וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

השביתה מחריפה: נסגרו נמלי הים

11.5.2003 / 19:42

מטה המאבק של ההסתדרות מונע כניסה ויציאה של אניות ומשבית עבודת הנתבים; שיבושים גם בנתב"ג: עיכוב בטיסות היוצאות; ממשיכה הפגישה המרתונית בין שר האוצר ויו"ר ההסתדרות

מטה המאבק של ההסתדרות הורה לנתבים בנמלי הים להפסיק מיד את עבודתם ולמנוע כל כניסה ויציאה של אניות, כחלק מהחרפת העיצומים במשק. ההוראה מתייחסת גם לאוניות שהשלימו טעינתן והיו בדרכן להפלגה. בשלושת הנמלים ממתינות עשרות אוניות משום שעובדי הנמלים לא הצליחו להתגבר על הפיגור שנגרם בשביתה לפני עשרה ימים.

ועד העובדים הכללי ברשות שדות התעופה (רש"ת) החל בשעה 13:00לנקוט עיצומים בעבודה השוטפת בנתב"ג. כתוצאה מכך נגרמים שיבושים בטעינת המזוודות לטיסות יוצאות ופריקת המזוודות בטיסות הנכנסות. לא נמסר כמה זמן יימשכו העיצומים בשדה התעופה. פעולות הטעינה והפריקה מתבצעות באיטיות ולפיכך נגרמים שיבושים גם בלוח הטיסות היוצאות המתבטאים באיחורים בהמראות בפרקי זמן של כ-30 דקות.

בכך הצטרפו עובדי הנמל לעיצומיהם של עובדי הרשויות המקומיות ולשביתה במשרדי הממשלה, כחלק מהמאבק הכולל של ההסתדרות בתכניות האוצר.

50 אלף עובדי מדינה שובתים

במשרד האוצר בירושלים ממשיכה פגישתם של שר האוצר, בנימין נתניהו, ויושב ראש ההסתדרות, עמיר פרץ. בפתח הישיבה אמר פרץ כי בכוונתו לבקש מנתניהו להיכנס למשא ומתן אינטנסיבי שיסתיים מחר. ואילו מנכ"ל משרד האוצר, אוהד מראני, אמר שהפערים בין הצדדים עדיין גדולים מאוד. קודם לפגישה הפגינו מול לשכת שר האוצר קשישים סיעודיים, במחאה על הקיצוצים שיפגעו בהם. פרץ האשים היום את נתניהו בעיכוב מכוון של המשא ומתן, כדי להגיע להצבעה בכנסת על התכנית הכלכלית לפני שיושב המשבר.

50 אלף עובדי המדינה בדירוג המינהלי והאקדמי פתחו הבוקר בשביתה, במחאה על הודעת מנכ"ל האוצר, אוהד מראני, שלא ישולם שכר לעובדי מדינה בעיצומים שמתוקף תפקידם מקבלים קהל. ברשויות המקומיות נמשכת מתכונת העיצומים.

אמש דנו צוותי המשא ומתן בסוגייה העיקרית שבמחלוקת בין ההסתדרות לאוצר: שיעור הקיצוץ בשכר עובדי המגזר הציבורי. ההסתדרות מוכנה לקיצוץ של 4%, שיתבטא למעשה בהקפאת השכר למשך שנה וחצי, אי תשלום חלקה השני של תוספת היוקר לשכירים במשק (חלקה הראשון שולם בינואר האחרון), ודחייה למשך שנה של החזרי מס הכנסה שלהם זכאים עובדי המגזר הציבורי מתוקף הרפורמה במס. צוות האוצר בראשות הממונה על השכר יובל רכלבסקי, דורש קיצוץ של 8%-9% בשכר בממוצע, למשך כשלוש שנים.

ממחר: עיצומים בבתי החולים הממשלתיים

עקב השביתה לא יופנו מובטלים למשרות פנויות או לקבלת דמי אבטלה במוסד לביטוח לאומי; אי אפשר יהיה להגיש בקשות לקבל קיצבאות חדשות מהביטוח הלאומי (אך אפשר יהיה לבקש זאת באמצעות הדואר), ולא יהיה אפשר לרשום נכס נדל"ן בלשכות רישום מקרקעין ("טאבו"), לבקש זיכוי ממס או לבצע תיאום מס. השביתה כוללת את עובדי המכס, המאיימים שלא לשחרר מטענים המגיעים לנמלי הים והאוויר ובכך לפגוע ביצוא וביבוא.

מחר מאיימים לפתוח בעיצומים גם 9,000 עובדי המינהל והמשק בבתי החולים הממשלתיים. העובדים מוחים על התכנית הכלכלית, הכוללת קיצוץ בכוח האדם. הם מוחים גם על הכוונה להעביר בתי חולים פסיכיאטריים לרשות קופת חולים כללית ועל תכנית התיאגוד של בתי החולים.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    2
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully