וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"תפסיקו את השביתה המיותרת הזאת"

30.4.2003 / 11:20

כך קרא נתניהו בכנסת בדיון על התוכנית הכלכלית; מצנע: מאז פרסום התוכנית התאבדו 12 איש עקב מצוקה; ההסתדרות פתחה הבוקר בשביתה כללית; מערכת החינוך, נתב"ג והבנקים מושבתים

700 אלף עובדי השירות הציבורי, כולל המורים בכל מערכת החינוך (פרט לחינוך המיוחד), וכן עשרות אלפי עובדים במגזר הפרטי, החלו היום בשביתה ביוזמת ההסתדרות. נזקי השביתה עומדים על נזק יומי של בין 750 מיליון למיליארד שקל. (מצורף קישור של רשימת הגופים השובתים).

עילת השביתה היא התוכנית הכלכלית שתעלה היום להצבעה בקריאה ראשונה בכנסת. הממשלה צפויה להשיג רוב במליאה, בתמיכת סיעות המפד"ל, האיחוד הלאומי ושינוי. בקול ישראל דווח, כי מספר ח"כים בליכוד העלו התנגדויות לתכנית, וסוכם עמם כי הם יצביעו הערב בעד, ועד שתתקיים ההצבעה בקריאה שניה תוקם ועדה שתדון בשינויים בתוכנית.

בצהריים הודיע ח"כ דוד לוי לסיעת הליכוד כי בכוונתו להצביע נגד התכנית הכלכלית. בקול ישראל דווח, כי יו"ר הסיעה, גדעון סער, הודיע ללוי כי הצבעה בניגוד למשמעת הסיעתית כמוה בהצבעת אי אמון בראש הממשלה. משמעות הדבר היא כי לוי לא יוכל להתמודד בעתיד בבחירות בסיעתו. גם ח"כ חיים כץ הודיע כי יפר את המשמעת הסיעתית.

שר האוצר, בנימין נתניהו, הציג בדיון בכנסת את התוכנית הכלכלית ואמר בנאומו כי מטרתה להקטין את הגירעון במשק ולהביא לצמיחה. "אנחנו הולכים להקטין את המשקולת ולהסיר אותה מעל גבנו, למשות את משק ישראל מהמצולות ולהביא אותו לחוף מבטחים", אמר. נתניהו הזהיר מאבטלה המונית, וקריסה פיננסית אם התוכנית הכלכלית לא תאושר.

נתניהו פנה לעובדים השובתים ואמר: "תפסיקו את השביתה המיותרת הזאת, היא גורמת סבל נורא לכל אזרחי ישראל. זה לא רק ערימות הזבל שנערמות ברחוב. זה לא רק הילדים שההורים לא יודעים מה לעשות אתם. זה גם מפעלים שנעצרים. זה אומר עוד אבטלה ועוד פגיעה בעובדים, שאתם אומרים שאתם רוצים להגן עליהם".

לאחר נתניהו נאם יו"ר האופוזיציה, עמרם מצנע, וטען כי הממשלה מעדיפה להשקיע בהתנחלויות ו"לקדם אידיאולוגיה ימנית תאצ'ריסטית אנטי חברתית על פני צמצום הפערים". מצנע חולל סערה במליאה, כשאמר: "מה קרה לכם, אתם השתגעתם? הסירו את ידיכם מהכנסתם וקיצבאותיהם של השבכות החלשות. יש אנשים במדינה הזו שעבורם אישור הגזירות היום זהו גזר דין מוות. רק מאז שעלתה התוכנית הכלכלית לסדר היום לפני קצת יותר מחודש, התאבדו במדינת ישראל 12 איש כתוצאה מהמציאות הכלכלית. זהו נתון שצריך להתבייש בו". בעקבות הדברים טענו חברי ליכוד כי מדובר בהסתה, ודרשו ממצנע לחזור בו.

יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, אמר בדיון כי הוא מוכן לחזור למשא ומתן עם האוצר, אך לא יעשה זאת תחת איומים בחקיקת חוקים המתערבים ביחסי העבודה במשק.

מתכונת שבת במערכת הבריאות

כתבי "הארץ" חיים ביאור, מוטי בסוק וענת באלינט מוסיפים:

במסגרת השביתה, נעדרים היום מעבודתם העובדים במשרדי הממשלה, יחידות הסמך (כגון שירות התעסוקה והביטוח הלאומי), הרשויות המקומיות, הבנקים, הבורסה לניירות ערך, המועצות האזוריות והדתיות, המזכירויות באוניברסיטאות וקרנות הפנסיה. עובדי התברואה החלו בשביתתם כבר בחצות ולא יאספו אשפה, אך רשויות רבות, בעיקר בגוש דן ובשרון, נערכו מבעוד מועד לאיסוף האשפה באמצעות קבלני ניקיון פרטיים.

התעבורה האווירית הבינלאומית לישראל וממנה הופסקה הבוקר עם השבתת נמל התעופה בן גוריון ב-08:00 בבוקר. הרכבות לא פועלות היום. לעומת זאת, הנהלות אגד ודן הודיעו כי בשירותי האוטובוסים יחולו רק שיבושים מעטים, מכיוון שבשביתה משתתפים רק העובדים השכירים. הנהלות שתי החברות גייסו לעבודה מלאה את הנהגים שאינם שכירים, וכן נהגים בגמלאות ונהגים שעברו לעבודה מינהלית.

מערכת הבריאות פועלת במתכונת שבת, ומבוצעים רק טיפולים דחופים. במחלקות אשפוז ובמחלקות טיפול נמרץ עובד צוות סיעודי מצומצם. מטלות סיעודיות, כגון ביקורי בית, מתן אינסולין, טיפולי פוריות וטיפול בחולים אונקולוגיים מבוצעים כסדרן. האחיות, עובדי המעבדות ועובדי המשק והמינהל בבתי החולים ובמרפאות קופת חולים כללית שובתים, אך הרופאים יעבדו כרגיל, מכיוון שהם מחוייבים להימנע משביתה למשך 10 שנים לפי הסכם עם האוצר מיולי 2000.

עקב השביתה, לא ניתנים שירותים כגון הוצאת דרכון חדש, חידוש תוקפו של דרכון קיים, והוצאה של כל מסמך רשמי אחר, כמו תעודת זהות, תעודת לידה או תעודת פטירה. מובטלים אינם יכולים להתייצב בלשכות התעסוקה כדי לקבל הפנייה למשרה פנויה או לקבלת דמי אבטלה; ואי אפשר לשחרר מטענים מיובאים המגיעים לנמלי הים והאוויר ולא ניתן לשנע סחורות המיועדות לייצוא. כן יושבתו שידורי "קול ישראל" ברדיו, פרט לרשת ב', והערוץ הלווייני המזרח תיכוני. ערוץ 1 ממשיך לשדר כרגיל.

שביתה ללא הגבלת זמן

היועץ המשפטי לממשלה, אליקים רובינשטיין, אישר אמש הפעלת תקנות שעת חירום במשק, כדי להקטין את נזקי השביתה. שרי הממשלה אישרו אמש פה אחד את הוצאת צווי הריתוק בהצבעה טלפונית. הצווים כוללים מאות עובדים בשירותים חיוניים, בהם חברת החשמל, מקורות ובזק. לא ברור אם יוצאו צווים גם לעובדים נוספים, למשל בנתב"ג ובבתי החולים, ואם ההסתדרות תקיים את הצווים.

האוצר גם הודיע, כי ימי השביתה ינוכו משכר העובדים. נציב שירות המדינה, שמואל הולנדר, אמר כי מניעת כניסה למשרדי הממשלה באמצעים פיזיים, כגון נעילת דלתות, היא עברה פלילית ומשמעתית, ונגד מי שינקוט בהם יופעלו צעדים משמעתיים.

השביתה הוגדרה "ללא הגבלת זמן", אך לדברי יו"ר ההסתדרות, ח"כ עמיר פרץ, "ככל שהשביתה תהיה חריפה יותר, היא תהיה קצרה יותר".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully