וואלה!
וואלה!
וואלה!

וואלה! האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

המצית הסדרתי ממשיך לפעול בבני ברק

28.4.2003 / 6:48

בית כנסת שלישי הוצת לפנות בוקר; ארון הקודש נשרף - ספרי התורה לא נפגעו; ניסיון נוסף זוהה להצית בלוני גז בבניין בעיר; בשני המקומות הושארה גם הפעם הכתובת "משיח"

המצית או המציתים הסדרתיים פעלו שוב בבי ברק. בית כנסת נוסף הוצת ב-03:00 לפנות בוקר ברחוב רבי עקיבא במרכז העיר. אלמונים הציתו את ארון הקודש אך כבאי העיר הצליחו למנוע פגיעה בספרי התורה. מאוחר יותר דווח על ניסיון להצית בלוני גז ברחוב חזון איש בבני ברק. בשתי הזירות הושארו הכתובת "משיח" שהופיעה בשני בתי כנסת נוספים שהוצתו לאחרונה בעיר.

כתבת "הארץ", רוני זינגר, מוסיף:

המקרה השני אירע שלשום, כאשר ב-1:00 בלילה התקבל בתחנת הכיבוי וההצלה בעיר דיווח על שריפה בבית כנסת בעיר. "המזל הוא שהדיווח נמסר לנו מהר, וכך הגענו תוך ארבע דקות למקום", מספר טפסר מוטי גוז, מפקד תחנת הכיבוי. "מלקחי הפעם הקודמת ידענו שצריך למהר ולהציל את ספרי הקודש. הצלחנו לחלץ אותם מהאש בשניות האחרונות לפני שנשרפו".

לפני כחודש זועזעה הקהילה החרדית בבני ברק, לאחר שהתברר כי בהצתה מכוונת בבית הכנסת המרכזי צא"י (צעירי אגודת ישראל) בשכונת רמת אהרן, נשרפו כליל חמישה ספרי תורה. בהלוויה שנערכה לשרידי הספרים למחרת השריפה השתתפו אלפי חרדים. נשיא המדינה, משה קצב, פירסם הודעת גינוי חריפה למעשה. לאחר שכובתה האש, התגלו על קירות בית הכנסת כתובות נאצה: "הכל בגלל הפאות הארוכות", "נתנקם בכם"; וכן כתובות בגנות אשכנזים.

כתובות מסוג זה צצו החודש ארבע פעמים נוספות, לאחר שרוססו על קירות בתי כנסת נוספים בעיר. לצד ארונות הקודש שהוצתו אתמול והלילה רוססה הכתובת "משיח". "נראה שהמטרה היא פגיעה ישירה בספרים", העריך גוז. "מדובר בהצתה בעזרת דלק שנשפך מתחת לספרים בתוך ארון הקודש". במקרה ההצתה הקודם אף הוזזו כסאות שהיו בסמוך לארון, כך שלא ייפגעו.

המשטרה שילשה נוכחותה בעיר

במשטרה, שהקימה צוות חקירה מיוחד, מעריכים שמדובר באדם יחיד שפועל על דעת עצמו. לפי כתובות הנאצה שהשאיר, נראה כי המצית נלחם מלחמת יחיד בפאות הנוכריות שנוהגות לחבוש נשות העיר - דבר שמאפיין בעיקר נשים אשכנזיות.

כחלק מניסיון המשטרה לאתר את העבריין, ביקש אתמול מפקד מרחב דן, ניצב משנה חיים קרימקה, את עזרתם של ראשי הקהילה החרדית בעיר". לאורך כל היום הרכבנו דרכי פעולה לעבודה משותפת בין המשטרה לגבאי בתי הכנסת, וכן עם רבני השכונות", מספר קרימקה. רבני השכונות התבקשו לשוחח עם אנשיהם, ולבקש מהם לדווח על כל דבר שמעורר את תשומת לבם.

"העבודה במקרה זה היא מעט נוחה יותר. בקהילה הזו רבים מכירים אחד את השני, ויוכלו לעזור לנו בזיהוי אדם המסתובב במקום כלשהו בנסיבות שאינן ברורות", מוסיף קרימקה. "שילשנו את נוכחותנו בעיר", אומר קרימקה, "חשוב לנו להעניק לתושבים ביטחון". כחלק מהתגבור יסיירו השוטרים באופן תכוף יותר סביב בתי כנסת מסוימים.

כעת מתעניינים גבאי בתי הכנסת בהתקנת ארונות קודש חסיני אש. בחלק מבתי הכנסת כבר הותקנו ארונות כאלה. כמו כן, העירייה המליצה לגבאים לדאוג ולמגן את בתי הכנסת שלהם, ולשקול הצבת שמירה.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully