וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ישראל חידשה בחשאי שיחות התיאום עם הפלסטינים

12.5.2003 / 0:26

מתאם הפעולות בשטחים נפגש אמש עם מוחמד דחלאן; שרון ואבו מאזן ייפגשו בסוף השבוע; פאוול: על הרשות לפרק תשתית הטרור ועל ישראל לבצע הקלות בשטחים; החל שחרור 180 עצירים פלסטינים

ישראל חידשה בחשאי את שיחות התיאום הביטחוני עם הפלסטינים. גורמים פלסטינים בכירים מסרו לקול ישראל כי את המגעים מנהל מהצד הישראלי מתאם הפעולות בשטחים, האלוף עמוס גלעד. הוא נועד עם שורה של גורמים פלסטינים, ביניהם השר לענייני ביטחון ברשות הפלסטינית, מוחמד דחלאן. גורמים בכירים בירושלים אישרו את דבר המגעים.

ראש הממשלה, אריאל שרון, וראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, ייפגשו לקראת סוף השבוע. הפגישה תיערך ככל הנראה בירושלים. גורמים מדיניים מסרו אמש כי ההכנות לפגישה החלו, לאחר שאבו מאזן הביע את הסכמתו להיפגש עם שרון לפני שזה ייצא לוושינגטון בשבוע הבא.

פאוול נפגש אתמול עם שרון בירושלים ועם אבו מאזן ביריחו, ובתום כל אחת מהפגישות קיים מסיבת עיתונאים. פאוול אמר כי הפלסטינים חייבים לפרק את תשתיות הטרור, וקרא לאבו מאזן לפעול באופן תקיף נגד ארגוני הטרור. "בלי מלחמה בתשתית הטרור יהיה קשה מאוד להתקדם", אמר. לישראל קרא פאוול לשפר את חייהם היום-יומיים של הפלסטינים ולבצע הקלות. "יש כמה צעדים שישראל יכולה לעשות כדי להקל על הפלסטינים ושרון הבטיח לי שיעשה כמה צעדים כאלה", ציין. הוא הוסיף כי הוא מרוצה משורת המחוות שמתכננת ישראל, אותן הציג לו שרון במהלך פגישתם.

פאוול אמר כי הוא דן עם שרון במאחזים הבלתי חוקיים, וכי הם ימשיכו לדון בעניין בביקורו הקרוב של ראש הממשלה בוושינגטון. פאוול הוסיף כי יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, עדיין מושך בחוטים, אך ארה"ב רואה בממשלה הפלסטינית הנבחרת את ההנהגה החדשה, ותדבר איתה.

פאוול הבטיח כי ארה"ב תגביר את מעורבותה בתהליך השלום, ותפעל ליישום תכנית "מפת הדרכים" לפתרון הסכסוך הישראלי-פלסטיני. לדבריו, מפת הדרכים היא מסמך ששני הצדדים צריכים לבדוק ולדון בו. הוא ציין כי חשוב ששני הצדדים יתחילו להידבר ביניהם בהקדם. "לא שינינו את מפת הדרכים מאז שסיימנו לערוך אותה בספטמבר. יהיה לנו די זמן לדון בסוגיות המהותיות במפה וכדאי שנתחיל לעבוד ולא לנהוג בהרסנות", אמר. הוא הודיע כי ארה"ב מתכננת להעביר 50 מיליון דולר סיוע לרשות להשקעה בתשתיות ובעידוד עסקים קטנים.

במסיבת העיתונאים עם פאוול קרא אבו מאזן לארה"ב למלא תפקיד החלטי במימוש מפת הדרכים, וציין כי הכרחי שישראל תקבל את התכנית. אבו מאזן ציין כי הפלסטינים מקבלים את מפת הדרכים כלשונה. הוא הזהיר כי התכנית תיכשל, אם ארה"ב תניח לישראל לממש סעיפים מתוכה, ולא כמכלול שלם. אבו מאזן אמר כי הוא מצפה מהאמריקאים לכונן מנגנון פיקוח יעיל, שיבטיח מימוש מלא של התכנית.

אבו מאזן שב וגינה את השימוש באלימות ואמר כי הרשות מחויבת להילחם בטרור. הוא דרש כי יינתן חופש תנועה לערפאת, הנצור במוקטעה ברמאללה. הוא קרא לישראל להפסיק את ההתנחלויות, ההתנקשויות, המצור ואת הרס התשתית בשטחים ולשחרר אסירים.

"תם עידן ההבטחות"

שרון אמר במסיבת העיתונאים עם פאוול כי תם עידן ההבטחות, ועתה מצפה ישראל לצעדים בשטח מצד הרשות. ראש הממשלה אמר גם כי "ישראל תהיה מוכנה לעשות ויתורים מכאיבים עבור שלום אמיתי, אבל בנושא הביטחון לא יהיו פשרות לא כעת ולא בעתיד". שרון אמר גם כי אינו מפרט את הוויתורים שישראל תהיה מוכנה לעשות, כדי לא לחבל במשא ומתן.

ראש הממשלה הגיש אתמול לפאוול רשימת הצעדים, "בוני אמון", שגיבשה מערכת הביטחון כלפי הרשות הפלסטינית, ובהם: מתן רישיונות תעסוקה ל-25 אלף פועלים פלסטינים; הגדלת מספר הסוחרים שיורשו להיכנס לישראל; ישראל תאפשר כינוס של מוסדות הרשות הקשורים ביישום הרפורמות; יהיו הקלות בתנועת אח"מים פלסטינים המשתתפים בקידום הרפורמות; תורחב הפעילות במעברי הסחורות בשיטת "גב אל גב"; ישראל מבטיחה לשפר את התנועה במעברי קרני וארז ברצועה ולבחון את הרחבת הפעילות באזורי התעשייה בשני המעברים; בתקופה הקרובה יחלו מפגשים ביטחוניים בין קצינים ישראלים ופלסטינים בגזרות השונות בשטחים; שחרור מיידי של 180 עצירים מנהליים שעמדו בפני סיום ריצוי עונשם.

מערכת הביטחון שיחררה אתמול בצהריים כ-60 עצירים מינהליים מכלא קציעות בנגב, רובם עצירים שהיו אמורים להשתחרר בחודשים הקרובים. מחר ישוחררו 120 עצירים נוספים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully