וואלה
וואלה
וואלה
וואלה

וואלה האתר המוביל בישראל - עדכונים מסביב לשעון

הלימודים יתקיימו היום כסדרם

25.4.2003 / 17:44

ארגוני המורים, האוצר והחינוך הסכימו: השימוע למפוטרים יידחה למחר; טרם הושג הסכם בין הצדדים; בית הדין לעבודה למשרד החינוך: הגישו הנימוקים לפיטורי המורים עוד הלילה

הלימודים בבתי הספר יתקיימו מחר כסדרם - כך הוחלט אתמול במשא ומתן בין ארגוני המורים למשרדי האוצר והחינוך. כמו כן הוחלט שוועדות השימוע למורים מפוטרים יתחילו בעבודתן רק ביום שני, ולא ביום ראשון. בקול ישראל דווח כי טרם הושג הסכם בין הצדדים והמשא ומתן יימשך מחר.

לפני ההחלטה קיבל משרד החינוך את המלצת בית הדין האזורי לעבודה בתל אביב, להגיש עד מוצאי שבת רשימה המפרטת את הנימוקים לפיטורי כל אחד מהמורים שזומנו לוועדת השימוע. שופטת בית הדין קבעה כי אם לא תוגש הרשימה עד השעה 22:00 הלילה, יתבטל הזימון לוועדות שנקבעו למחר.

ההחלטה התקבלה בעקבות עתירה של ארגוני המורים, שדרשו להוציא צווי מניעה נגד התכנסותן של הוועדות, שבהן מתחיל הליך פיטורי המורים.

כתבת "הארץ", ראלי סער, מוסיפה:

משרד החינוך מתכוון לפטר עד תום החודש הבא כ-5,000 מורים, כדי לממן את הקיצוצים בתקציבו. לפי הנוהל, על המורה להופיע פעמיים לשימוע בפני הוועדה בטרם יושלם הליך פיטוריו. ארגוני המורים טענו בעתירתם, כי הליך כינוס הוועדות אינו תקין, מכיוון שמשרד החינוך לא נימק את הסיבות לפיטורי המורים, ואף הקצה לכל מורה 10 דקות בלבד להתנגד לפיטוריו בדיון בוועדה.

הניסיון להפסיק את עבודתן של הוועדות באמצעות צו בית הדין לעבודה הוא אחד הכלים שבאמצעותם מנסים שני ארגוני המורים להילחם בפיטורי המורים הקבועים שיוזמת שרת החינוך. לימור לבנת אמרה אתמול, כי פיטורים אלה יתבטאו בגריעת 24 אלף שעות הוראה מהתלמידים בתיכון, ועוד כ-80 אלף שעות מתלמידי בתי הספר היסודים. לבנת ציינה, כי כתוצאה מכך תצטמצם מערכת השעות של תלמידי בתי הספר היסודיים בשעה שבועית אחת. תלמידי התיכון יקבלו פחות שעות שבועיות למגמות הלימוד השונות.

לבנת הציעה שלשום לארגוני המורים להקטין את מצבת המורים המפוטרים באמצעות ויתור על כ-50-60 מיליון שקל בשנה - כמחצית מתקציב "תנאי השירות" שמשרד החינוך מעביר לארגונים תמורת מימון שי לחגים, יומן המורה, שתייה לחדרי המורים וימי השתלמות. ראשי ארגוני המורים הודיעו שהם מסרבים לכך.

המחלוקת: אילו מורים יפוטרו

בין ארגוני המורים לשרת החינוך קיימת מחלוקת עקרונית מי המורים שיפסיקו ללמד בשנת הלימודים הבאה. במערכת החינוך מלמדים 5,000 מורים לא קבועים, שסיימו את המכללות להוראה לפני פחות משנתיים, ואפשר לפטרם בנקל: מורה זוכה לקביעות רק לאחר שתי שנות עבודה. ראשי ארגוני המורים אף לא ייאבקו נגד פיטורים אלה, מאחר שהמורים אינם חברי ארגוניהם. ואולם לבנת מתכוונת לפטר מורים שתרומתם למערכת החינוך פחות חיונית.

שרת החינוך הציגה אתמול את הקריטריונים לפיהם יפוטרו המורים: חסרי תעודת הוראה, מורים למקצועות לא נדרשים (כגון תזונה וכלכלת בית, מוסיקה, אופנה וחקלאות), מורים המקבלים שנתיים משכורת בלי שנמצא להם בית ספר, ומורים שתרומתם המקצועית לבתי הספר "נמוכה יחסית". ואולם כל אלה משלמים דמי חבר לארגון המורים העל יסודיים ולהסתדרות המורים, ולכן ראשי ארגוני המורים לא יסכימו לפיטוריהם. יו"ר ארגון המורים העל יסודיים, רן ארז, אמר אתמול: "כללי הפיטורים הם תמיד אחרון בא, ראשון הולך".

טרם התפרסמו תגובות

הוסף תגובה חדשה

+
בשליחת תגובה אני מסכים/ה
    1
    walla_ssr_page_has_been_loaded_successfully