וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

עומר ברנע: "הזדעזעתם? מצוין! עכשיו תחנכו את הילדים שלכם טוב יותר"

אלי כהנא

8.5.2003 / 13:30

הסערה שחולל הקטלוג של חברת האופנה TNT הצליחה להגיע עד למסדרונות הכנסת. ח"כ גילה גמליאל מבקשת לשים סוף לשימוש באישה כאובייקט מיני ואילו עומר ברנע קורא לה להתחיל להסתגל לעולם. וואלה! מנסה לעשות סדר

לפני כחודש צורף לגיליון סוף השבוע של "ידיעות אחרונות" קטלוג של חברת האופנה TNT. הקטלוג, בכיכוב הדוגמנים ליהי אלון ועומר ברנע, כלל תמונות מפורשות ונועזות מאוד של ברנע וחברתו – ניקולה אמרי – בתנוחות ובמצבים שלא הותירו מקום לכל דמיון. ובעקבותיו, איך לא, הגיעה הסערה הציבורית (המיוחלת?). בתחילת השבוע התכנסה הוועדה לקידום מעמד האישה בכנסת לישיבה סוערת, בה הועלו טענות חמורות כנד מפיצי הקטלוג ואנשי TNT. וואלה! שוחחה עם כל הצדדים הנוגעים בדבר, על מנת לעשות מעט סדר בדברים.

חברת הכנסת גילה גמליאל (ליכוד), יו"ר הוועדה לקידום מעמד האישה מוצאת את הקטלוג סר טעם ופוגעני. "אני חושבת שהקטלוג פוגע ברגשות הציבור ומציג מסרים סמויים וגלויים בנוגע להתנהגות בני הנוער בענייני סמים, אלכוהול ומין. היו שם מסרים מיניים מפורשים ובוטים. אני קוראת לזה 'בגדי המלך החדשים'. זה פוגע מכיוון ששוב מציגים את גוף האישה כחפץ, כאובייקט מיני שאין דרך אחרת לראות אותו אלא רק מהבחינה הזאת.

"מה סופג אותו הציבור ואותם בני הנוער שנחשפו לקטלוג? הם קולטים את הסטריאוטיפים על נשים ובני נוער, שלכאורה זה IN להתנהג ככה. כל הנושא של נשים שהופכים לאייטמים מסחריים נקלטים אצל הציבור. יש תקנה להגנת הצרכן שאוסרת הפצה של פרסומים בעלי התנהגות מינית לבני נוער.

הצצה למשהו אמיתי

עומר ברנע, הדוגמן המוביל של הקמפיין, לא נבהל מהזעם של חברי הכנסת. "אני מגנה צביעות ודו פרצופיות מהסוג שמציגים הח"כים היקרים", הוא אומר. "אני מאמין שהגינוי שלהם משיג את ההיפך הגמור מהמטרה שלהם. מין, סמים ואלכוהול (למרות שסמים ואלכוהול לא הוצגו בקטלוג) הם חלק מתרבות היום-יום של הנוער. אם אתה מגנה משהו ולא מצליח לעקור אותו משורש, אתה הופך אותו ללא לגיטימי. הנוער שייחשף לדברי הח"כים יקבל זווית ראיה מאוד מעוותת של מין".

מיותר לציין שברנע לא רק שאינו מתחרט על התוצאה הסופית, אלא אף גאה בה. "אני מאמין גדול בלא להטיף לאחרים את מה שאתה עושה בעצמך. אני משוכנע ש – 99.9 אחוז מהח"כים חטאו בנושאים נגדם הם מטיפים, וזו הדואליות הצבועה שאני מגנה. צריכים לזכור שגם סרטי נוער מופצים ברמה ארצית, ובהם יש ביטויים בוטים בהרבה וירודים בהרבה של מין, סמים וכו'. לא להכיר בתופעות האלה זה חולי חברתי. אני אומר למבוגרים ולהורים: טוב שסוף-סוף נחשפתם למה שהילדים שלכם נחשפים וחווים? הזדעזעתם? מצויין! תחשפו לחומרים האלה כדי לדעת לחנך להתמודדות טובה יותר אתו. זו צביעות אורתודוקסית לפחד מהתמודדות עם מסרים כאלה. אם ההורה חושש מהתמודדות איתם, שילמד איך להיות הורה טוב יותר. אל תטיל על אנשים אחרים את הפגמים בהתנהגותך ובאישיותך. תטיל אותם על עצמך".

אגב ראיון, סיפר ברנע כיצד שיכנע את חברתו להשתתף בקמפיין הנועז. "החברה שלי לא התביישה או חששה. היא בעיקר סמכה עליי ולא הייתה עושה את זה עם מישהו אחר. הייתה פה הצצה למשהו אמיתי בינינו, הצצה לאינטימיות שלנו".

גמליאל, מצידה, מגלה כי החוברת השנויה במחלוקת הצליחה לייצר קואליציות נדירות בקרב חברי הכנסת: "לי חסרים הומור וליבראליות? אני מאלה שזוקפים לזכותם הרבה הומור דווקא. אותי זה לא הצחיק. ולא רק אותי. כל מי שנחשף לחוברת הזאת, מיוסי שריד עד לנציגי ישראל ביתנו, לא יצא להגנתם. חלק דיברו על חרם צרכני, אחרים הציעו פנייה למשטרה, אחרים הציעו הקמת אמנה צרכנית או וועדת אתיקה. הקטלוג הזה עורר קונצנזוס של שאט נפש מקיר לקיר".

על שעמום, בין היתר

ואנשי TNT? מה תגובתם לסערה שחולל הקטלוג? "ברצוננו להדגיש כי מדובר בקטלוג של מותג אופנה המביט על החיים האמיתיים של הצעירים. מצטערים, אבל אנחנו אוהבים את הקטלוג וחושבים שהסיטואציות שבחרנו הינן חלק בלתי נפרד מחיי היומיום של הצעירים: שעמום, הומור, זוגיות, ומה לעשות גם אינטימיות וסקס".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully