וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

"החלטת מופז - מסר אדיר לצבא"

27.4.2003 / 16:36

אמר לוחם השייטת יובל תמיר בעקבות ההחלטה להכיר בצוללני הקישון כנכי צה"ל; הוסיף: יש ערך לחיי אדם; שר הביטחון אימץ דעת המיעוט של השופט שמגר לפיה יש קשר בין הזיהום בנחל לסרטן

שר הביטחון, שאול מופז, החליט להכיר בלוחמי השייטת שצללו בקישון וחלו בסרטן, זכאים לזכויות על פי חוק הנכים, או על פי חוק משפחות חיילים שניספו במערכה. בכך קיבל השר מופז את המלצת שופט העליון בדימוס מאיר שמגר, אף שהיה בדעת מיעוט בוועדה שבדקה את הסוגיה. שמגר קבע כי יש קשר "סיבתי משפטי והגיוני" בין מצב נחל הקישון לבין מחלת הסרטן בקרב לוחמי השייטת שצללו במימיו.

לוחם הקומנדו הימי, יובל תמיר, מנכ"ל עמותת "אנשי הדממה" שחלה בסרטן, בירך על החלטת מופז. תמיר אמר כי "שר הביטחון מעביר בהחלטתו מסר אדיר לצבא, לפיו מפקדים אינם יכולים עוד לחשוף את חייליהם למפגעים, שכן יש ערך לחיי אדם".

בישיבת הממשלה אמר מופז, כי אף שיש ויכוח האם יש קשר סיבתי מובהק בין הצלילות בקישון לבין מחלת הסרטן, הוא סבור שהחלטה בנושא זה חייבת להתבסס על העיקרון הערכי. שר הביטחון הדגיש כי למערכת הביטחון ולמפקדי הצבא יש אחריות ללוחמים. "מוטלת עלינו חובה עליונה לבריאותם ולגורלם של חיילי צה"ל, שנפגעו עקב אימונים ולחימה, בשליחות מערכת הביטחון". לדברי מופז, מערכת הביטחון תפצה את הלוחמים שחלו, אך הוסיף כי יש לבדוק באילו מנגנונים יתבצע הדבר.

בעקבות החלטת שר הביטחון, דורש איגוד דייגי הקישון שהמדינה תכיר גם בנכות חבריהם שעבדו בקישון וחלו בסרטן, ותעניק להם את מלוא הסיוע והתמיכה. יו"ר איגוד הדייגים, יחיאל אברג'יל, אמר לקול ישראל כי 47 דייגים, שהם חמישית מכלל דייגי הקישון, חלו בסרטן בשנים האחרונות. הדייגים הגישו בעבר תביעה לבית המשפט בחיפה נגד המפעלים המזהמים את הקישון, אך לדבריהם התביעה מתנהלת בעצלתיים ועדיין לא החל הדיון הראשון בנושא.

דו"ח הקישון, שמסקנותיו פורסמו בשבוע שעבר, עורר זעם רב בקרב לוחמי השייטת והיחידה לעבודות תת-מימיות, ש-39 מהם חלו בסרטן. הדו"ח קובע כי מבחינה מדעית וסטטיסטית לא הוכח שזיהום הקישון גרם לתחלואה עודפת בסרטן. עם זאת, יו"ר הוועדה שמגר התנגד לקביעת רוב החברים, וקבע כי יש קשר סיבתי, משפטי והגיוני בין מצב הקישון בתקופה הרלבנטית לבין מחלת הסרטן שפגעה בחיילים שצללו בו ונחשפו למימיו.

הוועדה החליטה שצה"ל ימשיך לסייע בעלות הטיפול הרפואי ללוחמים שלקו בסרטן, ושצללו בעבר בנחל. חברי הוועדה קבעו כי יש להכיר בחיילים שחלו, או מתו מהמחלה, ולטפל בהם ובבני משפחותיהם. שמגר קבע כי ההכרה בכלל החיילים תיעשה בדין, ושני חברי הוועדה קבעו כי רק הצוללים שהוגדרו במחקר כצוללים כבדים יוכרו בדין, ואילו יתר החיילים ואלה שמתו יוכרו לפנים משורת הדין. הוועדה המליצה למשרדי הביטחון והמשפטים לבדוק מחדש ולשנות את חוק הנכים, וחוק משפחות חיילים שנספו במערכה, כדי לתת תוקף חוקי להכרה בחיילים שלקו בסרטן בעקבות שירותם הצבאי.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully