וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הצגה חדשה בתיאטרון "גשר"- שושה

29.4.2003 / 11:57

הצגה ראשונה ב – 10.5.03, מוצ"ש בתיאטרון "גשר", אולם נגה, שד' ירושלים 7, יפו.

סיפורן של כמה דמויות יוצאות דופן, בנסיבות יוצאות דופן" – כך מתאר יצחק בשביס-זינגר את ספרו שושה.

וורשה של שנות השלושים, בצל עלייתו של היטלר לשלטון, המסעדות, הסמטאות, הכיכרות, התיאטרון, הפאר והעוני, המוסיקה והעצב... זהו הרקע ל"שושה", סיפור אהבה מסוג אחר.

סיפורו של סופר צעיר, אהרון גריידינגר, הטובע בחבורה של בוהמיינים, פילוסופים, מהפכנים וחמש נשים המסחררות את חייו. "בכל הספרים שקראתי", הוא אומר לעצמו, "חושק הגיבור רק באישה אחת, והנה אני חושק בכל הגזע הנשי".
אבל עליו לבחור בין דורה הקומוניסטית, בטי השחקנית מאמריקה, צליה פטרונית האמנויות, טקלה הפולניה ושושה אהבת הילדות שלו.

זהו העיבוד השני שמעלה תיאטרון "גשר" לאחד מספריו של בשביס זינגר, זוכה פרס נובל לספרות. העיבוד הראשון נעשה לספר "העבד", הזוכה הגדולה של פרס התיאטרון הישראלי: הצגת השנה, במאי השנה, שחקנית השנה, מעצבי התפאורה ומעצב התאורה של השנה.

בשביס-זינגר הכתיר את הסיפורים המרכיבים את 'שושה' בכותרת - 'רוחות במסע', בעת שפרסם אותם במהלך 1974 בשבועון האידי 'הקדמה'. כיון שכאלה הם הגיבורים העיקריים והמשניים של העלילה. כל אחת מהדמויות נמצאת בדרך משלה, עורכת מסע שלה, ורק לפעמים הדרכים האלה מצטלבות, והמסעות הופכים למשאות משותפים לזמן קצר. או כפי שבשביס-זינגר עצמו מסביר זאת בפתח ספרו ואומר: 'אין הספר הזה מייצג את חייהם של היהודים בפולין כלל וכלל. זהו סיפורן של דמויות ייחודיות בנסיבות ייחודיות'.

ואכן, כמו תמיד בוחן בשביס-זינגר באמצעות גיבוריו את החיים בהצגת שאלות קיומיות, שהוא מעלה בפני הקוראים או הצופים, ובעיקר בפני אלוהים. שאלות המתאימות לנו היום כאן בישראל, כמו להם אז בפולין, ערב מלחמת העולם השנייה.

יבגני אריה – הבמאי והמנהל האמנותי:
"שושה זו הצגה על מה שאבד לכולנו, על עולם שנותרו לו רק ימים ספורים. שושה זו הצגה על האהבה וגווניה השונים, על התשוקה, על החברות ועל ההקרבה העצמית. זו הצגה על בחירות גדולות וקטנות, על בחירה בבת זוג על הבחירה באמונה, על הבחירה בגורל. זו הצגה על תהיות ושאלות אנושיות, על עיוורון, על קלות דעת, על אמון, על ייאוש ועל התקווה הנצחית. זו הצגה על חיים מלאים במשמעות ובבעיות על חיים שהם החיים שאנו חיים היום."

walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully