בחירות 2001

"אתה אשם בסבל אבי מהלם קרב, אינך ראוי להיות ראש ממשלה"

בעת ביקור של מועמד הליכוד בבית ספר בנגב הטיחה בו תלמידה האשמות כי הוא אחראי למצבו של אביה; שרון: אני מצטער על סבלך, אבל האחראים האמיתיים הם פרס ורבין שהכניסו אותנו ללבנון

23/01/2001

מבוכה בליכוד בעקבות הופעתו של אריאל שרון אתמול בפני תלמידי בית הספר האזורי "אשל הנשיא" בדרום הארץ. במהלך נאומו של שרון קמה אחת התלמידות ממקומה, והאשימה את שרון, כי הוא אחראי לסבל של אביה, שלקה בהלם קרב במלחמת לבנון. שרון השיב בתגובה כי האחראים האמיתיים הם פרס ורבין, שהכניסו את ישראל ללבנון כבר בדצמבר 1975.

בזמן שאלות התלמידים לשרון קמה ממקומה אילאיל קומיי, תלמידה בת 16, והחלה להטיח במועמד הליכוד את נאום ה"אני מאשימה" שלה: "אריאל שרון, אני אילאיל קומיי, הבת של צביקה קומיי שהיה חייל במלחמת לבנון. אבא שלי, כמו הרבה אחרים, היה במלחמה. הוא ראה הרבה חברים שלו נהרגים ורצה גם להציל אותם, אך רק חלק הוא הצליח. אבא שלי, שאותו אני מאוד מעריכה, היה אחד הראשונים ואני מקווה שלא מהאחרונים, שיצא מהלם הקרב בו לקה ללא תרופות. אני חושבת שאתה הכנסת את אבא שלי ללבנון, בניגוד לשרה יולי תמיר שבעלה הראשון, יובל נריה, הוציא את אבא שלי מהלם הקרב בו לקה. ח"כ אריאל שרון, אני מאשימה אותך בכך שגרמת לי סבל כמעט 16 שנה, אני מאשימה אותך שגרמת סבל לאבי יותר מ-16 שנה. אני מאשימה אותך בהרבה דברים שגרמו סבל להרבה אנשים במדינה הזאת. אני לא חושבת שאתה יכול להיבחר להיות ראש ממשלה. אריאל שרון יש לי שאלה אליך: אם תבחר ב-6 בפרואר לראשות הממשלה, מה יהיו ארבע הפעולות הראשונות שאתה מתכוון לעשות, חוץ מלבקש סליחה מכל הלומי הקרב?".

שרון, שלא ציפה להתקפה שכזו, נע באי נוחות על הכיסא אך מיד התעשת והשיב לקומיי: "אם נגרם סבל לאביך וגם לך, אני מציע להעביר את האשם למי שאחראי לכך. שמעתי מה שאמרת ואני מצטער על סבלך, אבל צריך ראשית להציג את העובדות. ישראל שוהה בלבנון מחודש דצמבר 1975, כשראש הממשלה המכהן היה יצחק רבין ז"ל ושר הביטחון היה שמעון פרס, יבדל לחיים ארוכים. מאז אנחנו בדרום לבנון. כעבור חודש כבר היינו בצפון לבנון. צריך להבין מה קרה בגבול הצפון. ומה שקרה הוא מה שצפוי להתרחש היום בגבול הדרום, כשברק יכניס פלסטינים לחולות חלוצה. חשוב לדעת שבמשך שנים בוצעו פעולות של רצח וחבלה מלבנון, שהביאו להתרוקנות הגליל העליון מאוכלוסיה", אמר שרון.

לאחר מכן הוסיף יו"ר הליכוד תעמולת בחירות. "יש שתי אפשרויות במצבים כאלו: אפשרות אחת היא להיכנע, כמו שנכנע עתה ברק ללחץ ואלימות, ויש אפשרות שניה - לתת הגנה וביטחון לחיי אזרחי ישראל. אני רוצה שתדעי שעוד באוקטובר 1982 הצעתי לצאת מלבנון. לא ברק, לא רבין ולא שמעון פרס חשבו אז להוציא אותנו מלבנון. אני הייתי הראשון".

מרכז המטה האסטרטגי של הליכוד, שי בזק, אמר בתגובה כי הליכוד אינו מעוניין לערב את צערה של התלמידה בוויכוח הפוליטי.

בבחירות שנערכו בבית הספר ניצח מועמד העבודה, אהוד ברק, עם 58 אחוזי תמיכה, לעומת 42 אחוז בהם זכה מועמד הליכוד, אריאל שרון.

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully