וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצעת חוק חדשה תעשה מהפך בתרומת ביציות

12.5.2003 / 7:11

תאפשר לכל אשה בגילאי 20-35 לתרום ביציות; התורמת תפוצה על ידי המדינה; איסור על סחר בביציות למטרות רווח; יוקם מאגר מידע ממלכתי חסוי בו יישמרו פרטי המעורבים

הצעת חוק מהפכנית שמקדם לאחרונה משרד הבריאות תעשה את חייהן של אלפי משפחות בישראל המתמודדות עם בעיות פוריות קלים יותר. ההצעה מאפשרת לכל אשה בגילאי 20-35 לתרום ביציות לנשים הנזקקות להן לצורך טיפולי הפריה. ההצעה, באם תתקבל, תרחיב את מאגר הביציות בישראל ותגדיל את מספר הזוגות הנזקקים שיתאפשר להם להיות הורים.

על פי ההצעה, תפוצה התורמת על ידי המדינה בעבור הסבל הכרוך בהליך התרומה בסכום שייקבע אחת לשנה על ידי מנכ"ל משרד הבריאות, בהסכמת מנכ"ל משרד האוצר. על פי הדיווח ב"ידיעות אחרונות", ההצעה החדשה אוסרת על סחר בביציות לצורכי רווח וקובעת כי אין להתנות מתן טיפול רפואי, כולל טיפולי פוריות, בהסכמת האשה לתרום ביציות. ההצעה מאפשרת לכל אשה בגילאים 18-51, הסובלת מבעיות רפואיות שמונעות ממנה להביא ילדים לעולם מביציות שלה - לקבל תרומת ביציות.

בניגוד למצב הנוכחי לפיו רק אשה העוברת טיפולי הפריה בעצמה רשאית לתרום ביציות, ההצעה החדשה קובעת כי כל אשה בגילאים 20-35 תוכל לעשות כן. עוד נקבע, כי כל תורמת תוכל לתרום ביציות מקסימום שלוש פעמים במהלך חייה, וכי הביציות שישאבו מגופה לא יושתלו ביותר משלוש נשים. שר הבריאות, דני נוה, החל לקדם את ההצעה המתגבשת במשך שנים והעביר אותה לעיון במשרד המשפטים לקראת הבאתה בקרוב בפני הכנסת.

בין היתר, תוקם ועדת חריגים שתדון במקרים מיוחדים ותאשר בקשות לתרומה מנשים לבנות משפחותיהן או מכרותיהן. אישור כזה יתקבל לאחר שיוכח כי ההחלטה התקבלה בדעה צלולה ולא הופעל על התורמת כל לחץ. בנוסף יוקם מאגר מידע ממלכתי חסוי בו יישמרו פרטי התורמות, מקבלות התרומה, הגבר שזרעו הפרה את הביציות שנתרמו והילד שנולד כתוצאה מהתהליך. קיום המאגר ימנע אובדן פרטי זהות גנטית של "ילדי התרומות" וכן ימנע אפשרות של נישואי אח ואחות שאינם יודעים על קרבתם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully