וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

נתניהו ופרץ סיכמו: חוזרים לדבר

1.5.2003 / 20:15

החליטו להיפגש שוב עוד הערב; הנשיא קרא לשניים להיות נוכחים אישית במו"מ בין ההסתדרות לאוצר; הערכה: עם חידוש המו"מ תהפוך השביתה לעיצומים; התקדמות במו"מ בין המורים לאוצר

יו"ר ההסתדרות, עמיר פרץ, ושר האוצר בנימין נתניהו, סיכמו בתום פגישתם בבית נשיא המדינה לחדש את המו"מ עוד הערב. בקול ישראל דווח כי הנשיא קצב שזימן את השניים לביתו קרא להם להביא להפסקת השביתה וביקש מהם להשתתף אישית בהמשך המו"מ בין ההסתדרות לאוצר. הנשיא זימן את השניים לפגישה במטרה להביא לסיום השביתה.

פרץ יצא מבית הנשיא בדרכו לבית ההסתדרות בתל אביב שם יציג בפני חברי ההנהלה את הסיכומים שהושגו בבית הנשיא ויתקבלו החלטות לגבי המשך צעדיהם. שר האוצר הביע תקווה כי המו"מ הערב יביא להפסקת השביתה. עוד דווח כי עם חידוש המו"מ צפויה החלטה של ההסתדרות כי השביתה תסתיים ותהפוך לעיצומים.

בעוד שעה תכונס מסיבת עיתונאים בתל אביב בהשתתפות נציגי הסתדרות המורים, האוצר והחינוך ובה יוכרז על ההתקדמות במו"מ.

בתוך כך הוציאו הרשויות המקומיות בצהריים כ-15 אלף צווי ריתוק לעובדים חיוניים בתחומי התברואה, הביוב והמים. הנהלת מרכז השלטון המקומי ניהלה בבוקר שיחות עם מזכיר הסתדרות הפקידים, לאון מורוזובסקי, אולם לאחר שהתברר כי הוא אינו מוכן להיענות לבקשה שהעובדים החיוניים יחזרו לעבוד, הוצאו צווי הריתוק.

על פי חישובי התאחדות התעשיינים, השביתה שמקיימת ההסתדרות גורמת למשק נזק של 1.2 מיליארד שקל ביום. הבוקר התקיימה בשערי נמל חיפה הפגנה יוצאת דופן של עובדים ממפעלי הצפון, תעשיינים, אנשי עסקים ונהגי משאיות, שמחו על השביתה והאשימו את פרץ בגילוי חוסר אחריות למשבר במשק.

בג"ץ דחה היום עתירה של עו"ד יורם שפטל ודורון בקרמן נגד ההסתדרות בשל השביתה. עם זאת, השופט מישאל חשין מתח ביקורת על ההסתדרות, באומרו: "יושבים כמה עשרות אנשים והמחליטים על השביתה, כאשר את השובתים עצמם לא שאלו".

600 אלף שובתים משתקים את המדינה

היום לא התקיימו לימודים בבתי הספר ובגני הילדים. גם פעילויות חוץ כיתתיות, כגון טיולים - בוטלו. השביתה מקיפה את כל משרדי הממשלה, יחידות הסמך (כגון הביטוח הלאומי ושירות התעסוקה), החברות הממשלתיות, רשות הדואר, רשות שדות התעופה, הרשויות המקומיות, מערכת הבריאות - הפועלת במתכונת של שבת וחג, הבנקים, הבורסה לניירות ערך, מועצות אזוריות, מועצות דתיות, עובדי המינהלה באוניברסיטאות - המשביתים את מזכירויות הפקולטות, משרדי הרישום ואת הספריות.

עקב השביתה אין המראות ונחיתות מנתב"ג, למעט מקרים חריגים, אך טיסות פנימיות של ארקיע וישראייר משדה דב ונמל התעופה באילת מתנהלות כסדרן. אין שירות רכבות ותנועת האוטובוסים מתנהלת תוך שיבושים מעטים.

דובר ההסתדרות אמר אתמול שמספר העובדים השובתים הוא 600 אלף. לדבריו, אם השביתה תימשך עוד ימים אחדים, קיימת אפשרות שייווצר מחסור בתחנות הדלק, מכיוון שעובדי בתי הזיקוק אינם מאפשרים יציאת מיכליות דלק. עוד הוא אמר שוועד עובדי חברת החשמל החליט כי לא יתוקנו תקלות ברשת החשמל ולא יינתן שירות לקהל. גם עובדי מקורות לא יתקנו תקלות.

אתמול נוצר מחסור במזומנים ברוב הכספומטים של הבנקים. פרץ הודיע אמש כי הורה לעובדי הבנקים לדאוג למילוי הכספומטים. עוד אמר פרץ שההסתדרות שיחררה מחובת השביתה מקצת מעובדי העיריות והמועצות המקומיות, העוסקים בהכנות לטקסי יום הזיכרון וחגיגות יום העצמאות וכן עשרות מעובדי עיריית תל אביב המטפלים בנפגעי הפיגוע שהיה בטיילת.

בהכנת הידיעה השתתפו חיים ביאור, מוטי בסוק, גדעון אלון וזוהר בלומנקרנץ.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully