וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

ברנס: על ישראל להפסיק ההתנחלויות

5.5.2003 / 14:12

השליח האמריקאי אמר את הדברים בתום פגישתו עם אבו מאזן; לדבריו, על הפלסטינים להילחם בטרור ועל ישראל "להקל על סבלם"; מופז ייפגש עם אבו מאזן ודחלאן בשבוע הבא

עוזר שר החוץ האמריקאי, וויליאם ברנס, אמר היום ברמאללה כי על ישראל להפסיק את ההתנחלויות בשטחים. ברנס דיבר בתום פגישתו עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן.

לדבריו, נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, סבור שלאחר פרסום "מפת הדרכים", צריכים שני הצדדים - ישראל והפלסטינים, לבצע צעדים מסויימים. לטענת ברנס, על הפלסטינים להילחם בטרור "ואין לכך שום תחליף". בנוגע לישראלים אמר השליח האמריקאי, כי עליהם "להקל על סבלם של הפלסטינים ולהפסיק את פעולות ההתנחלויות". ברנס הוסיף, כי הוא הביא לאבו מאזן מסר מבוש, ובו מחויבות להניע קדימה את תהליך השלום, כשמפת הדרכים היא נקודת הפתיחה. בקול ישראל דווח, כי הפלסטינים אמרו בדיון כי הם מחויבים למפת הדרכים.

שר הביטחון, שאול מופז, אמר לברנס בפגישתם הלילה כי הוא מתכוון להיפגש בשבוע הבא עם אבו מאזן ועם השר הפלסטיני לענייני ביטחון, מוחמד דחלאן.

ברנס דיווח למופז על שיחותיו של שר החוץ האמריקאי, קולין פאוול, בסוריה ובלבנון. שר הביטחון הדגיש כי ממשלתו של אבו מאזן חייבת להילחם בתשתית הטרור ולא להסתפק בהפסקת אש. קודם לכן נועד עוזר שר החוץ האמריקאי עם ראש הממשלה אריאל שרון, שר החוץ סילבן שלום וחברי "קואליציית השלום הישראלית-פלסטינית" בראשות יוסי ביילין ויאסר עבד רבו.

ישראל התלוננה על הפרה ראשונה של מפת הדרכים

כתבי "הארץ", זאב שיף ואלוף בן, מוסיפים:

ישראל התלוננה בפני ארה"ב על "ההפרה המהותית הראשונה" של "מפת הדרכים". התלונה נוגעת להחלטתו של ערפאת להשאיר תחת סמכותו חמישה ארגוני ביטחון שונים, כולל המודיעין הכללי וכוח 17. צעד זה מנוגד למפת הדרכים, שבה נאמר במפורש כי ארגוני הביטחון הפלסטיניים יאוחדו לשלושה שירותים בלבד, שיוכפפו לשר הפנים הפלסטיני.

השינוי של "מפת הדרכים" במערכת הביטחון הפלסטינית נועד לערער את מעמדו של ערפאת. הקמת המועצה לביטחון לאומי משאירה בידיו סמכויות צבאיות עצמאיות ונפרדות, ללא פיקוחו של אבו מאזן. חלוקת הסמכויות החדשה תכביד על שיתוף הפעולה הביטחוני עם ממשלתו של אבו מאזן. אם המועצה המחוקקת הפלסטינית תאשר את הארגון מחדש, יקבל ערפאת תקציב מיוחד להחזקת ארגוני הביטחון שלו, וישראל לא תוכל להיות בטוחה שכל ארגוני הביטחון הפלסטיניים ימלאו את ההסכמות עם משרד הפנים ומוחמד דחלאן. גם אבו מאזן ודחלאן יאלצו להתמודד עם חמישה צבאות שאינם כפופים להם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully