וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

בג"ץ: ניתן להשתמש בפגז הפלאשט

27.4.2003 / 11:11

הרכב השופטים קבע היום כי צה"ל יוכל להמשיך להשתמש בפגזים ברצועת עזה; בכך נדחתה עתירת עמותת רופאים לזכויות אדם שטענו כי השימוש בהם אינו חוקי; צה"ל: מדובר באמצעי לחימה הכרחי

צה"ל יוכל להמשיך להשתמש בפגזי פלאשט ברצועת עזה, כך קבע הבוקר בג"ץ. השופטים דחו את עתירתה של עמותת רופאים לזכויות אדם שטענה כי השימוש בפגזים, המכילים צרור של חיצי מתכת, מנוגד לדיני המלחמה הבינלאומיים. עוד נטען בעתירה, כי מדובר בכלי נשק שגרם ל-12 מקרי מוות ברצועה בשנתיים האחרונות. בג"ץ קיבל את עמדת המדינה, שלפיה מדובר באמצעי לחימה הכרחי, וצה"ל הוציא הנחיות מיוחדות להפעלתו.

הפלאשט "יובא" לרצועה מדרום לבנון. באזור הביטחון, שם נעו חוליות חיזבאללה מחוץ לכפרים, היה זה אמצעי לחימה יעיל למדי. זאת מכיוון שבמצב של זיהוי דמויות חשודות בשטח פתוח, השימוש בפגז מגדיל את מעגל הפגיעה (באמצעות פיזור החצים). בשטחים המצב מורכב יותר: פיזור החצים הופך את הפלאשט למעין נשק סטטיסטי - כמות האש שלו, שאינה מדויקת אלא מתפזרת סביב המטרה, היא שקובעת את סיכויי הפגיעה. לעומתו, פגז סטנדרטי מבטיח לרוב פגיעה מדויקת.

בתחילת העימות אסר האלוף דאז, יצחק איתן, את השימוש בפגזים בגדה, מחשש לפגיעה באזרחים. ברצועה, שבה הלחימה קשה יותר, השימוש בפלאשט מותר כבר מתחילת האינתיפאדה. השימוש בפגזים הוגדר כלא חוקי על ידי מספר אמנות בינלאומיות.

הדיון הציבורי בשימוש בפגזי פלאשט התעורר לראשונה בעקבות הריגתן של שלוש נשים פלסטיניות ביוני 2001, מפגז טועה שירה צה"ל. הפגז פגע במאהל שבו גרו, בשכונת שייח-עג'לין שבעזה. תקרית חמורה נוספת היתה הרג שמונה אזרחים פלסטינים ופציעת כ-50, בהם אשה וילדים, מירי פגזים במחנה הפליטים רפיח באוקטובר האחרון.

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    0
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully