וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

שלום רוצה מחוות, מופז מתנגד - שרון יכריע

9.5.2003 / 15:56

ביום א' יחליט ראש הממשלה אם להעניק לפלסטינים מחוות כפי שדורשת ארה"ב; המטרה: חיזוק אבו מאזן בעת ביקור פאוול; הצעה בבית הנבחרים: סיוע לפלסטינים - רק לאחר הפסקת הטרור וההסתה

ראש הממשלה, אריאל שרון, יכריע ביום ראשון במחלוקת שבין שר החוץ, סילבן שלום, לשר הביטחון, שאול מופז, האם להעניק לפלסטינים מחוות, כפי שדורשת ארה"ב. זאת, במטרה לחזק את מעמדו של ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן. השר שלום תומך במחוות פוליטיות. מופז, מתנגד לכל מחווה לפני שהפלסטינים יבהירו כיצד בכוונתם לטפל בארגוני הטרור, ויתחילו לפעול בשטח.

שרון מוכן למחוות הומניטריות לפלסטינים, ללא כל קשר למינוי אבו מאזן, אך שולל מחוות פוליטיות וביטחוניות של ישראל לפני שהממשלה הפלסטינית החדשה תילחם בטרור. גם פינוי המאחזים יתעכב עד שאבו מאזן יוכיח שהוא נוקט פעולות של ממש.

בגלי צה"ל דווח כי במשרד החוץ הכינו רשימה של מחוות לפלסטינים, כדי להציגה בפני שר החוץ האמריקאי, קולין פאוול, שיגיע מחר לירושלים לאחר יותר משנה של העדרות מהאזור. בהמלצות נכללות גם הגדלת מספר הפלסטינים העובדים בישראל והקלת ההגבלות על התנועה בשטחים.

פאוול ייוועד עם שלום, וביום ראשון יפגוש את שרון ואבו מאזן. שיחותיו יתמקדו בקידום צעדים בשטח ולא בדיון על סעיפי "מפת הדרכים". שר החוץ האמריקאי יקרא לפלסטינים לפעול נגד הטרור, ומישראל יבקש לנקוט מחוות וצעדים שיקלו על ביסוס שלטונו של אבו מאזן, כמו הסרת מחסומים וכתרים, הכנסת פלסטינים לעבודה בישראל, האצת שחרור כספי המסים של הרשות ופירוק מאחזים.

חזון בוש: אזור סחר חופשי במזה"ת

ועדת החוץ של בית הנבחרים בוושינגטון הציבה כמה תנאים למתן סיוע כלכלי והומניטרי לפלסטינים. על פי תוספת לחוק הסיוע שאישרה הלילה הוועדה, ארה"ב תכיר במדינה פלסטינית אם זו תפרק את קבוצות הטרור ותפסיק את ההסתה נגד ישראל. כן נדרשים הפלסטינים לכונן דמוקרטיה ברשות ולשנות את מערכת החינוך, כך שזאת תקבל את זכות קיומה של ישראל. בהצעת ההחלטה נאמר עוד כי אם יבוצעו התנאים האלה, יהיה מקום להקמת מדינה פלסטינית ולמתן סיוע אמריקאי.

נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, יציע היום לכונן במזרח התיכון אזור סחר חופשי בעשור הקרוב. כך מסרו פקידי ממשל בוושינגטון. בכוונת הנשיא לבסס את הצעתו על הסכמי הסחר החופשי שיש לארה"ב עם ישראל וירדן, ועל טיוטת הסכם הסחר החופשי של ארה"ב עם מרוקו. בסופו של התהליך אמורים להתבטל כל המכסים, הגבלות המסחר והגבולות הכלכליים בין ארה"ב למדינות האזור. הנשיא יציע את התכנית בנאום שישא אחר הצהריים באוניברסיטת דרום קרוליינה. בשלב הראשון לא יודיע בוש מי יהיו המדינות המועמדות לחברות באזור הסחר החופשי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully