וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הפרס שנשלל מגרשוני - לאמנים במצוקה

2.5.2003 / 0:00

בג"ץ דחה עתירתו להעניק לו את הפרס למרות סירובו להגיע לטקס; הצייר ביקש מבג"ץ להוציא צו המורה ללבנת לנמק את החלטתה לשלול ממנו את הפרס; בעתירתו טען: היא מנסה להשחיר פניי

שרת החינוך והתרבות, לימור לבנת, תעניק את הפרס הכספי שנועד לצייר משה גרשוני לקרן לאמנים במצוקה. לבנת הגיעה להחלטתה לאחר שבג"ץ דחה אתמול בצהריים את עתירתו של גרשוני שביקש לא להגיע לטקס ולקבל את הפרס כהוקרה על פועלו.

כתבת "הארץ", דנה גילרמן, מוסיפה:

גרשוני ביקש מבג"ץ להוציא צו על תנאי המורה ללבנת לנמק את החלטתה לשלול ממנו את פרס ישראל. השופטים הציעו לגרשוני במהלך הדיון למשוך את העתירה ולבוא לטקס "ולשמוח בחג העצמאות". גרשוני הודיע, כי לא "יקשט את הטקס" וכי "המדינה היא קול יעקב והידיים שנותנות את הפרס הן ידי עשו".

גרשוני ביקש בעתירה, אותה הגיש באמצעות עורך דינו, אביגדור פלדמן, לדעת מדוע לא יבוטל הסעיף בתקנון הפרס, לפיו יוענקו הפרסים רק במעמד הטקס, אלא אם נמנע מאחד הזוכים להיות נוכח בטקס, מסיבה שאין עליה שליטה.

בחודש שעבר הודיע גרשוני למשרד החינוך, כי הוא מסרב לקבל את הפרס בטקס חלוקת הפרסים שיתקיים ביום העצמאות. "מצפוני אינו מרשה לי לעלות על הבמה, זה לא זמן לטקסים ולחגיגות", נימק גרשוני את החלטתו. מנגד, טענו גורמים במשרד החינוך כי הסיבה האמיתית היא סירובו של האמן ללחוץ את ידם של נציגי הממסד. בתגובה, הודיעה השרה לבנת כי היא שוללת מגרשוני את הפרס.

בעתירה האשים גרשוני את לבנת בניסיון להשחיר את פניו ברבים, וטען כי מעולם לא אמר שאינו מוכן ללחוץ את ידם של נבחרי המדינה. לדבריו, סירובו להגיע לטקס נובע "מתחושה קשה שהחברה הישראלית נתונה בזמנים, בהם לא יאה לקיים חגיגות וטקסים זוהרים". עו"ד פלדמן הדגיש, כי גרשוני לא סירב להשתתף בטקס כאקט של מחאה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully