופטים.

לפיד ציין, כי היה צריך להסיר את חסינותה של בלומנטל גם כדי לתת לה הזדמנות להצדיק את מעשיה ולצאת חפה בפני בית המשפט. הוא הוסיף, כי הוא רואה בחומרה את העובדה שהיא שמרה על זכות השתיקה בחקירתה במשטרה. שר המשפטים אמר עוד, כי אם היה מכהן כעת כעיתונאי, ולא כשר משפטים - היה כותב מאמר פובליציסטי ותוקף ב"שצף קצף" את החלטת הוועדה.

בלומנטל אמרה בתגובה להחלטה, כי היא מקווה שהיועץ המשפטי יסיק את המסקנות הראויות מה"החלטה המוצדקת". ח"כ יורי שטרן (האיחוד הלאומי) שהתנגד להסרת החסינות, אמר כי מתנכלים לבלומנטל. "היו כל כך הרבה פרשיות שבמהותן עולות על כל סיפור של בלומנטל", אמר. "ההרגשה היא שאין פה באמת התייחסות שווה לכל הפרשיות".

ההחלטה נפלה על חודו של קול

ח"כ בלומנטל חשודה במתן שוחד בחירות בפריימריס בליכוד בדצמבר. על פי החשדות היא הלינה על חשבונה חברי מרכז ליכוד בסוויטות של מלון הפאר "סיטי טאוור", ערב הבחירות הפנימיות בליכוד בחודש דצמבר האחרון. פעיל הליכוד מיכאל אלנקווה, המואשם גם הוא בפרשה, התראיין לאחר פרסום ההחלטה אתמול לקול ישראל. בראיון נסער במיוחד סיפר אלנקווה על התקופה הקשה שעברה עליו ולבסוף כשהוא משתנק מדמעות - ניתק. הוא אמר: "אני צודק, אני חכם, אני אציל ואני יותר טוב ערכית ומוסרית מכל אלה שחקרו אותי, מכל אלה שכתבו עלי".

החלטת ועדת הכנסת התקבלה על חודו של קול. שבעה הצביעו בעד, שמונה הצביעו נגד ואחד נמנע. נגד הסרת החסינות הצביעו ענבל גבריאלי, מיכאל גורלובסקי, דניאל בן לולו ויולי אדלשטיין (ליכוד), יאיר פרץ ויצחק כהן (ש"ס), יורי שטרן (האיחוד הלאומי) ומאיר פרוש (יהדות התורה). בהסרת החסינות תמכו יו"ר הוועדה, רוני בראון וגדעון סער (ליכוד), דליה איציק, שלום שמחון (עבודה), רוני בריזון ורשף חן (שינוי) וזהבה גלאון (מרצ). מיכאל איתן (ליכוד) ושאול יהלום נמנעו. בהצבעה לא השתתפו חברי הכנסת אלי בן מנחם, אחמד טיבי, עמרי שרון ודוד טל.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully