וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

מראני: "נראה כי לא נעמוד השנה ביעד הגירעון"

אמיר טייג

4.5.2003 / 20:52

כך אומר היום מנכ"ל האוצר; תנאי האמריקאים לקבלת הערבויות: מסלול של גירעון פוחת, האצת הרפורמה במס, הפסקת האג"ח המיועדות, הקטנת הסקטור הציבורי ועמידה ביעדי ההפרטה

"די סביר כי לא נעמוד השנה ביעד הגירעון הקבוע בחוק, אך האמריקאים יודעים זאת ואין בכך למנוע את קבלת הערבויות", כך אומר הערב ל-TheMarker אוהד מראני, מנכ"ל האוצר. מראני מפרט כי האוצר התחייב בפני האמריקאים להעביר את התוכנית בחקיקה כתנאי לקבלת הערבויות. "לאחר הקריאה השנייה והשלישית ואישורה הסופי של התוכנית בכנסת נפגש שוב עם הצוות האמריקאי אשר יבחן את התוכנית שאושרה, ובהתאם לכך ימליץ בפני הנשיא בוש האם לאשר את הנפקת החוב", אומר מראני.

עם תום הליך החקיקה בכנסת וקבלת אישור הצוות האמריקאי לתוכנית המעודכנת, צפוי האוצר להתחיל להנפיק את האג"ח בארה"ב. מראני מעריך כי ההנפקה הראשונה תתבצע בחודש יוני השנה. היקף הנפקה זו יגיע ל-3 מיליארד דולר, כמו גם שתי הנפקות נוספות בשנת 2004 ו-2005 - סה"כ 9 מיליארד דולר. עדיין לא התקבלה באוצר החלטה לגבי זהות בנק ההשקעות אשר יוביל את ההנפקה. הערכות הן כי יותר מבנק אחד ייקח חלק בהליך החיתום. יש לציין כי כבר מספר בנקים פנו לאוצר על מנת לבצע את החיתום.

מראני מציין כי התוכנית הכלכלית הוצגה בפני אנשי הקונגרס בשבועות האחרונים וקיבלה את אישורם כתנאי הכרחי לקבלת הערבויות. מראני מבהיר כי האוצר לא התחייב להעביר בחקיקה את התוכנית כלשונה וכי האמריקאים יודעים כי ייתכנו שינויים מסוימים בתוכנית עצמה. "התחייבנו לעיקרי התוכנית ולא לכל פרט ופרט", אומר מראני.

בתום המשא ומתן מול האמריקאים הוצבו שלושה תנאים עיקריים לקבלת הערבויות. "התנאי הראשון כולל כניסה מחודשת למסלול רב שנתי של יעד גירעון פוחת, שיושג לא באמצעות הגדלת מסים, אלא על ידי הפחתת הוצאות", אומר מראני. התנאי השני כולל ביצוע רפורמות מבניות בשוק המקומי, כולל הפסקת הנפקת אג"ח מיועדות לקרנות הפנסיה, הקטנת הסקטור הציבורי בעיקר על ידי הפחתת שכר, האצת הרפורמה במס ועמידה ביעדי ההפרטה ב-4 שנים הקרובות. התנאי השלישי לקבלת הערבויות כולל עמידה ביעד הוצאה הממשלתית בשנת 2003 וכן הגבלת החקיקה הפרטית.

מלבד ההתניות הכלכלית מזכיר מראני כי האמריקאים תבעו התניה מדינית במסגרתה כל דולר אשר יופנה להשקעה בהתנחלויות בשטחים יופחת מסכום הערבויות. התניה זו היתה קיימת גם בערבויות הקודמות אשר התקבלו לאחר מלחמת המפרץ הראשונה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully