וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

צה"ל מציג: שחקני תיאטרון בתפקיד מתנחלים

2.5.2003 / 8:16

שחקני "הבימה" ו"הקאמרי" התבקשו לגלם מתנחלים המתנגדים לפינוי; המטרה: להכין את המפקדים הבכירים לקראת פינוי עתידי של התנחלויות ומאחזים; צה"ל: להצגה אין זיקה לאירועי השעה

בצה"ל מצאו דרך מקורית להתמודד עם האפשרות של פינוי מאחזים והתנחלויות בעתיד. הצבא שכר את שירותיהם של שחקני תיאטרון מ"הבימה" ו"הקאמרי" כדי שיגלמו תפקיד מתנחלים המתנגדים לפינוי. ה"הצגה" הוצגה בפני קצינים בכירים (בדרגות אלוף משנה ותת אלוף) הנמצאים בקורס מנהיגות.

"ידיעות אחרונות" מדווח כי ההערכה בצה"ל היא, שאם תתקבל החלטה לפנות התנחלויות, המשימה עתידה להיות קשה ורצופה במעמדים רגשיים קשים. לכן החליטו בצה"ל לאמן את הקצינים הבכירים ולהכינם לצפוי. העיתון מדווח, כי צה"ל העסיק את "קבוצת שלף", המפעילה תיאטרון בשם "תיאטרון עסקי", ששחקניו משחקים גם בהבימה והקאמרי.

השחקנים התבקשו לגלם תפקידים של מתנחלים המתנגדים לפינוי, זאת לאחר שצפו בקלטות ובהם תמונות של פינוי מאחזים. בקלטות נצפו מחזות קשים, ותמונות רוויות יצרים של מתנחלים הנאחזים בקרקע, ומסרבים להתפנות.

העיתון מדווח, כי השחקנים "נכנסו לדמויות", ואף הפליאו במקוריותם. אחד מהם, שהתחפש לרב, כבל עצמו לבית כנסת שהיה חלק מהתפאורה. שחקניות גילמו אמהות מפגינות נגד הפינוי.

השחקנים גילמו גם פוליטיקאים

השחקנים עשו כל שביכולתם כדי להיות נאמנים למציאות שהתבקשו לייצג. הבמה הפכה להיות מאחז, והתפאורה דימתה את הסביבה בה חיים המתנחלים - בתי כנסת, הבתים ועוד. השחקנים גילמו את כל התפקידים האפשריים, ביניהם: מתנחלים ופוליטיקאים. הקצינים התאמנו כיצד להתמודד רגשית עם הפינוי על ידי משחק תפקידים.

אלוף משנה נעם תיבון, מפקד חטיבת הנח"ל, שהשתתף בסדנה, סיפר לחבריו על חוויותיו מהשתתפותו בפינוי חוות מעון שבהר חברון. פינוי חוות מעון נחשב בצה"ל למוצלח בהשוואה לפינוי חוות גלעד.

מדובר צה"ל נמסר, כי "מדובר בתכנית הכשרה בתחום הפיקוד, המנהיגות והניהול אותה עוברים הקצינים הבכירים. במסגרת התכנית נלמד פרק מרכזי בנושא מנהיגות בתנאי אי ודאות". לקצינים הוצגו דילמות מרכזיות שעלו מאירוע פינוי חוות מעון, וניתוח האירוע נועד להמחיש דילמות מרכזיות. בצה"ל מדגישים, כי ל"הצגה" אין זיקה לאירועי השעה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully