וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מופז ייפגש עם אבו מאזן ודחלאן

5.5.2003 / 12:15

השליח האמריקאי ברנס נפגש היום ברמאללה עם אבו מאזן, אך יימנע מפגישה עם ערפאת; ישראל התלוננה בפני ארה"ב על הפרה ראשונה של "מפת הדרכים" - ערפאת השאיר בסמכותו 5 ארגוני ביטחון

שר הביטחון, שאול מופז, מתכוון להיפגש בשבוע הבא עם ראש הממשלה הפלסטיני, אבו מאזן, ועם השר הפלסטיני לענייני ביטחון, מוחמד דחלאן. בקול ישראל דווח, כי מופז אמר זאת לעוזר שר החוץ האמריקאי, וויליאם ברנס, במהלך פגישתם הלילה בתל אביב.

ברנס דיווח למופז על שיחותיו של שר החוץ האמריקאי, קולין פאוול, בסוריה ובלבנון. שר הביטחון הדגיש כי ממשלתו של אבו מאזן חייבת להילחם בתשתית הטרור ולא להסתפק בהפסקת אש. קודם לכן נועד עוזר שר החוץ האמריקאי עם ראש הממשלה אריאל שרון, שר החוץ סילבן שלום וחברי "קואליציית השלום הישראלית-פלסטינית" בראשות יוסי ביילין ויאסר עבד רבו.

היום נועד ברנס עם מספר אישים פלסטינים בראמללה. הבוקר הוא נפגש באבו דיס עם ראש המועצה המחוקקת הפלסטינית, אבו עלא. לאחר מכן נפגש ברנס עם אבו מאזן ודחלאן. ברנס ימנע מפגישה עם יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר ערפאת, כחלק מהחרם האמריקאי עליו. מדיניותה בנושא לא השתנתה למרות הודעת האיחוד האירופי כי ערפאת עדיין חיוני וחשוב לתהליך השלום.

ערפאת מונע פיקוח של אבו מאזן

כתבי "הארץ", זאב שיף ואלוף בן, מוסיפים:

ישראל התלוננה בפני ארה"ב על "ההפרה המהותית הראשונה" של "מפת הדרכים". התלונה נוגעת להחלטתו של ערפאת להשאיר תחת סמכותו חמישה ארגוני ביטחון שונים, כולל המודיעין הכללי וכוח 17. צעד זה מנוגד למפת הדרכים, שבה נאמר במפורש כי ארגוני הביטחון הפלסטיניים יאוחדו לשלושה שירותים בלבד, שיוכפפו לשר הפנים הפלסטיני.

לאחר מינויו של אבו מאזן לראש ממשלה, הוקמו ברשות שבעה ארגונים נפרדים. תחת סמכותו של משרד הפנים, שבו משרת מוחמד דחלאן כשר לענייני מדינה, נמצאים כיום רק שני ארגוני ביטחון - המודיעין המסכל והמשטרה "הכחולה". בידי ערפאת ואנשיו, לעומת זאת, נותרו חמישה ארגוני ביטחון - המודיעין הכללי, כוחות הביטחון הלאומי, כוח 17, המודיעין הצבאי והכוח הימי. כדי להציב מעל הגופים האלה מעין מפקדה נפרדת וחדשה, הקים ערפאת את "המועצה לביטחון לאומי", שבה ממלא תפקיד מרכזי מקורבו, האני אל-חסן, שר הפנים הקודם.

השינוי של "מפת הדרכים" במערכת הביטחון הפלסטינית נועד לערער את מעמדו של ערפאת. הקמת המועצה לביטחון לאומי משאירה בידיו סמכויות צבאיות עצמאיות ונפרדות, ללא פיקוחו של אבו מאזן. חלוקת הסמכויות החדשה תכביד על שיתוף הפעולה הביטחוני עם ממשלתו של אבו מאזן. אם המועצה המחוקקת הפלסטינית תאשר את הארגון מחדש, יקבל ערפאת תקציב מיוחד להחזקת ארגוני הביטחון שלו, וישראל לא תוכל להיות בטוחה שכל ארגוני הביטחון הפלסטיניים ימלאו את ההסכמות עם משרד הפנים ומוחמד דחלאן. גם אבו מאזן ודחלאן יאלצו להתמודד עם חמישה צבאות שאינם כפופים להם.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully